Niezwykłe odkrycie pod Paryżem. Najstarsza mapa 3D na świecie

Najstarsza mapa 3D

Naukowcy prowadzący badania w jaskini Ségognole 3, która znajduje się na terenie słynnego masywu piaskowcowego położonego na południe od Paryża, odkryli unikalne ryty. W przekonaniu badaczy mogą one razem tworzyć najstarszą znaną mapę 3D.

Najstarsza mapa 3D na świecie

.Niedawne badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Oxford Journal of Archaeology” ujawniło, że łowcy-zbieracze zamieszkujący 20 tys. lat temu jaskinię Ségognole 3 z zamysłem w specjalnie wyodrębnionej jej części tworzyli ryty, których celem było odwzorowywanie krajobrazu najbliższej okolicy, którą zamieszkiwali. Jaskiniowcy tworzyli nawet ryty odpowiadające lokalnym ciekom wodnym. Co jeszcze bardziej zaskakujące całość tego modelu była zaprojektowana tak, aby wgłębienia odpowiadające lokalnym rzekom i jeziorom zapełniały się przy opadach deszczu. W przekonaniu archeologów może to być najstarsza mapa 3D na świecie. Obok prehistorycznej mapy znajdowały się rysunki naskalne przedstawiające konię oraz kobiecą postać. Wszystkie te znaleziska wskazują, iż ta część jaskini w której się one znajdowały mogła mieć znaczenie symboliczne.

Zespół badawczy na czele którego stoją Médard Thiry i Anthony Milnes postawił hipotezę, że zbiór rytów odkryty w jaskini miał za zadanie odwzorowywać najbliższy krajobraz otaczający jaskinię i był on swego rodzaju modelem redukcyjnym. Najstarsza mapa 3D na świecie jest zaskakująco szczegółowa – uwzględnia ona nawet aspekty hydrologiczne i geomorfologiczne podparyskich terenów 20 tys. lat temu. Skalowany model terenów odpowiadających dzisiejszej podparyskiej miejscowości Noisy-sur-École znajdował się na podłodze w jaskini Ségognole 3. Jak podkreślili eksperci, poziom szczegółowości i precyzji w poziomie wykonania tej mapy jest zdumiewający, informuje portal „Arkeonews„.

Dawnym mieszkańcom jaskini Ségognole 3, którymi byli łowcy zbieracze sprzed 20 tys. lat, udało się stworzyć niesamowitą wizualizację w skali miniaturowej cech hydrologicznych i geomorfologicznych tego obszaru. Naukowcy wyjaśnili, że powierzchnia podłogi została mistrzowsko wyryta tak, aby umożliwiała ona odtworzenie lokalnych cieków i zbiorników wodnych – właśnie dlatego mapa zawiera kanały, wgłębienia oraz baseny. Z kolei poszczególne wcięcia i nachylenia w skale odwzorowują znajdujące się w okolicy wzgórza. Mapa została pomyślana, tak, aby można było na niej dostrzec pełny panoramiczny obraz wzgórz, rzek, jezior, delt Noisy-sur-École.

Rysunek naskalny ukazujący kobiece ciało 

.Jak stwierdzili badacze, ten miniaturowy model Noisy-sur-École oddaje wszystkie główne cechy geomorfologiczne najbliższe okolicy jaskini Ségognole 3. Sami naukowcy oznajmili również, iż najprawdopodobniej model ten pełnił funkcję mapy 3D, co czyniłoby go najstarszym znanym takim obiektem w historii świata. Czyniłoby to tę najstarszą znaną trójwymiarową mapę regionu prawdziwym unikatem w skali całego szeroko rozumianej epoki z której pochodzi, gdyż późniejsze mapy z tego okresu nie mają charakteru 3D, ale 2D, przy czym były one przenośne w przeciwieństwie do mapy z jaskini Ségognole 3. Najnowsze znalezisko zwieńcza badania prowadzone w jaskini Ségognole 3 od 2020 r., które były skupione na rysunkach naskalnych jakie znajdowały się w tym miejscu.

Thiry i Milnes zrozumieli charakter rytów jakie znajdowały się na skraju jaskini po tym kiedy dostrzegli jak po opadach deszczu woda przepływała przez rowki, które prowadziły do większego wgłębienia, z którego następnie przepływała one w zagłębienia układające się w kształt ścieżek. Badacze wtedy zdali sobie sprawę, że te wzory miały określone specjalne znaczenie. Deszczówka mogła wpadać do wnętrza skraju jaskini przez małe specjalnie zaprojektowane szczeliny.

Oprócz niezwykłych wyrytych motywów i naturalnych pęknięć odpowiadających lokalnemu krajobrazowi badacze w rozmowie z mediami podkreślili także znaczenie zidentyfikowane rysunku naskalnego przedstawiającego kobiece ciało. „Naturalne cechy geomorfologiczne jaskini Ségognole 3 stanowiły doskonałe miejsce do tworzenia takich rysunków. Z kolei motyw kobiecej urody cieszył się popularnością w górnym paleolicie” – stwierdzili naukowcy.

.Eksperci podkreślili także, że najnowsze odkrycie jest świadectwem, że oprócz umiejętności łowieckich i zbierackich, paleolityczni łowcy-zbieracze wykazywali się również głęboką świadomością względem otaczającego ich najbliższego świata oraz zdolnością do abstrakcyjnie myślenie, co mogło znaleźć wykorzystanie dokładnie w taki sposób jak to można podziwiać w jaskini Ségognole 3.

Oprac. Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 stycznia 2025
Fot. SYGREF, CC BY-SA 4.0.