Skrajnie lewicowy Nowy Front Ludowy jest największym zagrożeniem dla francuskich Żydów

100 intelektualistów, pisarzy i naukowców podpisuje tekst w gazecie „Le Figaro”, apelując, by nie głosować na blok lewicowy w drugiej turze francuskich wyborów parlamentarnych 7 lipca 2024. Autorzy podkreślają przede wszystkim pobłażliwość wobec antysemityzmu, islamizmu i masowej imigracji po stronie lewicy i skrajnej lewicy.
.Zdegustowani trywializacją antysemityzmu, wzywamy do zablokowania Nowego Frontu Ludowego (Nouveau Front Populaire), koalicji, która naszym zdaniem stanowi dziś największe zagrożenie dla francuskich Żydów i, szerzej, dla Francji. Od czego zaczynamy?
Po pierwsze, pamiętajmy, że w ramach Nowego Frontu Ludowego to Francja Niepokorna (La France Insoumise) będzie – zdecydowanie – najliczniej reprezentowaną partią w Zgromadzeniu Narodowym. Francja Niepokorna, partia, która przekształciła antyżydowską nienawiść w strategię wyborczą. Partia, której deputowany (David Guiraud) przyznaje, że był karmiony filmami Alaina Sorala, półgębkiem zaprzecza okrucieństwom z 7 października, oskarża Izrael o wkładanie palestyńskich dzieci do pieców i podtrzymuje antysemickie odniesienia do „niebiańskich smoków”, które rzekomo pociągają za sznurki społeczeństwa. Inny (Aymeric Caron) twierdzi, że zwolennicy Izraela nie są „tego samego gatunku” co on sam i uważa, że gwałt na małej żydowskiej dziewczynce w Courbevoie został zbytnio nagłośniony przez media. Z kolei Ersilia Soudais triumfalnie powitała na lotnisku Roissy Salaha Hamouriego, terrorystę LFWP skazanego za planowanie zamachu na Owadię Josefa, byłego naczelnego rabina Izraela.
Danièle Obono opisuje Hamas jako „ruch oporu”. Thomas Portes oskarża Izrael o celowe dopuszczenie do masakry swoich obywateli 7 października, aby „usprawiedliwić ludobójstwo Palestyńczyków”, podczas gdy Clémence Guetté wita szwedzkiego intelektualistę Andreasa Malma, który opisuje przeżywanie ataku Hamasu jako „radość” i zwierza się: „Pochłaniam te filmy (z pogromu – przyp. red.) jak narkotyk”. Jedna z europosłanek (Rima Hassan) oskarża CRIF (Francuska Rada Instytucji Żydowskich) o dyktowanie polityki zagranicznej Francji, opisuje Izrael jako „potworność” i pisze, że państwo żydowskie (które chciałaby wymazać z mapy „od rzeki do morza”) nie tylko gwałci palestyńskich więźniów przy użyciu psów, ale także kradnie ich organy. Antysemicki fake news, który, nawiasem mówiąc, nie został potępiony przez żadnego członka Nowego Frontu Ludowego.
Przeprosiny za terroryzm
.La France Insoumise, partia, której wszyscy członkowie kultywują mdlącą obsesję na punkcie maleńkiej żydowskiej demokracji – mniejszej niż Normandia – ale otoczonej przez autorytarne i islamistyczne reżimy. I wreszcie ta partia, której żaden z członków nie raczył wziąć udziału w wielkim marszu przeciwko antysemityzmowi w Paryżu 12 listopada 2023 roku. I której lider, Jean-Luc Mélenchon, insynuował, że antysemicki atak Mohammeda Meraha może być spiskiem („Zobaczycie, że w ostatnim tygodniu kampanii prezydenckiej będziemy mieli poważny incydent lub morderstwo. To był Merah w 2012 r.”), opisuje społeczność żydowską jako „agresywną społeczność, która głosi kazania reszcie kraju”, przypisuje porażkę Jeremy’ego Corbyna w Wielkiej Brytanii oskarżeniom o antysemityzm wysuwanym przez „głównego rabina Anglii i różne sieci wpływów w Likudzie” i ubolewa nad „aroganckim dyktatem komunistów z CRIF”.
Nie ma sensu potępiać antysemityzmu z przeszłości, jeśli nie jesteśmy nieprzejednani wobec antysemityzmu w teraźniejszości, ani tworzyć republikańskiego frontu z grupami wrogimi republikańskim wartościom.
Niektórzy powiedzą, że Nowy Front Ludowy to nie tylko Francja Niepokorna. To absolutna prawda. W skład NFP wchodzi również Nowa Partia Antykapitalistyczna, która 7 października pogratulowała Hamasowi, przypominając o „jego poparciu dla Palestyńczyków i środkach walki, które wybrali, aby stawić opór”, kończąc swoje oświadczenie słowem „Intifada” (NPA jest obecnie ścigana za pochwalanie terroryzmu). Jego lider, Philippe Poutou, zakwalifikował się do drugiej tury wyborów parlamentarnych pod szyldem NFP. Nouveau Front Populaire obejmuje również Jeune Garde, brutalną grupę kierowaną przez Raphaëla Arnaulta, osobę z listy S (pod szczególną obserwacją służb), która została oskarżona o fizyczną napaść na przeciwników politycznych. 7 października Arnault wyraził swoją „solidarność” z „palestyńskim ruchem oporu” i będzie występował w drugiej turze wyborów parlamentarnych, wspierany przez Nouveau Front Populaire.
(Ośmiu członków Jeune Garde jest nawet przedmiotem śledztwa w sprawie brutalnego ataku na żydowskiego nastolatka w paryskim metrze 27 maja). Nowy Front Ludowy obejmuje również Partię Komunistyczną, która nieustannie wzywa do uwolnienia Marwana Barghoutiego, palestyńskiego terrorysty odsiadującego wyrok dożywocia za zamordowanie z zimną krwią pięciu Izraelczyków. Jeśli chodzi o rzekomo bardziej umiarkowane partie koalicyjne, takie jak Partia Socjalistyczna i Zieloni, sojusz ten pokazał, że antysemityzm jest dla nich kwestią drugorzędną.
Przyspieszenie przepływów migracyjnych
.Podsumowując, poparcie NFP dla islamizmu zastanawia. Wspólny program – na który zgodziły się wszystkie partie tworzące koalicję – obejmuje uchylenie ustaw Emmanuela Macrona w celu skuteczniejszego zwalczania separatyzmu religijnego, ale także walkę z „islamofobią” (użycie tego słowa celowo myli krytykę doktryny z nienawiścią do jednostek) i znaczne przyspieszenie przepływów migracyjnych, co jest ryzykownym przedsięwzięciem w czasach, gdy machina asymilacji uległa załamaniu. Należy pamiętać, że 56 proc. francuskich Żydów uważa, że islamizm stanowi największe zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Islamizm, który od 2012 roku pozbawił życia 273 Francuzów i zagraża naszym republikańskim wartościom, nie jest oczywiście zagrożeniem wyłącznie dla Żydów.
Dlatego wzywamy do barażu przeciwko Nowemu Frontowi Ludowemu, koalicji, której sukces wyborczy każe nam obawiać się najgorszego. Nie ma sensu potępiać antysemityzmu z przeszłości, jeśli nie jesteśmy nieprzejednani wobec antysemityzmu w teraźniejszości i nie ma sensu tworzyć republikańskiego frontu z grupami wrogimi republikańskim wartościom.
Lista 100 intelektualistów podpisanych pod listem:
1. Roland Aboucaya
2. Albert Aidan, CEO Albert Aidan SAS
3. Franck Belaich, dyrektor ISG Luxury Geneva
4. Jean-Pierre Bensimon, emerytowany pracownik francuskiego Ministerstwa Edukacji
5. Georges Bensoussan, historyk
6. Florence Bergeaud-Blackler, antropolog, pracownik naukowy CNRS
7. Maurice Berger, lekarz
8. Geneviève Berger, psycholog
9. Frédéric Joseph Bianchi, przewodniczący Stowarzyszenia TERRA ERETZ Korsyka-Izrael
10. Guy Boutros, producent
11. Rémi Brague, filozof i historyk
12. Jean-François Braunstein, filozof
13. Claire Brière-Blanchet, eseistka
14. Philippe Bultez Adams, dyrektor wydawniczy, FYP Editions
15. Sylvie Carat, ekonomistka we Francuskim Banku Centralnym
16. Gloria Castillo, prawnik
17. Sarah Cattan, dyrektor Tribune Juive
18. Élie Chouraqui, filmowiec
19. Philippe De Lara, wykładowca honorowy na Uniwersytecie Paris Panthéon Assas
20. Philippe Delaroche, dziennikarz
21. Antoine Desjardins, nauczyciel, felietonista
22. Florence Devesa, wydawca, FYP Editions
23. David di Nota, powieściopisarz
24. Anna Véronique El Baze, pisarka i scenarzystka
25. Amine El Khatmi, eseista
26. Catherine Erman, profesor nadzwyczajny, Uniwersytet Paryski 4
27. Jacqueline Eustache Brinio, senator z okręgu Val-d’Oise
28. Samuel Fitoussi, eseista
29. Renée Fregosi, filozof i politolog
30. André Gerin, były deputowany PCF
31. Gilles-William Goldnadel, prawnik
32. Yana Grinshpun, lingwistka
33. Philippe Gumplowicz, profesor uniwersytecki, muzykolog
34. Noémie Halioua, eseistka
35. Hubert Heckmann, wykładowca
36. Sandra Hegedüs Mulliez, kolekcjonerka i mecenas sztuki współczesnej, założycielka SAM Art Projects
37. Olivier Hutman, pianista, kompozytor
38. Viana Hutman, pisarka
39. Marie Myriam Ibn Arabi, dyrektor szkoły
40. Sandra Ifrah, rzeczniczka organizacji Women United For Peace
41. Jean-Pierre Jackson
42. Danielle Khayat, emerytowany sędzia
43. Fabien Khayat, honorowy prawnik
44. Daniel Knoll
45. Jean-Pierre Krief, twórca filmów dokumentalnych
46. Catherine Ksas Holzer
47. Richard Landormy, lekarz
48. Bernard de La Villardière, dziennikarz i producent
49. Barbara Lefebvre, nauczycielka i eseistka
50. Geneviève W. Leloup, organizator wycieczek
51. Damien Le Guay, filozof
52. Didier Lemaire, profesor
53. Erwan Le Noan, eseista
54. Noëlle Lenoir, była minister i honorowy członek Rady Konstytucyjnej
55. Yves Le Ray, montażysta wideo
56. Bérénice Levet, filozofka
57. Sofian M., zaangażowany obywatel przeciwko antysemityzmowi i działacz uniwersalistyczny
58. Karim Maloum, dziennikarz
59. Yves Mamou, dziennikarz
60. Fadila Maaroufi, Europejskie Obserwatorium Fundamentalizmów
61. Aurélien Marq, wysoki rangą urzędnik służby cywilnej
62. Céline Masson, psychoanalityk
63. Isabelle de Mecquenem, profesor filozofii
64. Sabrina Medjebeur, eseistka
65. Olivier Meyer, reżyser teatralny
66. Françoise Mouraille, przewodnicząca stowarzyszenia Défense des serviteurs de la République
67. Simon Moos, felietonista
68. Laurent Nassi, honorowy dowódca policji
69. Anne-Sophie Nogaret
70. Rémi Notter, przewodniczący Stowarzyszenia Francja-Izrael Antibes
71. Leonardo Orlando, badacz
72. Karine Papillaud, dziennikarka
73. Sylvie Perez, autorka
74. Pascal Perrineau, profesor uniwersytecki
75. Céline Pina, eseistka
76. Emmanuel Razavi, reporter
77. Jacques Robert, emerytowany profesor onkologii, Uniwersytet w Bordeaux
78. Daniel Salvatore Schiffer, filozof, pisarz, redaktor pracy zbiorowej „L’humain au centre du monde – Pour un humanisme des temps présents et à venir” (Editions du Cerf)
79. Boualem Sansal, pisarz
80. George Sauveur, prawnik, członek CNB, były MCO
81. Josiane Sberro, emerytowana nauczycielka edukacji narodowej
82. Damien Serieyx, wydawca
83. Gérald Sibleyras, dramaturg
84. Wiktor Stoczkowski, antropolog, dyrektor studiów w EHESS
85. Jean Szlamowicz, językoznawca
86. Pierre-André Taguieff, filozof, pracownik naukowy CNRS
87. Véronique Taquin, pisarka
88. Jacques Tarnero, badacz
89. Pierre-Henri Tavoillot, filozof
90. Vincent Tournier, wykładowca nauk politycznych, IEP Grenoble
91. Michèle Tribalat, demograf
92. Henri Vacquin, socjolog
93. Caroline Valentin, prawniczka
94. Pia Valentin, studentka historii i filozofii
95. Monette Vacquin, psychoanalityk
96. Pierre Valentin, eseista
97. Marie Vignal, pracownik socjalny
98. Christophe de Voogd, historyk
99. Aude Weill-Raynal, prawniczka
100. Stowarzyszenie Żydowskiej Młodzieży Francuskiej
Nathaniel Garstecka