„Madonna z Dzieciątkiem” Paolo di Dono w kolekcji Zamku Królewskiego dzięki wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego

Madonna z Dzieciątkiem

Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 1 mln zł na zakup i renowację renesansowego dzieła „Madonna z Dzieciątkiem” Paolo di Dono. Po niezbędnych pracach konserwatorskich dzieło trafi do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie – poinformowało Centrum Prasowe PKO Banku Polskiego.

„Madonna z Dzieciątkiem”

.Fundacja PKO Banku Polskiego informuje, że jako mecenas sztuki wspiera działalność najważniejszych muzeów w Polsce. „Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła kwotą 1 mln złotych zakup renesansowego obrazu »Madonna z Dzieciątkiem«, autorstwa Paolo di Dono, który trafi do zasobów Zamku Królewskiego w Warszawie. Całość przedsięwzięcia to przeszło 13 mln złotych” – wskazano.

Jak podkreśla prezes Fundacji PKO Banku Polskiego Aleksandra Mazur, jako mecenas sztuki Fundacja z radością wsparła zakup wybitnego renesansowego dzieła, jakim jest „Madonna z Dzieciątkiem” Paolo di Dono. „Cieszymy się, że dołączy on do kolekcji warszawskiego Zamku Królewskiego i już wkrótce będzie cieszył oczy zwiedzających. Dzięki wsparciu Fundacji zasoby najważniejszych muzeów w Polsce stają się coraz bogatsze” – powiedziała.

Obraz z czasów renesansowej Florencji

.Obraz „Madonna z Dzieciątkiem” Paolo di Dono, zw. Paolo Uccello powstał ok. 1430 r. we Florencji. To wybitne dzieło stanowiące „doskonały przykład sztuki kształtującego się renesansu, a zarazem ciekawy przykład innowacyjnego podejścia do tematu maryjnego”. Całkowity koszt zakupu obrazu Paolo di Dona to ponad 13 mln zł. Jak podano, dzieło zostanie zakupione od kolekcjonera z Francji. Projekt wsparło również m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich „Madonna z Dzieciątkiem” zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności jako najnowszy nabytek Zamku Królewskiego w Warszawie.

„Portret konny pazia Gintowta” Canaletta

.”Fundacja PKO Banku Polskiego jako mecenas sztuki wspiera działalność najważniejszych muzeów w Polsce poprzez systematyczne wzbogacanie zbiorów i kolekcji o randze narodowej” – dodano w informacji. Dzięki wsparciu Fundacji do zbiorów warszawskiego Zamku Królewskiego trafił już „Portret konny pazia Gintowta” Bernardo Bellotto zw. Canalettem. Z kolei do Zamku Królewskiego na Wawelu trafiły: „Portret królewicza Jakuba Sobieskiego” Jeana Francoisa de Troy oraz „Łódź Charona” Jana II Bruegela.

Malarstwo i jego ogrom środków ekspresji

.Na temat malarstwa i jego różnych tradycji, technicznych specyfikacji, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Łukasz HUCULAK w tekście “Malarstwo. Wszędzie malarstwo“.

“Nie jest to rozrywka łatwa. Malarstwo współczesne wielu kojarzy się ze zjawiskami o stuletniej tradycji: z kubizmem, abstrakcją, surrealizmem itd. Tymczasem artyści, nie unikając najróżniejszych eksperymentów, poszukują nowych kierunków i inspiracji, tak w odleglejszej przeszłości, jak i najbardziej utopijnej przyszłości. I choć naiwnością byłoby liczyć na masowe zapotrzebowanie na tę formę kultury, są przypadki, które dowodzą, że nie należy wcale godzić się z elitarnością ograniczoną do wybranych grup społecznych”.

“Gatunkowe podziały, sunące wzdłuż technicznej specyfikacji: malarstwo, rzeźba, rysunek, tak ważne jeszcze w XIX wieku, zaczęły tracić na znaczeniu już w wieku XX, a we współczesnej praktyce artystycznej i wystawienniczej uległy niemal całkowitemu zatarciu. Słusznie, bo nie o technikalia, czyli użyte środki, tu chodzi, ale o cel – estetyczne ekstazy i intelektualne olśnienia”.

.”Technika nie stawia już dziś poważniejszych wyzwań. Owszem, maluje się nadal, lecz coraz śmielej żonglując mediami. Coraz więcej twórców konstruuje swoje pokazy, odnosząc się do tytułowych zagadnień zarówno na płaszczyźnie, jak i w trójwymiarze, nierzadko także przy użyciu elektroniki i instalacji multimedialnych. Wszystko, co dziś mamy w ramach sztuk wizualnych zaszeregowane wedle użytego warsztatu, w samych początkach sztuki, kiedy była ona rytuałem lub wywodzącym się z rytuału spektaklem, stanowiło służący scenicznej ekspresji rekwizyt: maski prehistorycznych szamanów, świątynna architektura, iluzjonistyczna skenografia antycznej Grecji” – pisze prof. Łukasz HUCULAK.

„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, wspólnie z Państwem chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

Do zobaczenia już w najbliższy czwartek!

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 sierpnia 2023
Madonna z Dzieciątkiem, Paolo Uccello, foto: Zamek Królewski w Warszawie.