Leonid WOŁKOW: Władimir Putin uwięził prawdziwą Rosję

Władimir Putin uwięził prawdziwą Rosję

Photo of Leonid WOŁKOW

Leonid WOŁKOW

Szef kampanii prezydenckiej Aleksieja Nawalnego.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autora

Wszyscy musimy zrozumieć i pamiętać, że inna Rosja jest możliwa. Rosja to nie tylko Kreml i nie tylko Putin – pisze Leonid WOŁKOW

.Ruch Aleksieja Nawalnego jest nadzieją dla Rosji. W historii współczesnej Rosji jesteśmy nie tylko największą polityczną opozycją, ale także największą w historii kraju organizacją antykorupcyjną. Piszę to z dumą: reprezentuję duży ruch polityczny. Od powstania w 2011 roku w ciągu dziesięciu lat staliśmy się największym zagrożeniem dla rządów Władimira Putina w Rosji. Piętnujemy nadużycia i korupcję jego władzy. I to właśnie dlatego Aleksiej Nawalny, mój przyjaciel, znalazł się w więzieniu.

Najważniejsze jest dla nas, aby wszyscy Rosjanie zrozumieli, że muszą walczyć z Putinem. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby głos Aleksieja Nawalnego wybrzmiewał w całej Europie. Europejskie wsparcie jest dla nas bardzo ważne. By to osiągnąć, staramy się używać każdego możliwego narzędzia, tak aby rozpowszechniać nasze przesłanie jak najszerzej w krajach europejskich, a także promować nasze apele wewnątrz kraju. W kraju i za granicą musimy dziś mówić jak najwięcej o przyszłości Rosji.

Choć wiele już osiągnęliśmy, nie chcemy pomników. Dalej walczymy o nasz kraj. Wszystkie nagrody i wyrazy uznania, które do nas spływają, nie tylko upamiętniają nasze przeszłe osiągnięcia. Chcemy je wykorzystywać, aby walczyć o przyszłość Rosji.

To właśnie za tę walkę Aleksiej Nawalny jest w więzieniu już od ponad roku. Odbywa bezprawną, niezgodną z prawem karę pozbawienia wolności, wyrok, który został przecież zanegowany przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Putin nie chce uznać tej decyzji. Kolejne procesy mają nastąpić już wkrótce, pod adresem Aleksieja formułowane są nowe zarzuty.

Jestem w stałym kontakcie z Aleksiejem Nawalnym za pośrednictwem jego prawnika. Mogę zapewnić, że jego moralność, jego duch i chęć walki pozostają silne. Jesteśmy w kontakcie, wymieniamy poglądy. Nawalny mimo odbywania kary więzienia aktywnie uczestniczy w pracach naszego ruchu. Jest w końcu jednym z głównych architektów naszej strategii. Razem wykuliśmy nasze wspólne przesłanie: walka z korupcją w Rosji jest walką, którą należy toczyć na całym świecie.

Oligarchia Putina okrada rosyjskie społeczeństwo. To rabunek na rosyjskich podatnikach. Oligarchowie przechowują swoje aktywa w Europie. Walka z korupcją, walka o przyszłą Rosję, może więc i powinna odbywać się w Brukseli, Paryżu i Berlinie. Są przecież możliwe do wykorzystania istniejące narzędzia prawne: szeroko rozumiane sankcje, nawet z zaangażowaniem właściwych organów ścigania. Gdyby użyć ich odpowiedzialnie i w pełni, pomogłoby to zarówno Europejczykom, jak i zwykłym mieszkańcom Rosji.

W 2021 roku Aleksiej Nawalny otrzymał europejską Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli i walkę z korupcją wśród kremlowskich elit. Może się wydawać, że ta walka nie ma końca. Ale mimo to wszyscy musimy zrozumieć i pamiętać, że inna Rosja jest możliwa. Rosja to nie tylko Kreml i nie tylko Putin. Aleksiej Nawalny jest symbolem i nadzieją na zmianę, na inną Rosję, która dziś, tak jak Aleksiej Nawalny, jest więziona przez Władimira Putina i jego przyjaciół. Ale aby tę więzioną Rosję uwolnić, aby myśleć o przyszłych relacjach z Rosją, Europa musi w imię wolności przygotować się na silniejszy jeszcze wzrost napięć między Unią Europejską a Rosją Putina.

.Musicie tylko pamiętać jedno: Władimir Putin nie reprezentuje Rosji. On przegrał ostatnie wybory. Wybory, podczas których było wiele oszustw wyborczych. Putin jest zakładnikiem swojego środowiska, nie korzysta z internetu, nie używa smartfona. Nie zna współczesnej Rosji, którą uwięził tak jak Aleksieja Nawalnego. To my jesteśmy przyszłością Rosji.

Leonid Wołkow
Tekst opublikowany w nr 39 miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze” [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 marca 2022
Fot. Evgenia NOVOZHENINA / Reuters / Forum