Konkurs Fryderyki 2025 - laureaci

30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach poznamy laureatów najważniejszej nagrody fonograficznej w Polsce. Podczas Gali Muzyki Klasycznej Fryderyki 2025 zostaną rozdane statuetki w 12 kategoriach.
Podczas gali wręczania nagród wystąpi wiele wybitnych artystów
.Uroczysta gala rozpocznie się o godz. 20 od „Uwertury na orkiestrę symfoniczną” Grażyny Bacewicz w wykonaniu NOSPR pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Następnie usłyszymy trzecią część „Symfonii koncertującej Es-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta z udziałem dwóch wybitnych solistek: Marii Nowak (skrzypce) i Katarzyny Budnik (altówka).
„Założeniem gali jest możliwie jak najszersza prezentacja stylów i gatunków w obrębie muzyki klasycznej, co odzwierciedla tegoroczny program” – zapowiedziała dyrektorka artystyczna gali Anna Dębowska, wskazując na połączenie XVIII-wiecznej klasyki Mozarta i XX-wiecznego neoklasycznego dzieła Bacewicz.
W programie znalazły się dwa utwory operowe: aria Neali z drugiego aktu opery „Paria” Stanisława Moniuszki oraz aria Julii „Dieu! Quel frisson… Amour, ranime mon courage” z opery „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda. Oba wykona sopranistka młodego pokolenia Gabriela Legun.
Pierwszą część zakończą „Melodie cygańskie” Pabla de Sarasate’a z udziałem młodego wiolonczelisty Antoniego Wrony.
Drugą część otworzą wybrane utwory Irene Poldowski w opracowaniu Wojciecha Chałupki i wykonaniu Agaty Schmidt (mezzosopran) oraz Poldowski String Quartet (Marta Piórkowska – skrzypce, Agata Krystek – skrzypce, Damian Kułakowski – altówka, Mateusz Błaszczak – wiolonczela).
Własne utwory wykonają wiolonczelista Michał Pepol – „The Soul Is Free” z płyt „Cellotapes”, i organista Dariusz Przybylski – „Stone Toccata”.
„Coraz większa liczba muzyków o proweniencji klasycznej poszukuje swojej indywidualnej drogi na polu kompozytorskim i eksperymentalnym, sięgając w utworach po jazz i nowoczesny język muzyczny. Dlatego gala oprócz prezentacji klasycznych dzieł otwiera się także na przestrzeń muzycznego offu, którą w tym roku wypełnią tacy wykonawcy, jak Pepol i Smoczyński” – napisali organizatorzy gali.
Na koniec na scenie ponownie pojawi się NOSPR, która wraz z wybitnym kompozytorem Mateuszem Smoczyńskim wykona trzecią część jego koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple” zatytułowaną „Temptation”.
Do kogo trafią Fryderyki 2025?
.Podczas Gali Muzyki Klasycznej Fryderyki 2025 statuetki zostaną rozdane w 12 kategoriach: album roku muzyka chóralna; album roku muzyka dawna; album roku muzyka kameralna – duety; album roku muzyka kameralna – większe składy; album roku muzyka kameralna – wokalna; album roku recital solowy; album roku muzyka koncertująca; album roku muzyka oratoryjna i operowa; album roku muzyka orkiestrowa; album roku muzyka współczesna; album roku klasyka-crossover; najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.
Transmisję Gali Muzyki Klasycznej przewidziano na kanale YouTube Fryderyk Festiwal, w serwisie Onet.pl oraz Programie Drugim Polskiego Radia, a retransmisję w TVP Kultura.
Nagrody, których nazwa nawiązuje do wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina, są przyznawane w Polsce od 1995 r. z inicjatywy Związku Producentów Audio-Video. Laureatów w tajnym głosowaniu wybiera Akademia Fonograficzna, czyli jury złożone z ponad 1000 artystów, dziennikarzy i innych osób z branży muzycznej. Wyjątek stanowią Złote Fryderyki, o których wręczeniu za całokształt twórczości decyduje Rada Akademii Fonograficznej.
NOSPR od 2014 r. działa w Strefie Kultury na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Sala koncertowa liczy 1800 miejsc i jest znana z unikatowej akustyki na najwyższym światowym poziomie.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB