Metro w Paryżu podwoi cenę biletów w czasie Igrzysk Olimpijskich 2024

Metro w Paryżu Igrzyska Olimpijskie

Podczas Igrzysk Olimpijskich 2024 cena biletu na metro w Paryżu wzrośnie dwukrotnie; cena pojedynczego biletu na metro lub autobus osiągnie 4 euro. Bilet na pociąg lub kolejkę RER wzrośnie do 6 euro za sztukę – podaje przewoźnik publiczny RATP.

Metro w Paryżu przygotowane na igrzyska

.Przewoźnik RATP spodziewa się, że na Igrzyska Olimpijskie przybędzie do Paryża około 10 mln osób. Oznacza to, że potrzebne będą dodatkowe składy pociągów, co ma kosztować około 200 mln euro więcej.

Przewoźnicy, w tym metro w Paryżu, uruchomią „karnet Paryż 2024” w okresie od 20 lipca do 8 września 2024 r. Będzie on dostępny od stycznia na przyszłej stronie IDFM poświęconej igrzyskom i będzie kosztować 16 euro dziennie lub 70 euro tygodniowo.

Cena pojedynczego biletu na metro lub autobus podwoi się w tym okresie i osiągnie 4 euro. Cena biletu kolejowego lub RER wzrośnie do 6 euro za sztukę i do 48 euro w pakiecie 10 sztuk.

Niewykluczone, że niezmienna cena pozostanie dla mieszkańców Paryża, którzy zakupią bilet miesięczny Navigo lub inne długoterminowe karnety.

MKOl kompromituje ideę olimpijską

.Przy okazji kolejnych igrzysk warto pamiętać o tym, że „28 marca 2023 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłosił, że Rosjanie i Białorusini będą mogli wystartować w kwalifikacjach olimpijskich pod neutralną flagą. – pisze Patryk PALKA, redaktor „Wszystko co Najważniejsze” – Decyzja dotyczy wyłącznie sportów indywidualnych oraz osób, które nie wspierają wojny na Ukrainie i nie są związane z wojskiem ani agencjami bezpieczeństwa”.

„Co istotne, MKOl nie przywrócił możliwości startu Rosjan i Białorusinów, ale ją potwierdził. Różnica może wydawać się subtelna, jest jednak istotna, ponieważ pokazuje, że – wbrew obiegowej opinii – Komitet nigdy nie zakazał rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w Igrzyskach Olimpijskich. Komunikat z lutego 2022 r. wskazuje jasno, że MKOl „zaleca międzynarodowym federacjom sportowym i organizatorom wydarzeń sportowych, aby nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców oraz działaczy reprezentacji w międzynarodowych zawodach”. „Zaleca”, ale nie nakazuje. Zeszłoroczny komunikat głosi również, że „obywatele Rosji i Białorusi, czy to indywidualnie, czy drużynowo, powinni być akceptowani wyłącznie jako neutralni sportowcy lub neutralne drużyny. Nie należy eksponować symboli narodowych, kolorów, flag ani hymnów”. Komitet zakazał ponadto organizowania międzynarodowych imprez sportowych na terenie państwa rosyjskiego i białoruskiego oraz zabronił zapraszania tamtejszych urzędników wysokiego szczebla na międzynarodowe wydarzenia sportowe” – pisze Patryk Palka.

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów

.Podczas pobytu w Paryżu w związku z Igrzyskami Olimpijskimi, warto zwiedzić miasto. 10 atrakcji na każdy miesiąc w stolicy Francji prezentuje na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Julia MISTEWICZ.

Na listopad Julia proponuje:
1. Chagall à l’œuvre
2. Théophile-Alexandre Steinlen (1859–1923)
3. Le trésor de Notre-Dame de Paris
4. Berthe Morisot et l’art du XVIIIe siècle
5. Le Paris de Gustave Eiffel
6. Van Gogh à Auvers-sur-Oise. Les derniers mois
7. Le Paris de la modernité
8. Gertrude Stein et Pablo Picasso
9. Amedeo Modigliani. Un peintre et son marchand
10. Fontainebleau, portraits d’un château

PAP/Katarzyna Stańko/WszystkocoNajważniejsze/AB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 listopada 2023