Macron czy Le Pen? Kto wygra we Francji?

Macron czy Le Pen? Kto wygra we Francji?

Emmanuel Macron wygrywa wybory prezydenckie i na kolejne pięć lat obejmie Pałac Elizejski? A może jednak, mimo wszystko, Marine Le Pen zostaje prezydentem Francji? Kto wygra we Francji? Najnowsze sondaże.

.Druga, decydująca tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 24 kwietnia 2022 r. 48,5 mln Francuzów uprawnionych jest do oddania swojego głosu w wyborach, które na pięć lat wskażą Prezydenta Republiki. Wybór Macron czy Le Pen wydaje się nie pozostawiać obojętnymi nikogo we Francji. IFOP szacuje frekwencję wyborczą w II turze wyborach prezydenckich na 75%.

Francja mówi tylko o wyborach prezydenckich. Gdy odpadło dziesięciu z dwunastu kandydatów z pierwszej tury wyborów [LINK: Lista dwunastu kandydatów] w drugiej turze wybór jest ograniczony do decyzji: Macron czy Le Pen. Urzędujący prezydent w pierwszej turze wyborów zdobył 27,85% głosów, zaś Marine Le Pen 23,15%.

Jak rozłożą się głosy kandydatów z pierwszej tury?

.Trzecim na mecie w pierwszej turze wyborów był skrajnie lewicowy polityk Jean-Luc Mélenchon, który zdobył 21,95%. To niewielka względem Marine Le Pen różnica (ledwie 421 tys. głosów). Jednak Jean-Luc Mélenchon już w trakcie wieczoru wyborczego wskazał, aby jego wyborcy absolutnie nie popierali Marine Le Pen, co de facto oznacza rekomendację do oddania głosu na Marine Le Pen.

Marine Le Pen popiera z kolei czwarty na mecie pierwszego etapu wyścigu do prezydentury: pisarz, autor bestselleru “Francja nie powiedziała ostatniego słowa” (wyd. Wszystko co Najważniejsze, książka dostępna w Sklepie Idei: [LINK]) Éric Zemmour. Zemmour, założyciel partii Reconquête, zakończył wyścig prezydencki z wynikiem 7,07%.

Do głosowania na Emmanuela Macrona wezwała już w kilka minut po ogłoszeniu sondaży po pierwszej turze Valérie Pécresse. Kandydatka partii Republikanie zdobyła w tych wyborach zaledwie 4,78%.

Na urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona głosować chcą także – w ślad za wezwaniem kandydata Yannicka Jadota – francuscy ekolodzy. Na Jadota zagłosowało 4,63% wyborców.

Wyborcy Jean Lassalle (3,13%) to mniej więcej po połowie wyborcy Macrona i Le Pen. Z kolei wyborcy Fabiena Roussela (2,28%) to bez wątpienia elektorat Emmanuela Macrona. Program Marine Le Pen z kolei jest programem bliskim temu, co proponował w tej kampanii Nicolas Dupont-Aignan (zdobył 2,06%), który tradycyjnie już, w kolejnej kampanii, “przekazuje” swoje głosy Marine Le Pen.

Kandydatka Partii Socjalistycznej, Anne Hidalgo, mer Paryża, która zdobyła 1,75% głosów, tradycyjnie przenosi swe głosy na Emmanuela Macrona. Podobnie jak Philippe Poutou (0,77%) i Nathalie Arthaud (0,56%).

Wybory prezydenckie we Francji 2022. Czeka nas powtórka z 2017 roku?

.W 2017 r. Emmanuel Macron zdobył w ostatecznej fazie kampanii 66,1% głosów. Marine Le Pen zdobyła wówczas 33,9%. Zadecydowała diabolizacja kandydatki Zgromadzenia Narodowego, którą media francuskie przedstawiały tak, jak przez lata przedstawiały jej ojca Jean-Marie Le Pena. Program wyborczy Marine Le Pen jest nie do zaakceptowania dla wyborców centrum, a tym bardziej dla wyborców lewicowych, nawet jeśli są oni “wkurzeni” na rządy prowadzone w ostatnich pięciu latach przez urzędującego prezydenta.

Wybór Macron czy Le Pen wydaje się w tym momencie dosyć oczywisty. Czy taki będzie?

Macron czy Le Pen? Najnowszy sondaż IFOP:

.Najnowsze sondaże pokazują, że w ostatnich dniach Emmanuel Macron zyskuje, zaś Marine Le Pen traci. Pamiętajmy jednak, że ostatnie dni kampanii zwykle silniej wpływają na wyborców. Duży wpływ ma też zwykle ostateczna debata pomiędzy kandydatami, tradycyjnie w środę przed drugą turą. Ocenę debaty – a także pierwsze komentarze z nocy wyborczej – znajdą Czytelnicy w transmisji z Paryża na łamach portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl i w naszym newsletterze [LINK].

Oprac. AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 kwietnia 2022