Oligarchowie opuszczają Rosję

Z analizy danych migracyjnych wynika, że około 15 tys. rosyjskich milionerów opuści kraj w 2022 r. Po inwazji na Ukrainę oligarchowie opuszczają Rosję, skąd coraz częściej udają się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Kim są oligarchowie rosyjscy?
Bogaci Rosjanie coraz częściej sprzeciwiają się reżimowi Putina. Według analizy danych migracyjnych przeprowadzonej przez londyńską firmę Henley & Partners oczekuje się, że około 15% Rosjan posiadających ponad 1 mln dolarów majątku (około 15 tys. oligarchów) wyemigruje do innych krajów do końca 2022 r. Na podstawie systematycznego śledztwa trendów w migracji międzynarodowego majątku prywatnego, analitycy wskazują, że w ostatnich latach to, że oligarchowie opuszczają Rosję jest rosnącym trendem.
Natomiast z Ukrainy do końca roku może wyjechać 42% wszystkich bogatych ludzi (czyli 2,8 tys.).
Dokąd uciekną oligarchowie?
Bogacze z całego świata tradycyjnie przenosili się do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jednak zdaniem autorów badania w tym roku oazą dla milionerów mogą być Zjednoczone Emiraty Arabskie. – Wielka Brytania nie jest już centrum, a Stany Zjednoczone szybko tracą moc przyciągania światowych bogaczy – przekazano w raporcie z badania.
Trendy wskazują, że do końca roku do ZEA przeniesie się około 4 tys. milionerów, wyprzedzając Australię, która ma przyciągnąć około 3,5 tys z nich, Singapur – 2,8 tys. i Izrael – 2,5 tys.. Oczekuje się również, że duża liczba milionerów przeniesie się do „trzech M”: Maltę, Mauritius i Monako.
Malta to jeden z najszybciej rozwijających się rynków na świecie, gdzie w latach 2011-2021 wartość majątku w dolarach amerykańskich wzrośnie o 87%. Proces nadawania obywatelstwa poprzez naturalizację przyniósł narodowi wyspiarskiemu znaczną ilość nowego bogactwa i przyczynił się do silnego wzrostu Malty w wielu sektorach, w tym usług finansowych, IT i nieruchomości.
Mauritius będzie przyciągać bogaczy ze świata ze względu na utworzenie międzynarodowego centrum finansowego oferującego znaczne ulgi podatkowe. W kraju nie ma podatku od zysków kapitałowych, nie ma podatku od spadków, a maksymalna stawka podatkowa dla firm globalnych wynosi 3%.
Monako natomiast od dawna przyciąga najbogatszych na świecie, ponieważ nie pobiera podatku dochodowego, podatku od zysków kapitałowych ani podatku od nieruchomości. Nieco mniej niż siedem na dziesięć osób mieszkających w Monako to milionerzy.
Obecnie na świecie jest nieco ponad 15 mln milionerów.