
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że siedmiu rosyjskich oligarchów zostało objętych sankcjami. Wśród nich znalazł się Roman Abramowicz.
.Siedmiu rosyjskich oligarchów zostało objętych sankcjami w Wielkiej Brytanii. Sankcje obejmują zamrożenie aktywów oraz zakaz wjazdu na teren kraju. Dodatkowo wprowadzone przepisy umożliwiają usuwanie z brytyjskiego rejestru statków powietrznych samolotów należących do oligarchów oraz zakaz korzystania z brytyjskich portów.
Dzisiejsze sankcje to najnowszy krok w ramach niezachwianego wsparcia Wielkiej Brytanii dla narodu ukraińskiego. Będziemy bezwzględnie ścigać tych, którzy umożliwiają zabijanie cywilów, niszczenie szpitali i nielegalną okupację suwerennych sojuszników, powiedział po ogłoszeniu sankcji premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson.
Roman Abramowicz na liście sankcji
.Listę oligarchów uwzględnionych w decyzji Wielkiej Brytanii otwiera Roman Abramowicz, mający obecnie udziały w stalowym gigancie Evraz, Norilsk Nickel. Dyskusja nad potrzebą objęcia go sankcjami wzmogła się w Wielkiej Brytanii 24 lutego. Wówczas poseł Partii Pracy Chris Bryant przywołał w Izbie Gmin dokument Home Office, który powstał w związku z zatruciem nowiczokiem byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala. Pojawia się tam nazwisko Romana Abramowicza.
W ramach strategii HMG [rządu Jej Królewskiej Mości] wobec Rosji, mającej na celu zwalczanie nielegalnego finansowania i złej działalności, Abramowicz pozostaje w kręgu zainteresowań HMG ze względu na jego powiązania z państwem rosyjskim i jego publiczne powiązania z działalnością i praktykami korupcyjnymi (…) Przykładem tego jest przyznanie przez Abramowicza w postępowaniu sądowym, że płacił za wpływy polityczne, stwierdza dokument Home Office.
Związki Abramowicza z Władimirem Putinem zostały ujawnione podczas głośnego procesu, który odbył się 2011 roku w Londynie, wytoczonego mu przez Borysa Bieriezowskiego. Nieruchomości posiadane przez Abramowicza, znajdujące się na terenie Londynu są warte według The Times 200 mln funtów.
Brytyjskimi sankcjami objęty został również główny udziałowiec jednego z największych producentów aluminium na świecie En+ Group – Oleg Deripaska. Wartość jego majątku szacowana jest na 2 miliardy funtów. W gronie rosyjskich oligarchów, którym władze Wielkiej Brytanii zamroziły aktywa są także naczelny dyrektor Rosnieftu Igor Sieczin, który uchodzi za najbliższego współpracownika Władimira Putina, prezes VTB, drugiego co do wielkości banku w Rosji, Andriej Kostin, który od lat wspiera finansowo Władimira Putina, prezes Gazpromu Aleksiej Miller, przewodniczącego rady dyrektorów banku Rossiya Dmitri Lebedev i zarządzający państwową firmą rurociągową Transnieft Nikołaj Tokariew, który poznał Putina w Dreźnie pracując dla KGB.
Rząd Wielkiej Brytanii ukarał sankcjami w sumie ponad 200 osób.