Mjr Maria Mirecka-Loryś – weteranka II wojny światowej i działaczka polonijna

Mjr Maria Mirecka-Loryś – weteranka II wojny światowej i działaczka polonijna - upamiętniona muralem w Nisku

Mjr Maria Mirecka-Loryś, weteranka II wojny światowej i podziemia narodowego, działaczka polonijna i kresowa, została upamiętniona muralem, który powstał w Nisku. Uroczyste odsłonięcie malowidła zaplanowano na 11 czerwca.

.Jak poinformowała w czwartek Monika Konopka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie, jest to kolejna odsłona muralowego przedsięwzięcia woj. podkarpackiego: „Przestrzeń Dziedzictwa”.

Mjr Maria Mirecka-Loryś upamiętniona muralem w Nisku

.Autorką projektu muralu jest Magdalena Kaczanowska, a jego realizację przeprowadziła warszawska grupa muralowa Good Looking Studio. Wielkopowierzchniowe malowidło przedstawia popiersie bohaterki, utrzymane w biało-szaro-czarnej tonacji, na bordowym tle, z pomarańczowymi elementami. Całość wkomponowana jest w kolorystykę okolicznych budynków. Mural ma powierzchnię 160 mkw., a podczas malowania dzieła zużyto 125 l farb.

„Idea projektu nawiązuje do zaszczytnego przydomku Przemytniczki Bożej, który Maria Mirecka-Loryś otrzymała za wieloletnią i ryzykowną pomoc Polakom mieszkającym wówczas w ZSRR” – wskazała Konopka.

Dodała, że symboliczny ścienny pomnik „niezłomnej weteranki podziemia narodowego, działaczki polonijnej i kresowej” wypełnia południową elewację budynku mieszkalnego przy ul. Tysiąclecia 8A w Nisku.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z budżetu województwa podkarpackiego. Zostało wykonane we współpracy samorządu województwa ze Spółdzielnią Budownictwa Mieszkaniowego w Stalowej Woli, a także z Urzędem Gminy i Miasta Nisko oraz starostwem powiatowym w Nisku. Działanie wspiera także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Weteranka II wojny światowej, działaczka polonijna i kresowa

.Maria Mirecka-Loryś ps. „Marta” urodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie, a zmarła 29 maja 2022 r. w Warszawie. Wychowała się w Racławicach koło Niska i ukończyła niżańskie gimnazjum. Związana z obozem narodowym weteranka II wojny światowej, wyemigrowała do Chicago, gdzie prowadziła intensywną działalność w organizacjach polonijnych. Była wielokrotnie honorowana najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Zmarła w 2022 r. jako ostatni dowódca ogólnopolskiej organizacji wojskowej z okresu II wojny światowej (Narodowe Zjednoczenie Wojskowe Kobiet).

Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na 11 czerwca 2023 r. Po uroczystości odbędzie się spotkanie wspomnieniowe w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”.

Polskim patriotą można być wszędzie

.„Polskim patriotą można być wszędzie. Wystarczy mieć Polskę w sercu i w imię miłości do ojczyzny aktywnie działać na polu krzewienia jej dobrego imienia. W istocie każdy rodak za granicą jest ambasadorem Polski” – pisze Jan DZIEDZICZAK, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą.

Jak podkreśla, „państwo polskie dysponuje oficjalnym korpusem dyplomatycznym, lecz w istocie każdy rodak za granicą jest ambasadorem Polski. W związku z tym powinien mieć świadomość, że to na podstawie jego zachowania inni wyrabiają sobie opinię o Polsce”.

„Zadaniem niezwykle istotnym jest również kwestia przekazania polskości następnemu pokoleniu. To bardzo ważne dla każdego patrioty na obczyźnie, miara tego, czy to, co robimy dla Polski, co otrzymaliśmy w spadku po przodkach, nie zostanie utracone. Kluczowe jest, żeby nasze dzieci i wnuki wychować po polsku, by polskość nie skończyła się na nas – to podstawa naszych wszelkich działań. W tym kontekście istotne jest konsekwentne rozmawianie z dziećmi w języku polskim, korzystanie z szerokiej oferty, jaką proponują polskie szkoły i duszpasterstwo za granicą. Ważne jest, byśmy nasze dzieci i wnuki wychowali w miłości do Polski oraz nauczyli je współodpowiedzialności za Polskę. Byśmy przekazali im polską kulturę, tradycję – wszystko to, co składa się na polskość. Bez odpowiedniego kształtowania przyszłych generacji nie znajdziemy ludzi zdolnych do podołania roli ambasadora Polski” – twierdzi Jan DZIEDZICZAK.

PAP/Agnieszka Pipała/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 czerwca 2023
Fot. Adrian Grycuk / Wikimedia Commons