Opowiadamy Polskę Światu na Węgrzech

Tekst premiera Mateusza Morawieckiego pt. „Pięć lekcji po roku wojny”, który ukazał się na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również na Węgrzech przez portale HVG oraz Telex. Artykuł premiera Morawieckiego stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów. Najnowsza, dwudziesta odsłona projektu, realizowana jest w rocznicę napaści rosyjskiej na Ukrainę (24 lutego).

„Opowiadamy Polskę Światu” na Węgrzech

.W ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu” węgierskie portal HVG oraz Telex opublikowały artykuły premiera Mateusza Morawieckiego. Tekst przetłumaczono na język węgierski. Dostępny jest on również na „Wszystko Co Najważniejsze” w językach: polskim, angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim oraz ukraińskim.

HVG to tygodnik publikujący treści o tematyce społecznej, gospodarczej i politycznej. Jest wiodącym pismem na Węgrzech pod względem nakładu i popularności. Artykuł premiera Morawieckiego dostępny jest na portalu internetowym HVG pod linkiem:

https://m.hvg.hu/360/20230224_Mateusz_Morawiecki_5_tanulsag_a_haboru_egy_eve_utan

Telex jest niezależnym węgierskim portalem informacyjnym. W roku 2021 serwis został nagrodzony za rzetelność i bezstronność Nagrodą im. Jana Kuciaka. Link do tekstu premiera Morawieckiego na portalu Telex.hu:

https://telex.hu/velemeny/2023/02/24/mateusz-morawiecki-lengyel-velemeny-orosz-invazio-evfordulo

Premier Morawiecki o lekcjach dla Europy w rocznicę rosyjskiej agresji

.”Musimy zrobić wszystko, aby ten największy geopolityczny koszmar XXI wieku się wreszcie skończył” – pisze premier Mateusz Morawiecki w tekście „Pięć lekcji po roku wojny”.

Premier przypomina, że “dokładnie rok temu, 24 lutego 2022 roku, Rosja dokonała zbrojnej napaści na Ukrainę, niszcząc w ten sposób ład, jaki zbudowany został po zimnej wojnie. Bezpieczeństwo i dobrobyt, budowane wysiłkiem kilku pokoleń Europejczyków, znalazły się na krawędzi upadku. Rosja ruszyła na imperialny podbój, a jej cel jest jeden: odbudować dawną, sowiecką strefę wpływów. Bez względu na koszty i ofiary”.

Pośród tytułowych lekcji, Mateusz Morawiecki wyszczególnia fakt, iż “ta wojna dotyczy nas wszystkich”. Stwierdza, że “Rosja napędza światowy kryzys gospodarczy”. Jak podkreśla, “deputinizacja to warunek suwerenności Europy”. Zauważa ponadto, iż “Solidarność jest silniejsza niż strach” oraz nawołuje by “odbudować Ukrainę i wzmocnić Europę”. Każdą z powyższych kwestii premier omawia szerzej w swoim artykule.

„Opowiadamy Polskę Światu” w pierwszą rocznicę inwazji na Ukrainę

.„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promujący Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos czy 160. rocznicą powstania styczniowego. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie “Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.

Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

W pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę w ponad 70 mediach na całym świecie ukażą się teksty z 20. odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

Premier Mateusz Morawiecki, prof. Piotr Gliński, prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Rokita, Diane Francis to autorzy tekstów jubileuszowej edycji „Opowiadamy Polskę światu”, które ukazały się w polskim miesięczniku „Wszystko co Najważniejsze”, a w najbliższym czasie zostaną opublikowane m.in. w globalnym (amerykańskim) wydaniu „Newsweeka”, hiszpańskim „El Mundo”, francuskim „L’Opinion”, włoskiej „La Reppubblice”, holenderskim  „Het Financieele Dagblad”, czeskim „Echu”, ale także w bardziej egzotycznych krajach, jak Korea Południowa, Japonia, Singapur, Australia czy Nowa Zelandia. Duża kilkustronnicowa sekcja o Polsce, Ukrainie i walce z rosyjskim imperializmem przygotowywana jest także w kolejny weekend w „The Chicago Tribune”, w wydaniu o blisko milionowym nakładzie.

– 24 lutego to oczywisty temat dla mediów na całym świecie. Od kilku tygodni dostawaliśmy zapytania od redakcji z nami współpracującymi, z całego świata, czy możemy przygotować teksty o Ukrainie, Polsce i o tym, jak broni się nasz region Europy. Zaproponowaliśmy teksty świetnych autorów o dumnej Ukrainie, solidarnej Polsce, coraz bardziej świadomym wyzwań Zachodzie – mówi Michał Kłosowski, z-ca redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze” i szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów.

.Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 lutego 2023