Le Train de la Présidentielle.
Pociąg do Prezydentury 2017

Le Train de la Présidentielle. Pociąg do Prezydentury 2017

Presidentielle 2017 #LeTrain2017Ekspozycja Le Train de la Présidentielle jest jednym z wielu wydarzeń tej kampanii. Kilkanaście wagonów kolejowych w podróży przez całą Francję. 31 stacji. Dyskusje, debaty, rozmowy o kampanii, kandydatach, zasadach niezmiennych od lat: zakazie reklamy przedwyborczej, Wielkich Mszach czyli debatach kandydatów przyciągających widzów przed ekrany, ale też do kafejek, brasserii i coraz częściej przed smartfony i tablety bowiem to właśnie tam, w sieciach społecznościowych rozgrywa się ta kampania. Tam decyduje się, fala którego z kandydatów będzie dominowała w przestrzeni publicznej, inspirowała kolejne “przekazywanie dalej”…

.Pociąg do Prezydentury to inicjatywa wspólna francuskich mediów publicznych (France Télévisions, Radio France, France Médias Monde oraz INA – Narodowego Instytutu Audiowizualnego gromadzącego i udostępniającego materiały historyczne) oraz francuskich kolei SNCF.

Towarzysząca objazdowi ekspozycja “Polityka i media. Kulisy demokracji i podróż w czasie – wybory prezydenckie od 1958 r. do dziś” zwraca uwagę na rolę dziennikarzy i mediów. Z jednej strony – pozytywną, gdy starają się w miarę obiektywnie przedstawiać kandydatów, ich programy, z drugiej zaś, gdy zamieniają się z widzów i obserwatorów w aktorów i uczestników kampanii prezydenckiej.

Z jednej strony więc debaty organizowane przez media, podgrzewane przez media, w sposób zasadniczy zwiększający frekwencję wyborczą, dające do myślenia (także: zmieniające wcześniejsze decyzje wyborców – od 8 do 12 procent Francuzów zmienia swoje decyzje w trakcie oglądania ostatnich debat). W ostatnim czasie są to także aplikacje tworzone przez media, umożliwiające wyborcom lepsze śledzenie kampanii i aktywny w niej udział. Z drugiej strony coraz silniej respektowane są kodeksy etyczne określające zasady relacji między politykami a dziennikarzami, partiami a mediami.

Pociąg do Prezydentury to także, poza miejscem debat i spotkań, także ciekawa wystawa ukazująca historię wyborów V Republiki.

IMG_7772

IMG_7783

IMG_7794

IMG_7800

IMG_7804

IMG_7808

IMG_7814

FullSizeRender

 

Wiele z rozwiązań francuskich warto jest przenieść do polskiej polityki, o czym piszemy poniżej. Zapraszamy do Wszystko Co Najważniejsze.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 kwietnia 2017