Mozaika z czasów bizantyjskich odkryta w Strefie Gazy

Archeologiczną sensacją jest mozaika z czasów bizantyjskich odkryta przez palestyńskiego rolnika pracującego w swoim sadzie oliwnym w Strefie Gazy.

.Palestyński rolnik Salman al-Nabahin pracował w swoim sadzie oliwnym w Gazie, kiedy zauważył, że niektóre z nowych drzewek, które posadził na swojej ziemi, nie ukorzeniły się prawidłowo. Zaintrygowany tym, co może być przyczyną problemu, al-Nabahin zatrudnił swojego syna, aby pomógł mu wykopać obszar, na którym niektóre z drzewek oliwnych nie zdołały się ukorzenić. Podczas tej pracy siekiera jego syna uderzyła w coś solidnego i twardego. Kiedy obaj mężczyźni zaczęli usuwać ziemię, odkryli artefakt, którego nie rozpoznali. Była to mozaika z czasów bizantyjskich przedstawiająca ptaki i inne zwierzęta.

Rolnik nie krył swojego uzasadnionego zachwytu nad znaleziskiem i stwierdził: „Widzę to jako skarb, droższy niż skarb. […] To nie jest własność prywatna, bo należy do każdego Palestyńczyka” – powiedział w rozmowie z reporterem agencji Reuters. 

Palestyński rolnik Salman al-Nabahin przy mozaikowej podłodze, którą niedawno odkrył w swoim sadzie oliwnym, w obozie dla uchodźców Bureij w Strefie Gazy. Według palestyńskiego ministerstwa turystyki i starożytności, dobrze zachowana i jasna mozaika pochodzi z czasów bizantyjskich. Ozdobna podłoga jest najnowszym z serii odkryć archeologicznych w ciągu ostatnich lat w Strefie Gazy, która była głównym miejscem handlu różnych starożytnych i bardziej nowoczesnych cywilizacji.
Fot: Ahmad Hasaballah / Zuma Press / Forum

.Odkrycie to miało miejsce pół roku temu, ale dopiero od stosunkowo niedawna archeolodzy z palestyńskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności oraz Francuskiej Szkoły Archeologii podjęli się zbadania historycznej podłogi, aby dowiedzieć się więcej o jej „tajemnicach i wartościach cywilizacyjnych” – podało ministerstwo w oświadczeniu prasowym.

Mozaika zawiera 17 ikonografii ptaków i innych zwierząt, które zostały przedstawione w jaskrawych kolorach przez twórców tego dzieła. Archeolodzy uważają, że artyści stworzyli podłogę między V a VII wiekiem, choć nie wiedzą, czy mozaika miała religijne czy świeckie pochodzenie.

Rolnik przykrywa odkryte obszary mozaiki arkuszami blachy, aby je chronić; jak dotąd wykopał trzy oddzielne sekcje, z których najszersza mierzy 6 stóp na 9 stóp, jak podaje Fares Akram z Associated Press (AP). W sumie ziemia pokrywająca całą mozaikę ma około 501 metrów kwadratowych, a sama mozaika mierzy około 23 metrów kwadratowych. Niektóre części mozaiki wydają się być uszkodzone, prawdopodobnie przez korzenie starego drzewa oliwnego.

.Jak donosi Smithsonian Magazine, Strefa Gazy, która znajduje się pomiędzy Izraelem a Egiptem i była ruchliwym szlakiem handlowym na przestrzeni dziejów, zawiera wiele antyków i pozostałości po starożytnych cywilizacjach. Rolnik i jego syn odkryli mozaiki w obozie dla uchodźców Bureij, który znajduje się około pół mili od granicy z Izraelem. Archeolodzy i inni eksperci obawiają się o przyszłość mozaik z powodu trwającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego, a także grabieży i braku funduszy na ochronę antyków.

Oprac. MJ.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 września 2022
Ahmad Hasaballah / Zuma Press / Forum