ONZ przyjęło rezolucję ws. bezpieczeństwa jądrowego Ukrainy

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję w sprawie bezpieczeństwa i ochrony ukraińskich obiektów jądrowych, w tym Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję w sprawie bezpieczeństwa i ochrony ukraińskich obiektów jądrowych, w tym Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. W rezolucji wezwano do wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy, w tym z terenu tej siłowni – poinformował w nocy z czwartku na piątek ukraiński szef MSZ Dmytro Kułeba.

Zgromadzenie Ogólne ONZ i rezolucja ws. bezpieczeństwa ukraińskich obiektów jądrowych

.”Rezolucja potępia rosyjską agresję przeciwko Ukrainie i wzywa do wycofania rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, w tym z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej” – zaznaczył Dymytro Kułeba na platformie X. (https://tinyurl.com/4b35jdwy)

„W zeszłym miesiącu moderowałem panel tematyczny dotyczący bezpieczeństwa jądrowego podczas pierwszego Szczytu Pokoju. Omawialiśmy znaczenie podjęcia dodatkowych kroków w celu jego poprawy. Cieszę się, że dzisiejsza (tj. przyjęta w czwartek – red,) rezolucja przyczynia się do tej ważnej pracy” – napisał minister.

Podkreślił, że ukraińskie elektrownie jądrowe powinny działać pod suwerenną kontrolą Ukrainy.

„Jestem wdzięczny społeczności międzynarodowej za wsparcie w tej sprawie” – powiedział Dymytro Kułeba.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa

.Zaporoska Elektrownia Jądrowa, położona w Enerhodarze na południu Ukrainy największa siłownia atomowa w Europie, jest okupowana przez Rosję od początku marca 2022 roku. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze, są tam również pracownicy rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom. Przez ostatnie dwa lata siły Rosji wielokrotnie ostrzeliwały teren elektrowni, stwarzając w ten sposób – w ocenie władz w Kijowie – zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.

Czy ONZ bez Rosji jest możliwe?

.„W Radzie Bezpieczeństwa Rosja korzysta z prawa weta głównie w sprawach związanych z konfliktami, w które jest bezpośrednio zaangażowana, naruszając podstawowe założenia Karty Narodów Zjednoczonych określone w preambule i w artykule 1, oraz niezgodnie z celami Rady Bezpieczeństwa określonymi w artykułach 24 i 25” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” Jurij SIERGIEJEW, stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ w latach 2007-2016, wykładowca na Uniwersytecie Yale.

Autor przypomina, że „na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku Federacja Rosyjska zawetowała projekt rezolucji S/2022/155, która potępiała rosyjską inwazję i potwierdzała suwerenność Ukrainy. Do tej hańby doszło 25 lutego 2022 roku na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, kiedy to Rosja przewodniczyła temu gremium. W ten sposób Rosja, już na początku swojej agresji, zaczęła blokować podejmowane przez Radę próby rozwiązania konfliktu”.

„Rada Bezpieczeństwa potrzebuje radykalnej przebudowy, aby umożliwić skuteczną realizację głównej misji tego organu w XXI wieku, tj. zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa. Taka przebudowa musiałaby wykraczać poza kwestie weta czy ilościowego składu Rady. W miejsce niesprawdzających się dziś porozumień sprzed prawie 80 lat należałoby wprowadzić wartości nowego światowego porządku. W nowej Radzie nie byłoby miejsca dla Rosji, tak jak nie powinno go być w obecnej” – twierdzi Jurij SIERGIEJEW.

PAP/Iryna Hirnyk/WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lipca 2024