Ładunek wybuchowy w liście do ambasadora

Ładunek wybuchowy domowej roboty, który eksplodował w ambasadzie Ukrainy, był w liście adresowanym do ambasadora Serhija Pohorelcewa.

.Jak wynika z ustaleń hiszpańskiej policji i służb medycznych, na które powołują się lokalne, ładunek wybuchowy miał niewielką siłę rażenia i spowodował niegroźne obrażenia palca u pracownika placówki. Poszkodowana osoba o własnych siłach udała się do szpitala. Także przedstawicielka rządu Hiszpanii we władzach wspólnoty autonomicznej Madrytu Mercedes Gonzalez podała, że uszczerbek na zdrowiu pracownika ukraińskiej ambasady jest niewielki. Zaapelowała o zachowanie spokoju.

Telewizja TVE ustaliła, że poszkodowany to pracownik ambasady narodowości ukraińskiej. Sprecyzowała, że po południu otrzymał on pomoc medyczną i po krótkim czasie opuścił szpital.

Według hiszpańskiej telewizji do eksplozji doszło w środę około godziny 13, krótko po odebraniu przesyłek pocztowych przez pracowników ambasady. Hiszpańska policja potwierdziła, że na terenie ambasady Ukrainy w Madrycie oraz w jej bliskim sąsiedztwie prowadzone są poszukiwania ładunków wybuchowych z udziałem wyspecjalizowanych oficerów oraz psów.

Podejrzenia, związane ze źródłem inspiracji zamachów, padają na Rosję. Na temat jej działań, po udowodnieniu udziału Rosji w akcji wywiadowczo-terrorystycznej na terytorium Republiki Czeskiej, pisze na łamach „Wszystko Co NajważniejszePetr HLAVÁČEK. Historyk, filozof i publicysta, kierujący Collegium Europaeum Uniwersytetu Karola i Czeskiej Akademii Nauk w Pradze, zwraca uwagę, że „dzisiejsza Rosja jest agresywną siłą rewizjonistyczną”.

„Ustami Putina i Ławrowa wyraża pragnienie powstania świata postzachodniego i odrodzenia rosyjskiej wielkości… Europa, zwłaszcza byłe sowiecko-rosyjskie gubernie i satelity w Europie Wschodniej i Środkowej, powinny zgodnie z fantazmatami Putina powrócić w otwarte ramiona Rosji, aby w ten sposób zadośćuczynić jej za „największą katastrofę geopolityczną XX wieku”, czyli upadek Związku Radzieckiego. Ściśle wiąże się z tym ingerencja militarna i agresja Rosji wobec Ukrainy, Gruzji, Mołdawii… Również dlatego warto pamiętać, że Rosja konsekwentnie zachowuje się jak terrorysta państwowy, albowiem świadomie próbuje wywoływać u swoich sąsiadów poczucie lęku i zagrożenia (łac. terror – strach, groza)!” – pisze Petr HLAVÁČEK w tekście „Rosja jako państwo-terrorysta. Czeskie spojrzenie na Moskwę” [LINK]

PAP/Marcin Zatyka/Wszystko Co Najważniejsze/MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 listopada 2022