Muzyka Łodzi – cyklu koncertów w Muzeum Miasta

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

Recital „Fortepian Rubinsteina” w wykonaniu Roberta Marata rozpocznie w niedzielę tegoroczny cykl comiesięcznych koncertów muzyki klasycznej w Muzeum Miasta Łodzi. Nagradzany pianista i pedagog Akademii Muzycznej w Łodzi Robert Marat zagra utwory Bacha, Schumana i Chopina.

.Inaugurację tegorocznej edycji cyklu „Muzyka Łodzi”, prezentującej łódzkich twórców i wykonawców, zaplanowano w przypadającą w niedzielę 137. rocznicę urodzin Artura Rubinsteina, jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki Chopina.

Geniusz muzyczny z Łodzi

.Artur Rubinstein urodził się w Łodzi 28 stycznia 1887 r. Jego niezwykły talent objawił się, gdy miał zaledwie kilka lat. W trakcie pobytu w Berlinie odbierał najlepszą edukację muzyczną. Szybko udało mu się zdobyć światowe uznanie. Koncertował na całym świecie. Wystąpił ponad 6000 razy w swojej ponad 80-letniej karierze. Zmarł w Genewie w 1982 r. w wieku 95 lat.

W Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę stałą poświęconą artyście. Placówka ma największy na świecie, liczący ponad tysiąc obiektów, zbiór pamiątek po kompozytorze. W kolekcji są m.in prestiżowe nagrody Rubinsteina, m.in. statuetka Oscara, którą zdobył dokument o życiu kompozytora „L’amour de la vie – Artur Rubinstein”.

„Zapraszam także do zwiedzenia wystawy czasowej 》Paweł Klecki i muzyka Łodzi《, na której można posłuchać koncertu w wykonaniu Artura Rubinsteina, a orkiestrą dyryguje Paweł Klecki, również urodzony w Łodzi wybitny kompozytor i dyrygent” – powiedziała dyrektor MMŁ Magda Komarzeniec.

Cykl „Muzyka Łodzi” w pałacu Poznańskich

.Niedzielny koncert w hołdzie Rubinsteinowi będzie powrotem regularnych występów łódzkich muzyków do pałacu Poznańskich, organizowanych przez Muzeum Miasta Łodzi wspólnie z Fundacją im. Stanisława Liszewskiego. Ich bohaterami będą kompozytorzy lub instrumentaliści związani z miastem.

Następny koncert zaplanowano 17 lutego. W programie „Musicalem po Łodzi – koncert na pożegnanie karnawału” znalazły się kompozycje Piotra Hertla, fragmenty z musicalu „Łódź story”, a także inne utwory kojarzone z Łodzią, m.in. „Kochankowie z ulicy Kamiennej” w nowych aranżacjach.

W marcu muzyczne wydarzenie będzie towarzyszyło finisażowi wystawy „Paweł Klecki i muzyka Łodzi”. 10 marca podczas recitalu fortepianowego Hanna Holeksa zagra m.in. utwory łódzkich kompozytorów: Aleksandra Tansmana i właśnie Pawła Kleckiego. W klimatach recitalowych publiczność muzeum zostanie także w kwietniu. Hanna Holeksa i wiolonczelistka Agata Jarecka zagrają znane i mniej znane utwory na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina.

Podczas majowego koncertu w Sali Lustrzanej pałacu Poznańskich ponownie zabrzmi muzyka musicalowa. Z kolei podczas koncertu „Leć do gwiazd” 26 maja publiczność usłyszy utwory z musicali Rodgersa, Kandera, Schonberga i Webbera.

„Cykl 》Muzyka Łodzi《 na stałe wpisał się do kalendarza koncertów odwiedzanych przez łódzkich melomanów. Zróżnicowana oferta, utalentowani, wielokrotnie nagradzani twórcy, najwyższej jakości wykonania lokalnych twórców – to powód, dla których Sala Lustrzana wypełnia się podczas kolejnych muzycznych spotkań” – podkreśliła Magda Komarzeniec.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Bartłomiej Pawlak/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 stycznia 2024