Odkryto tunel mogący prowadzić do zaginionego grobowca Kleopatry

Archeolodzy odkryli w Egipcie ogromny tunel, na którego końcu może znajdować się grobowiec Kleopatry. Spektakularna konstrukcja liczy ponad 1,3 km długości. Tunel znajduje się 12 metrów pod ziemią i od podłogi do sufitu ma niecałe 2 metry wysokości.

.Rozległy tunel został znaleziony przez egipsko-dominikański zespół archeologów z Uniwersytetu Santo Domingo. Znajdował się on pod świątynią Ozyrysa w starożytnym mieście Taposiris Magna. Był to antyczny egipski port ufundowany przez Ptolemeusza II, jednego z protoplastów dynastii Ptolemeuszy. To z niej pochodziła właśnie Kleopatra. Położony jest 45 km na zachód od Aleksandrii. Zgodnie ze wstępnymi wynikami badań struktura oraz układ tunelu bardzo przypominają analogiczny obiekt w Grecji – tunel Jubilinosa – z tą różnicą, że nowo odkryty egipski tunel jest dłuższy. Jak podaje portal New York Post, dotychczasowe badania prowadzone w okolicy miejsca, gdzie znaleziony został tunel, poskutkowały ujawnieniem monet z imionami królowej Kleopatry i Aleksandra Wielkiego. Oprócz tego odkryte zostały posągi przedstawiające egipską boginię Izydę. Wiele wskazuje na to, że na jego końcu znajduje się grobowiec Kleopatry.

Wielu archeologów uważa, że na końcu ogromnej konstrukcji może znajdować się grobowiec Kleopatry. Nie został on do tek pory odkryty. Najbardziej znana egipska monarchini żyła między 69. a 30. rokiem p.n.e. i była ostatnim władcą ptolemejskiego królestwa Egiptu przed jego podbojem przez Imperium Rzymskie. Kleopatra jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojej owianej legendą urody oraz związków ze znanymi rzymskimi politykami i wodzami, takimi jak Juliusz Cezar, czy w późniejszym okresie Marek Antoniusz. Zgodnie z przekazami historycznymi popełniła samobójstwo w Aleksandrii po tym, jak Oktawian August wkroczył do Aleksandrii. Nie chciała się bowiem stać się jego więźniem, biorącym udział w zwycięskiej paradzie własnych wrogów w Rzymie.

Najnowsze odkrycie archeologów może zatem przynieść jedną z największy sensacji archeologicznych w historii. Jak twierdzi archeolog Claire Gilmour.

Poszukiwania miejsca jej pochówku na przestrzeni czasu opierały się w dużej mierze na relacjach znajdujących w źródłach klasycznych, np. u Plutarcha, czy Kasjusza Diona. (…) Natomiast współczesne badania w większości skręcały pomiędzy Aleksandrią jako stolicą Egiptu w czasach Kleopatry VII (współczesne podwodne badania objęły także tą część miasta która została zatopiona) a Taposiris Magna, które można było wybrać ze względu na powiązania z boginią Izydą, z którą Kleopatra ściśle się utożsamiała – komentuje Claire Gilmour.

.Roland Enmarch, starszy wykładowca egiptologii na Uniwersytecie w Liverpoolu, w wywiadzie dla Newsweeka stwierdził, że Taposiris Magna, w którym odnaleziony został tunel, było ważnym miejscem kultu religijnego. Zostało założone w III. wieku p.n.e. około 45 km na zachód od Aleksandrii. Ekspert określił odkrycie mianem niesamowitego, chociaż zaznaczył przy tym, że jego dokładnej funkcji, związanej z grobowiec Kleopatry nie możemy być jeszcze pewni.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 listopada 2022
Fot. Peter Burka/Flickr