Konstytucja 3 maja wskazuje na wspólnotę narodów – podkreślił prezydent Litwy

Prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, w okolicznościowej depeszy skierowanej do prezydenta Andrzeja Dudy i narodu polskiego z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja napisał, że „Konstytucja 3 maja jest przykładem wyjątkowej wspólnoty obu narodów, Polski i Litwy, a także wspólnym wkładem w historię Europy i świata”.

Prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, w okolicznościowej depeszy skierowanej do prezydenta Andrzeja Dudy i narodu polskiego z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja napisał, że „Konstytucja 3 maja jest przykładem wyjątkowej wspólnoty obu narodów, Polski i Litwy, a także wspólnym wkładem w historię Europy i świata”.

„Konstytucja 3 maja jest dokumentem o szczególnym znaczeniu, świadczącym o długotrwałej historycznej wspólnocie Litwy i Polski oraz o przywiązaniu do idei wolności, obywatelstwa i państwowości, które przez wieki były zakorzenione w naszych tożsamościach” – czytamy w pozdrowieniu.

Przekazując prezydentowi Polski „szczery szacunek i najserdeczniejsze życzenia” prezydent Litwy wyraził zadowolenie „z silnej przyjaźni i współpracy między oboma państwami, zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i wielostronnym” oraz podkreślił, że „Polska jest niezawodnym sojusznikiem i ważnym partnerem Litwy” m.in. we wsparciu „braci i sióstr na Ukrainie”.

Życzenia dla Polski z okazji Święta Konstytucji 3 Maja przekazały też przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktoria Czmilyte-Nielson oraz premier Ingrida Szimonyte. W depeszach podkreślono, że „uchwalona 3 maja 1791 r. konstytucja symbolizowała postępowe myślenie ówczesnych elit politycznych Litwy i Polski” i jest świadectwem „wielu wspólnych zwycięstw, partnerstwa strategicznego między Litwą a Polską oraz zacieśniającej się przyjaźni między naszymi narodami”.

Na Litwie dzień Konstytucji 3 maja jest zaliczany do „dni upamiętnianych”, ale nie jest on wolny od pracy. Nie ma na razie tradycji obchodów tego święta. Od kilku lat okolicznościowe uroczystości są organizowane wspólnie ze stroną polską.

We środę w wileńskim Muzeum Narodowym Pałacu Wielkich Książąt Litewskich zostanie otwarta międzynarodowa wystawa „Arrasy Zygmunta Augusta w Wilnie” prezentująca prawie 40 gobelinów z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu. Wystawa została objęta patronatem honorowym prezydentów obu krajów, Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy.

Konstytucja wolności narodów

.Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, premier Mateusz MORAWIECKI na łamach Wszystko co Najważniejsze wspominał historyczne i społeczne znaczenie konstytucji. „Ustawa rządowa z dnia 3 maja 1791 roku została uchwalona „w chwili, która nas samym sobie zwróciła” – jak czytamy w poprzedzającej Konstytucję Preambule. W burzliwym czasie rozbiorów nasi przodkowie stanęli przed pytaniem o własną tożsamość. Odpowiedź, którą dali, przez dwieście trzydzieści lat nie straciła na aktualności. Jeszcze w XXI wieku określa to, kim jesteśmy” – wskazywał Mateusz Morawiecki.

Losy Konstytucji 3 maja dają nam jeszcze jedną lekcję. Tylko państwo narodowe – a nie ponadpaństwowa federacja – może być rzetelnym gwarantem wolności dla swoich obywateli – podkreślił Mateusz Morawiecki.

PAP/Aleksandra Akińczo/WszystkocoNajważniejsze/KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 maja 2023
Fot.: Gitanas Nausėda/Twitter