Archeolodzy z Peru znaleźli szczątki kilkuset dzieci składanych w ofierze

Archeolodzy z Peru znaleźli szczątki kilkuset dzieci składanych w ofierze

Archeolodzy z Peru znaleźli szczątki kilkuset dzieci składanych w ofierze – są to tzw. „dzieci ofiarne”. 

.Andina News Agency donosi, że szczątki kolejnych 76 dzieci archeolodzy znaleźli na stanowisku Chimu w Pampa la Cruz, które znajduje się w pobliżu północnego wybrzeża Peru. Archeolodzy prowadzący wykopaliska na obszarze preinkaskiego Pampa La Cruz w Peru odnaleźli jeszcze więcej dowodów na praktyki składania ofiar z dzieci Chimu, czyli ludu Ameryki Południowej, który dominował na obszarze dzisiejszego Peru nim nie pojawili się na nim Inkowie. 

Na miejscu w odległej dzielnicy Huanchaco, odkryto ofiarne szczątki kolejnych 76 dzieci, położone około 190 mil (305 kilometrów) na północ od Limy. Stanowisko Pampa La Cruz to duże wykopaliska archeologiczne sprzed epoki Inków Chimu, które przyniosły wiele ofiar z dzieci, groby dorosłych i niezliczone artefakty.

Dwadzieścia pięć grobów odnaleziono w Kopcu I, a pozostałe 51 odkryto w Kopcu II. W sumie w okolicy odkryto szczątki 302 dzieci. Archeolog Gabriel Prieto z University of Florida powiedział, że datowanie radiowęglowe sugeruje, że dzieci zostały zabite w sześciu wydarzeniach ofiarnych między około 1050 a 1500 rokiem. Kolejny pochówek w Kopcu I zawierał szczątki pięciu kobiet siedzących w kręgu.

Ponad 230 dzieci i prawie 400 lam – wraz z dowodami, które sugerują, że były one częścią trzech różnych masowych wydarzeń ofiarnych – zostały odkryte w przybrzeżnym miejscu Pampa la Cruz. Pierwsze z tych wydarzeń datowane jest na około 1250 r., a zatem jest to najwcześniejsza masowa ofiara z dzieci i zwierząt w tym regionie. Podobne masowe ofiary zostały znalezione w późniejszym okresie na tym samym obszarze i zostały zinterpretowane jako ofiary dla bogów przez miejscowy lud Chimu w odpowiedzi na zniszczenia dokonane przez zjawiska El Niño, które są cyklami ciepłej i zimnej temperatury powierzchni morza tropikalnego środkowego i wschodniego Pacyfiku. Niño, jak i La Niña, powoduje globalne zmiany temperatury i opadów.

Ofiary z dzieci? Archeolodzy poszukują odpowiedzi

.Archeolog Gabriel Prieto z Uniwersytetu Florydy uważa, że najwcześniejsza ofiara z Pampa la Cruz mogła mieć cel polityczny. „To intrygujące, że to pierwsze wydarzenie ofiarnicze miało miejsce dokładnie w czasie, gdy Chimu podbijali ludy takie jak Lambayeque, które żyły w dolinach na północy” – mówi Prieto. „Fascynujące jest wyobrażenie, że ofiarami mogli być mieszkańcy Lambayeque sprowadzeni tutaj, aby uczcić te zwycięstwa”.

Inną możliwą interpretacją jest to, że ofiara miała na celu uhonorowanie Taycanamo, legendarnego założyciela Chimu, o którym mówi się, że około 1000 roku przybył z morza i poszedł na południe, aby w miejscu, w którym podobno wylądował, założyć stolicę Chimu Chan Chan.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 września 2022