Naukowcy odkryli, co jedli prehistoryczni ludzie
Archeolodzy mieli problem z badaniem tego, co jedli prehistoryczni ludzie, ponieważ materia organiczna ulega rozkładowi. Jednak najnowsze badania kamienia nazębnego obecnego na skamieniałościach, wykonane przez włoskich naukowców, ujawniają, że nasi przodkowie stosowali zróżnicowaną dietę.
.Malowidła jaskiniowe obecne na całym świecie, od kompleksu Lascaux we Francji po Ubirr w Australii, mają jedną wspólną cechę – przedstawiają myśliwych i ich ofiary. Niewielu paleolitycznych przodków człowieka malowało martwą naturę na ścianach grot. Jak podaje portal Phys.org, pomimo braków dowodów, naukowcy byli pewni, że prehistoryczni ludzie stosowali zróżnicowaną dietę. Problemem był jednak brak informacji, które pomogłyby uzyskać odpowiedź na pytanie, co jedli prehistoryczni ludzie.
Mieliśmy ogromny problem z mówieniem o starożytnej diecie ludzkiej. Jednym z powodów jest to, że materia organiczna ulega rozkładowi. Więc kiedy natrafiamy na wczesne prehistoryczne stanowiska, wszystko co zwykle znajdujemy to zachowane kości i być może narzędzia rzeźnicze – mówi Emanuela Cristiani, archeolog z Diet and Ancient Technology Laboratory we Włoszech.
Jest to jeden z powodów, dla których archeolodzy zajmujący się prehistorią mieli tendencję do skupiania swoich zasobów na poszukiwaniu wskazówek potwierdzających takie założenie. To z kolei przyczyniło się do popularnej idei, że dieta wczesnych ludzi składała się głównie z białek zwierzęcych.
Ewolucja żywieniowa człowieka
.Historia tego, co starożytni ludzie faktycznie jedli jest o wiele bogatsza. Dieta człowieka ewoluowała w czasie. Nasi najwcześniejsi przodkowie byli najprawdopodobniej wegetarianami, zanim mięso zostało wprowadzone do ich diety poprzez padlinę. Około 2,5 miliona lat temu Homo habilis wynalazł kamienne narzędzia, dzięki czemu rozwinęła się współpraca społeczna. Człowiek nauczył się wtedy polować i zdobywać pożywienie.
Kontrolowane użycie ognia było również wielkim wynalazkiem, który pozwolił człowiekowi gotować. Energia, której wcześniej potrzebował do strawienia surowego mięsa, a nawet surowych warzyw, mogła następnie zasilić jego mózg.
Dzięki różnego rodzaju odkryciom dieta człowieka stawała się coraz bardziej różnicowana. Bardziej zaawansowane narzędzia i posługiwanie się ogniem umożliwiło nam konkurowanie z innymi gatunkami. Złożoność diety oparta na mieszance roślinności, zbóż i mięsa pozwoliła nam również prosperować w różnych klimatach.
To jest to, co naprawdę odróżniało nas od innych naczelnych. Podczas gdy inne gatunki tkwiły w niszy ekologicznej, my mogliśmy migrować po całym świecie używając naszych narzędzi i naszych mózgów, a wszystko dzięki zróżnicowanej diecie – mówi Emanuela Cristiani.
Informacje z kamienia nazębnego
.Do tej pory naukowcy nie odkryli konkretnych dowodów na to, że starożytni ludzie prowadzili zrównoważoną dietę. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, co jedli prehistoryczni ludzi, włoscy badacze, pod kierownictwem Emanueli Cristiani, opracowali sposób identyfikacji granulek skrobi z żywności, które mogą pozostać uwięzione w stwardniałej płytce nazębnej (zwanej kamieniem nazębnym) przez tysiąclecia.
Projekt “HIDDEN FOODS”, którego Emanuela Cristiani była koordynatorem, odzyskał również mikroskopijne ślady skrobi z narzędzi, które mogły być używane do przetwarzania bulw i ziaren. Projekt skupił się na szczątkach sprzed 40 tys. do 8 tys. lat p.n.e., pochodzących z wielu miejsc w Europie.
Naukowcy odkryli, że starożytne społeczeństwa, o których sądzono, że żywiły się tylko rybami lub mięsem, jadły również dzikie zboża. Ich dieta były znacznie bardziej zrównoważona. Ze sposobu, w jaki skrobia zachowała się na ich zębach i narzędziach, archeolodzy mogli również stwierdzić, że spożywali coś w rodzaju owsianki.
.Technika była również w stanie pokazać inne zachowania, takie jak wykorzystanie ust do opalania skór, a także wykorzystanie roślin znanych ze swoich właściwości leczniczych. Zdaniem Emanueli Cristiani, kamień nazębny to skarb z przeszłości, dzięki któremu możemy dowiedzieć się wielu rzeczy o życiu prehistorycznych ludzi.
Oprac. Emil Gołoś