Nauka ożywia wymarłe gatunki

Nauka ożywia wymarłe gatunki

Wymarłe gatunki zwierząt, takich jak wilk tasmański, mogą zostać przywrócone do życia.

.Jak podaje BBC Science, naukowcy z Australii i USA rozpoczynają wielomilionowy projekt mający na celu odtworzenie tygrysa tasmańskiego. Ostatni znany osobnik wilka tasmańskiego zginął w latach 30. XX wieku. Naukowcy twierdzą, że można go odtworzyć za pomocą komórek macierzystych i technologii edytowania genów. Pierwszy wilk mógłby zostać ponownie wprowadzony do środowiska naturalnego już za 10 lat. Grupa australijskich i amerykańskich naukowców planuje pobrać komórki macierzyste od żyjącego gatunku torbacza o podobnym DNA, a następnie użyć technologii edycji genów, aby przywrócić wymarłe gatunki, w tym przypadku tygrysa tasmańskiego lub jego bardzo bliskie przybliżenie.

Teraz wierzę, że w ciągu 10 lat możemy mieć nasze pierwsze żywe dziecko thylacine od czasu, gdy zostały one upolowane i wyginęły blisko sto lat temu, komentuje profesor Andrew Pask z Uniwersytetu w Melbourne.

Populacja tygrysów tasmańskich zmniejszyła się, gdy dziesiątki tysięcy lat temu do Australii przybyli ludzie, a następnie, gdy pojawiły się dzikie psy dingo. Ostatni żyjący w niewoli tygrys tasmański zmarł w zoo w Hobart w 1936 roku.

Pomysł przywrócenia tygrysa tasmańskiego istnieje od ponad 20 lat. W 1999 roku Muzeum Australijskie rozpoczęło realizację projektu sklonowania zwierzęcia, a od tego czasu w odstępach czasu podejmowano różne próby wyodrębnienia lub odbudowania żywotnego DNA z próbek. Najnowszy projekt jest wynikiem współpracy naukowców z Uniwersytetu w Melbourne i teksańskiej firmy Colossal.

Ta amerykańska firma trafiła w zeszłym roku na pierwsze strony gazet dzięki swoim planom wykorzystania podobnej technologii edycji genów do przywrócenia do życia mamuta wełnistego.

W kontekście ożywiania gatunków tylko na bazie komórek macierzystych warto przywołać osiągnięcie naukowców z Uniwersytetu Cambridge, którym udało się wyhodować 8,5-dniowy embrion myszy, z pominięciem procesu zapłodnienia. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Laboratoryjne embriony stworzone z pominięciem zapłodnienia„.

.Temat gatunków zagrożonych wyginięciem oraz tych, które już wyginęły na terenie Polski podejmuje prof. Zygmunt KĄCKI. Zwraca on uwagę, że według opublikowanego w 2019 roku raportu, około miliona gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem. [LINK] Tempo zanikania gatunków jest ponadto zbyt duże, by człowiek mógł zebrać o nich dostatecznie dużo cennych informacji.

Zgodnie z kryteriami IUCN w Polsce 42 gatunki wymarły, a 124 taksony są krytycznie zagrożone wymarciem. Na Dolnym Śląsku 34 proc. flory jest zagrożone wymarciem, 63 taksony wymarły, 98 jest krytycznie zagrożonych, 90 wymiera, natomiast 144 są narażone na wymarcie, pisze prof. Zygmunt KĄCKI w tekście „Utracone bogactwo polskiej przyrody”.

Oprac. Mikołaj Czyż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 września 2022