Ludzie i neandertalczycy koegzystowali nawet 3 tysiące lat
Wedle najnowszych badań ludzie i neandertalczycy koegzystowali na obszarze dzisiejszej Francji i północnej Hiszpanii nawet przez 3000 lat. Trzy milenia wystarczyły, aby Homo neandertalis oraz Homo sapiens dokonywali intensywnej wymiany kulturowej, technicznej czy genetycznej.
.Homo sapiens oraz Homo neandertalis mogli żyć obok siebie od 1400 do 2900 lat. Wynika tak z badań opublikowanych na łamach Nature. Modelowanie zastosowane w badaniach ujawniło, że neandertalczycy, żyjący na obszarze Europy Zachodniej, wyginęli między 40 870 a 40 457 lat temu, podczas gdy współcześni ludzie przybyli na tereny dzisiejszej Francji oraz Hiszpanii po raz pierwszy około 42 500 lat temu. Igor Djakovic, doktorant na Leiden University w Holandii i główny autor badania zwraca uwagę, że to właśnie w tym czasie pojawiły się symptomy wielkiej „dyfuzji innowacji”, zarówno w przypadku ludzi, jak i neandertalczyków.
W ramach nowych badań, Igor Djakovic, i jego koledzy dokonali dogłębnej analizy zbioru 56 artefaktów wytworzonych przez neandertalczyków i współczesnych ludzi (po 28 pozostałości archeologicznej dla każdej grupy). Artefakty zostały zebrane z 17 stanowisk archeologicznych we Francji i północnej Hiszpanii, a także 10 dodatkowych okazów neandertalskich z tego samego regionu. Wszystkie próbki były datowane radiowęglowo przy użyciu nowoczesnych technik dla zwiększenia dokładności.
Jak informuje portal Sci News, naukowcy wykorzystali regresję liniową i model wnioskowania bayesowskiego, aby oszacować zakresy dat dla tych próbek i odpowiedzialnych za nie populacji. Następnie badacze posłużyli się zastosowanymi narzędziami badawczymi, aby określić najwcześniejsze i najpóźniejsze daty, kiedy oba gatunki ludzkie mogły wzajemnie się zetknąć na obszarach, w których zostały znalezione wytwory neandertalczyków i ludzi. Modelowanie to posłużyło do uzupełnienia brakujących części danych archeologicznych – ich niedobór utrudnia oszacowanie dokładnych dat.
Na podstawie tego modelowania naukowcy szacują, że artefakty neandertalskie pojawiły się po raz pierwszy między 45 343 a 44 248 lat temu i zniknęły w przedziale 39 894 a 39 798 lat temu. Data wyginięcia neandertalczyków, oparta na bezpośrednio datowanych szczątkach neandertalczyków, wynosi od 40 870 do 40 457 lat temu.
W sumie obserwacje te wzmacniają tezę, że początkowy górny paleolit w tym regionie prawdopodobnie obejmował okres współistnienia neandertalczyków i Homo sapiens. (…) Dokładny charakter tego współistnienia pozostaje jednak do rozstrzygnięcia. – komentują naukowcy.
.Ostatnie dowody z Bułgarii, Czech i południowo-wschodniej Francji wskazują, że pierwsi anatomicznie współcześni ludzie przybyli do Europy co najmniej 47 tys. – 45 tys. lat temu. Ich interakcje z wcześniejszymi mieszkańcami kontynentu europejskiego nie ograniczały się tylko do wymiany kulturowej, technicznej, ale również genetycznej. Badania przeprowadzone przez szwedzkiego paleogenetyka Svante Pääbo, który w zeszłym tygodniu zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny, pomogły ujawnić, że ludzie pochodzenia europejskiego mają niewielki procent DNA neandertalczyków.
Na temat badań Svante Pääbo pisze szerzej prof. Marek SANAK w tekście „Nagroda Nobla dla twórcy paleogenomiki” [LINK], prof. Piotr CZAUDERNA w „Skąd się bierze „człowieczeństwo”?” [LINK]. Wypowiada się o nich również dr hab. Piotr RZYMSKI w wywiadzie udzielonym Wszystko co Najważniejsze.
Oprac. MJ