Korea Północna zyskuje doświadczenie w nowoczesnej wojnie - szef ukraińskiego wywiadu

Korea Północna to jedyny kraj, obok Ukrainy i Rosji, zdobywający bezpośrednie doświadczenie w nowoczesnej wojnie XXI wieku – podkreślił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) gen. Kyryło Budanow w rozmowie z południowokoreańskim dziennikiem „Chosun Ilbo”.
Agresorzy – Rosja i Korea Płn. – pogłębiają współpracę militarną w dziedzinach technologii
.Mimo ponoszonych strat w ludziach, Pjongjang czerpie z tej wojny wiele korzyści – zauważył Budanow.
„Korea Północna wykorzystuje tę wojnę, aby zdobyć doświadczenie bojowe i zmodernizować swoje technologie wojskowe. Będzie to miało trwałe konsekwencje dla architektury bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku” – ocenił szef HUR w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek na łamach portalu „Chosun Ilbo”.
„Tylko trzy kraje – Ukraina, Rosja i Korea Północna – zdobywają bezpośrednie doświadczenie w nowoczesnej wojnie XXI wieku” – zaznaczył rozmówca dziennika.
Zapytany o aktualny stan sił zbrojnych Korei Północnej, uczestniczących w walkach, Budanow oszacował, że około 4 tys. żołnierzy zostało zabitych lub poważnie rannych na froncie w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji. Pomimo tych strat, jak zauważył, Koreańczycy z Północy „nadal aktywnie uczestniczą we wspólnych operacjach z wojskami rosyjskimi”. Dodał, że nie ma konkretnych dowodów na to, aby Pjongjang szykował dodatkowe siły specjalne lub wsparcie piechoty, choć „nastąpił wyraźny wzrost liczby (północnokoreańskich) jednostek artyleryjskich i rakietowych, wraz z personelem pomocniczym”.
W połowie lutego resort obrony w Seulu potwierdził, że Pjongjang dostarczył Moskwie około 200 wyrzutni artyleryjskich dalszego zasięgu.
Ukraiński wojskowy zwrócił również uwagę, że agresorzy – Rosja i Korea Płn. – pogłębiają współpracę militarną w dziedzinach technologii, nauki i przemysłu. Jako przykład opisał zmiany, jakie przeszedł północnokoreański pocisk KN-23. „Początkowo jego dokładność była niewielka, z marginesem błędu wynoszącym od 500 do 1500 metrów. Ale rosyjscy eksperci dokonali modyfikacji technicznych, rozwiązując ten problem. Pocisk jest teraz znacznie bardziej precyzyjny i stanowi znacznie większe zagrożenie” – zauważył Budanow.
Doświadczenie w nowoczesnej wojnie może okazać się bezcenne
.Wyraził ponadto nadzieję, że współpraca między Ukrainą i Koreą Południową będzie pogłębiać się, ponieważ oba państwa są zagrożone działaniami tego samego wroga – Korei Północnej, a „wymiana informacji wywiadowczych i doświadczeń na polu bitwy” byłaby korzystna zarówno dla Kijowa, jak i Seulu.
Według władz Korei Południowej przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wysłał ponad 10 tys. żołnierzy, aby pomóc Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie w zamian za rosyjskie wsparcie technologiczne dotyczące programów zbrojeniowych.
Wojska ukraińskie wkroczyły do obwodu kurskiego 6 sierpnia 2024 r. Tłumaczono wówczas, że jednym z celów tej ofensywy było zmuszenie Rosjan do przerzucenia części sił z Donbasu na wschodzie Ukrainy.
Niedocenianie Korei Północnej byłoby błędem
.Od dziesięcioleci (bo już w latach 60. XX wieku) reżim północnokoreański zajmował się rozwojem broni jądrowej, inwestując w jej rozwój znaczne środki. Za czasów Kim Dzong Una Korea Północna jest potężniejsza i groźniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Północnokoreański dyktator przetestował dotychczas cztery razy więcej pocisków balistycznych niż jego ojciec i dziadek razem wzięci. Przeprowadził również cztery testy broni jądrowej.
Kim Dzong Una wspiera jego siostra Kim Jo Dzong, która jest jego zaufaną powierniczką i doradczynią. W 2020 roku, po przyjęciu kilku publicznych urzędów, jej rola stała się bardziej widoczna, co wskazuje, że brat ma do niej absolutne zaufanie. Kim Dzong Un przyznaje coraz więcej uprawnień swojej siostrze, prawdopodobnie aby zapewnić ciągłość reżimu, jeśli sam zachoruje lub stanie się niezdolny do pracy. Może też odgrywać rolę w wychowaniu dzieci Kim Dzong Una, które są zbyt małe, aby przejąć władzę.
Dynastia Kimów opiera swoją władzę na represjach i strachu. Rządzący Koreą Północną wykorzystują obozy pracy i obozy jenieckie oraz system nadzoru, aby utrzymać uległość mieszkańców kraju. Jednocześnie reżim nagradza tych, którzy wykazują największe oddanie i lojalność wobec przywódcy, przywilejami, luksusowymi przedmiotami oraz możliwościami edukacji i kariery, co wzmacnia system.
Mieszkańcy Korei Północnej (a nawet uciekinierzy z tego kraju) na ogół wielką sympatią darzą założyciela kraju, Kim Ir Sena. Jest on postrzegany jako „ojciec” kraju, walczący ze znienawidzonymi japońskimi kolonialistami, ratujący swój lud przed amerykańskimi „imperialistami”. Jego panowanie zbiegło się również z okresem prosperity, którym Korea Północna cieszyła się dzięki pomocy Związku Radzieckiego i krajów bloku komunistycznego.
Artykuł dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/jung-h-pak-w-jaki-sposob-korea-polnocna-stala-sie-jednym-z-najniebezpieczniejszych-panstw-swiata/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB