Oligarchowie rosyjscy objęci sankcjami

Oligarchowie rosyjscy objęci sankcjami

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że siedmiu rosyjskich oligarchów zostało objętych sankcjami. Wśród nich znalazł się Roman Abramowicz.

.Siedmiu rosyjskich oligarchów zostało objętych sankcjami w Wielkiej Brytanii. Sankcje obejmują zamrożenie aktywów oraz zakaz wjazdu na teren kraju. Dodatkowo wprowadzone przepisy umożliwiają usuwanie z brytyjskiego rejestru statków powietrznych samolotów należących do oligarchów oraz zakaz korzystania z brytyjskich portów.

Dzisiejsze sankcje to najnowszy krok w ramach niezachwianego wsparcia Wielkiej Brytanii dla narodu ukraińskiego. Będziemy bezwzględnie ścigać tych, którzy umożliwiają zabijanie cywilów, niszczenie szpitali i nielegalną okupację suwerennych sojuszników, powiedział po ogłoszeniu sankcji premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson.

Roman Abramowicz na liście sankcji

.Listę oligarchów uwzględnionych w decyzji Wielkiej Brytanii otwiera Roman Abramowicz, mający obecnie udziały w stalowym gigancie Evraz, Norilsk Nickel. Dyskusja nad potrzebą objęcia go sankcjami wzmogła się w Wielkiej Brytanii 24 lutego. Wówczas poseł Partii Pracy Chris Bryant przywołał w Izbie Gmin dokument Home Office, który powstał w związku z zatruciem nowiczokiem byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala. Pojawia się tam nazwisko Romana Abramowicza.

W ramach strategii HMG [rządu Jej Królewskiej Mości] wobec Rosji, mającej na celu zwalczanie nielegalnego finansowania i złej działalności, Abramowicz pozostaje w kręgu zainteresowań HMG ze względu na jego powiązania z państwem rosyjskim i jego publiczne powiązania z działalnością i praktykami korupcyjnymi (…) Przykładem tego jest przyznanie przez Abramowicza w postępowaniu sądowym, że płacił za wpływy polityczne, stwierdza dokument Home Office.

Związki Abramowicza z Władimirem Putinem zostały ujawnione podczas głośnego procesu, który odbył się 2011 roku w Londynie, wytoczonego mu przez Borysa Bieriezowskiego. Nieruchomości posiadane przez Abramowicza, znajdujące się na terenie Londynu są warte według The Times 200 mln funtów.

Brytyjskimi sankcjami objęty został również główny udziałowiec jednego z największych producentów aluminium na świecie En+ Group – Oleg Deripaska. Wartość jego majątku szacowana jest na 2 miliardy funtów. W gronie rosyjskich oligarchów, którym władze Wielkiej Brytanii zamroziły aktywa są także naczelny dyrektor Rosnieftu Igor Sieczin, który uchodzi za najbliższego współpracownika Władimira Putina, prezes VTB, drugiego co do wielkości banku w Rosji, Andriej Kostin, który od lat wspiera finansowo Władimira Putina, prezes Gazpromu Aleksiej Miller, przewodniczącego rady dyrektorów banku Rossiya Dmitri Lebedev i zarządzający państwową firmą rurociągową Transnieft Nikołaj Tokariew, który poznał Putina w Dreźnie pracując dla KGB.

Rząd Wielkiej Brytanii ukarał sankcjami w sumie ponad 200 osób.

Oprac. Mikołaj Czyż

WARTO PRZECZYTAĆ:

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 marca 2022