Archeolodzy odkryli 2700-letnie kunsztownie wykonane rzeźby naskalne w starożytnej Niniwie

Archeolodzy odkryli 2700-letnie kunsztownie wykonane rzeźby naskalne w starożytnej Niniwie

Archeolodzy odkryli 2700-letnie kunsztownie wykonane rzeźby naskalne w starożytnej Niniwie. Znajdujące się w bardzo dobrym stanie reliefy ukazują złoty okres historii Imperium Asyryjskiego.

.Niniwa była starożytnym asyryjskim miastem w Górnej Mezopotamii, którego pozostałości znajdują się obecnie na obrzeżach Mosulu we współczesnym północnym Iraku. Pełniła również rolę Imperium Asyryjskiego oraz była jego największym miastem, będąc przy tym w tym okresie największym miastem na świecie. Irak był miejscem narodzin niektórych z najwcześniejszych miast świata.

Najnowsza historia ostatnich 10 lat nie była jednak łaskawa dla Mosulu, w tym jego starożytnej części, która to została zniszczona przez islamistycznych zbrodniarzy z Państwa Islamskiego. Ekstremistyczni bojownicy ISIS zniszczyli chociażby bramę Maszki w 2016 roku burząc ją buldożerami. Zrujnowany w ten sposób został odrestaurowany w latach 70. zabytek.

Teraz archeolodzy amerykańscy i iraccy pracują nad rekonstrukcją tego miejsca. To właśnie w toku takich prac odnalezione zostały niezwykłe płaskorzeźby liczące 2700 lat. Jak informuje ABC Net, wśród reliefów znajduje się osiem precyzyjnie wykonanych marmurowych płaskorzeźb przedstawiających sceny wojenne z czasów rządów asyryjskich królów w starożytnym mieście Niniwa. Odkryte w zeszłym tygodniu szczegółowe rzeźby przedstawiają żołnierza napinającego łuk, który przygotowuje się przy tym do wystrzelenia strzały. Oprócz tego płaskorzeźby przedstawiają drobno wyrzeźbione liście winorośli i palmy, góry oraz sceny wojenne.

Niniwa pełna archeologicznych skarbów

Zgodnie z oświadczeniem Irackiej Rady Starożytności i Dziedzictwa, szare kamienne rzeźby pochodzą z czasów panowania króla Sennacheryba, sprawującego władzę w latach 705-681 pne. Zdaniem szefa irackiego zespołu archeologicznego, Fadela Mohammeda Khodra, który pracuje nad odtworzeniem tego miejsca, płaskorzeźby prawdopodobnie zostały zabrane z pałacu Sennacheryba i wykorzystane jako materiał do budowy bramy.

Sennacheryb był odpowiedzialny za rozbudowę Niniwy jako stolicy Imperium Asyryjskiego i największego miasta Asyryjczyków, w tym za budowę wspaniałego pałacu. Niniwa była położona na głównym skrzyżowaniu między Morzem Śródziemnym a płaskowyżem irańskim. Znany ze swoich kampanii wojskowych, w tym jednej, o której wspomina Biblia, król Sennacheryb zbudował 18 podobnych bram otaczających miasto, ale Brama Maszki, „Brama Wodociągów”, była ważna ze względu na bezpośredni dostęp do Tygrysu.

W 2010 r. raport zatytułowany Saving Our Vanishing Heritage, Global Heritage Fund określił Niniwę jako znajdującą się „na skraju” nieodwracalnych zniszczeń i strat, podając jako główne przyczyny niewystarczającą ochronę zabytków przez władze, a także naciski na rozwój i grabieże.

.Jak podaje portal ABC Net, Christopher Woods, z Muzeum Archeologii i Antropologii Uniwersytetu Pensylwanii powiedział: „To odkrycie dodaje nowe dane i ostatecznie pogłębia zrozumienie historii neoasyryjskiej w starożytnej Mezopotamii. Jesteśmy zachwyceni trwającą konserwacją tego niezwykle rzadkiego i historycznego znaleziska”.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 listopada 2022
Fot. Szuligowski, K. / Forum