Opera "Il trionfo del Tempo e del Disinganno" w Teatrze Królewskim w Warszawie

Premiera Polskiej Opery Królewskiej „Il trionfo del Tempo e del Disinganno” Georga Friedricha Haendla w reż. Waldemara Raźniaka odbędzie się 4 kwietnia w Teatrze Królewskim w Warszawie – poinformowała Anna Czajka z działu promocji POK.
Premiera „Il trionfo del Tempo e del Disinganno” – 4 kwietnia
.”Skoro treść libretta jest alegoryczna, zamiast budować iluzjonistyczne prospekty i przenosić widzów w odległe rzeczywistości, postanowiliśmy skupić się na oddziaływaniu zmysłowym i dialogu z historią, cytując współczesność rozmaitymi rozwiązaniami technologicznymi i kostiumowymi” – powiedział reżyser Waldemar Raźniak cytowany w informacji.
Reżyser, „wpisując muzyczne dialogi we współczesną narrację i nieoczywistą koncepcję realizacyjną, stawia odważne, angażujące publiczność pytania o rolę wartości w świecie, w którym za wiedzę i rozumienie płaci się wysoką cenę”.
„Jeśli wierzyć relacjom pierwszego biografa kompozytora – Johna Mainwaringa, przebywający w Hamburgu 20-letni Georg Friedrich Haendel z nutą pogardy spoglądał na partytury włoskich twórców. Wkrótce jednak ziściły się słowa Ferdinanda de Medici, że Haendlowi potrzeba +jedynie podróży do Włoch, by przekonać go do stylu i gustu, które tam dominują+. Rzeczywiście zanurzenie w artystycznym życiu Florencji, Rzymu, a potem Neapolu i Wenecji nadało dojrzałemu stylowi kompozytora szczególnej oryginalności i wyrafinowania” – czytamy w informacji o kompozytorze.
„Il trionfo del Tempo e del Disinganno” z 1707 r. jest właśnie jednym z owoców podróży do Italii. „To oratorium napisane dla Rzymu, nazwane przez Romaina Rollanda +utajoną operą+. W mieście obowiązywał wówczas kościelny zakaz wystawiania drammi per musica, co nie studziło estetycznych potrzeb elitarnej grupy odbiorców, rozkochanych w pełnej przepychu twórczości dramatycznej” – napisano o dziele.
Libretto przygotowane dla Haendla przez kardynała Benedetta Pamphiliego dotyczy natury piękna, istoty prawdy, granic przyjemności i nieuchronności upływu czasu.
Twórcą opery jest Georg Friedrich Haendel. Kierownictwo muzyczne sprawuje dyrygent Krzysztof Garstka. Reżyseria – Waldemar Raźniak. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Barbara Guzik. Za reżyserię światła odpowiada Ada Bystrzycka. Projekcje – Wojciech Kapela.
Występują: Iwona Lubowicz / Julia Pliś (Bellezza), Aneta Łukaszewicz / Justyna Rapacz (Piacere), Jakub Foltak / Anna Radziejewska (Disinganno), Aleksander Rewiński / Sylwester Smulczyński (Tempo) oraz Patrycja Grzywińska, Joanna Lichorowicz-Greś, Vova Makovskyi i Wojciech Wereśniak (Aktorzy).
Zagra Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona pod dyrekcją Krzysztofa Garstki.
Premiera „Il trionfo del Tempo e del Disinganno” – 4 kwietnia o godz. 19 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Kolejne przedstawienia – 5 kwietnia.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/MB