Papież Franciszek na Węgrzech

Papież Franciszek uda się w piątek rano w trzydniową podróż na Węgry. Jego 41. zagraniczna pielgrzymka jest spełnieniem obietnicy jaką złożył we wrześniu 2021 roku, gdy był kilka godzin w Budapeszcie z okazji zakończenia Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Franciszek na Węgrzech spotka się z władzami, młodzieżą oraz z ubogimi i uchodźcami, także z Ukrainy. Odprawi również mszę dla tysięcy ludzi.

Papież Franciszek uda się w piątek rano w trzydniową podróż na Węgry. Jego 41. zagraniczna pielgrzymka jest spełnieniem obietnicy jaką złożył we wrześniu 2021 roku, gdy był kilka godzin w Budapeszcie z okazji zakończenia Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Franciszek na Węgrzech spotka się z władzami, młodzieżą oraz z ubogimi i uchodźcami, także z Ukrainy. Odprawi również mszę dla tysięcy ludzi.

.Pielgrzymka będzie odbywać się w cieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, z którą graniczą Węgry.

Papież Franciszek na Węgrzech

.Oczekuje się mocnych wypowiedzi papieża na temat wojny i żarliwych apeli o pokój. Franciszek skieruje je z Budapesztu, położonego w odległości około 300 kilometrów od granicy, za którą trwa wojna. Granicę przekroczyło w ciągu 14 miesięcy około miliona ukraińskich uchodźców; 35 tysięcy pozostało na Węgrzech.

Przypuszcza się również, że Franciszek wystosuje stamtąd słowa do całej Europy i Europejczyków.

Druga w tym roku podróż 86-letniego papieża, po styczniowej pielgrzymce do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, będzie dużym wyzwaniem dla jego sił i zdrowia. Niespełna miesiąc temu Franciszek był w szpitalu z powodu zapalenia oskrzeli i wciąż ma problemy z poruszaniem się.

Hasłem pielgrzymki są słowa „Chrystus jest naszą przyszłością”. Na logo wizyty widnieje zarys mostu łańcuchowego z Budapesztu. Jego symbolika nawiązuje do słów papieża o potrzebie budowania mostów między ludźmi.

Na dwóch filarach mostu w logo spotykają się barwy flag Stolicy Apostolskiej – żółta i biała oraz Węgier – czerwona, biała i zielona. Logo otoczone jest kołem symbolizującym Eucharystię, ale także świat zbawiony przez Chrystusa.

Wśród wiodących tematów pielgrzymki oprócz wojny na Ukrainie watykaniści wymieniają kwestie migracji i przyszłości chrześcijaństwa w Europie, obronę rodziny, a także bolesne doświadczenia prześladowań w czasach komunizmu oraz hołd dla jego ofiar.

Jedną z postaci-symboli tamtych czasów był kardynał Jozsef Mindszenty (1892-1975), prymas Węgier w latach 1945–1974. W lutym 2019 roku Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót prymasa i ogłosił go Sługą Bożym, co jest krokiem do jego beatyfikacji.

Podczas II wojny światowej kardynał Mindszenty był więziony przez Gestapo. W 1948 roku już jako prymas został aresztowany i skazany na dożywocie.

Papież Pius XII ekskomunikował odpowiedzialnych za jego uwięzienie, a na placu Świętego Piotra odbyła się wielotysięczna manifestacja poparcia dla uwięzionego i torturowanego prymasa Węgier.

Kardynał Mindszenty odzyskał wolność w 1956 roku podczas rewolucji węgierskiej. Po inwazji radzieckiej schronił się w ambasadzie USA w Budapeszcie, gdzie przebywał przez 15 lat. Nie godził się na jakiekolwiek ustępstwa wobec komunistów. W 1971 roku dzięki staraniom watykańskiej dyplomacji Węgry zgodziły się na jego przejazd do Rzymu. Kardynał Mindszenty osiedlił się jednak w Wiedniu, aby być jak najbliżej swej ojczyzny. W 1974 roku Paweł VI zwolnił go z urzędu arcybiskupa Ostrzyhomia i prymasa Węgier. Kardynał zmarł w Wiedniu.

Franciszek na Węgrzech – program wizyty

.Franciszek przybędzie do Budapesztu w piątek około godz. 10 rano. Po krótkiej ceremonii uda się do Pałacu Sandora, siedziby prezydenta na oficjalną ceremonię powitania. Spotka się tam z prezydent Katalin Novak, a następnie z premierem Viktorem Orbanem. W dawnym klasztorze karmelitów, obecnie siedzibie premiera, Franciszek wygłosi pierwsze przemówienie w czasie tej wizyty – do przedstawicieli władz kraju i społeczeństwa.

Na zakończenie dnia odwiedzi bazylikę św. Stefana, gdzie spotka się z Episkopatem Węgier, duchowieństwem i katechetami.

W sobotę rano papież złoży prywatną wizytę w Instytucie Pediatrycznym i spotka się tam z dziećmi z niepełnosprawnościami. Placówka nosi imię Laszlo Batthyany-Strattmanna (1870-1931), lekarza beatyfikowanego przez św. Jana Pawła II w 2003 roku.

Następnie Franciszek uda się do kościoła św. Elżbiety Węgierskiej na spotkanie z ubogimi i uchodźcami. Jak zapowiedziano wśród ponad 1000 osób będą między innymi uchodźcy z Ukrainy, Afganistanu, Iraku, węgierscy Romowie.

Papież złoży także wizytę wspólnocie greckokatolickiej w jej kościele. Ten punkt wizyty został dodany na kilka dni przed podróżą do wcześniej ogłoszonego programu. Wspólnota greckokatolicka liczy na Węgrzech około 400 tys. wiernych.

Na popołudnie zapowiedziano spotkanie Franciszka z młodzieżą w obiekcie sportowym Papp Laszlo Budapest Sportarena.

W niedzielę rano papież odprawi mszę na placu Lajosa Kossutha, którą zakończy modlitwa Regina Coeli. Po południu Franciszek spotka się z przedstawicielami świata uniwersyteckiego i kultury na budapeszteńskim Uniwersytecie Katolickim. Wieczorem wróci do Rzymu.

Przed pielgrzymką na Węgry spotkanie z premierem Ukrainy

.Papież Franciszek przyjmie w czwartek rano na audiencji w Watykanie premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. To przełomowe wydarzenie od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę przed 14 miesiącami. Szef rządu będzie najwyższym rangą przedstawicielem ukraińskich władz odwiedzającym papieża od wybuchu wojny.

Od lutego zeszłego roku Franciszek dwa razy rozmawiał przez telefon z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Premier Szmyhal uczestniczył w środę we włosko-ukraińskiej konferencji w Rzymie na temat odbudowy jego kraju.

Można przypuszczać, że jednym z tematów jego rozmowy z papieżem będzie sprawa jego ewentualnej wizyty na Ukrainie.

Zaproszenie jest aktualne – zapewnił również przybywający w Rzymie szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

W wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej Sky Tg24 Kułeba oświadczył: „Przyjmiemy papieża z otwartymi ramionami. Ukraina jest z papieżem dla pokoju. Nasze zaproszenie jest wciąż ważne, jest stale otwarte, może przyjechać w każdym momencie”.

Minister Kułeba zaznaczył: „Nie wiem, dlaczego (Franciszek) jeszcze nie przyjechał. Prowadzimy rozmowy z Watykanem, a zaproszenie nie zostało odrzucone, ale wciąż nie mamy oficjalnej daty wizyty papieża”.

Szef dyplomacji wyraził przekonanie, że Ukraińcy bardzo doceniliby wizytę Franciszka i przyjęliby go z radością w tym, jak dodał, „tak mrocznym okresie”.

Wcześniej papież deklarował, że chciałby pojechać i do Kijowa, i do Moskwy, by rozmawiać o pokoju.

Dekada Franciszka

.„Początek Dekady Franciszka wyznacza data powstania pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła. Wielu może to zdziwić, jednak tak właśnie było” – pisze Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, autor książki „Dekada Franciszka”.

Jak twierdzi, „mimo że Steve Jobs pokazał światu swój wynalazek jeszcze w trakcie pontyfikatu Benedykta XVI, jego upowszechnienie nastąpiło w trakcie pontyfikatu papieża Franciszka. I właśnie ta rewolucja technologiczna, która się wydarzyła niejako w okamgnieniu, spowodowała, że część naszego ludzkiego życia przeniosła się w świat cyfrowy: stworzyliśmy, jak powiedział Benedykt XVI, kolejny kontynent – cyfrowy – na którym musieli zaistnieć zarówno wierni, jak i Kościół; musiał zaistnieć także Watykan i papież, ze swoim kontem na Instagramie i koniecznością wyjścia spoza kościelnej ambony na rzecz głoszenia Ewangelii w cyfrowym świecie, w którym walka o uwagę odbiorców jest znacznie trudniejsza, niż wcześniej; z nieporozumieniami i globalną komunikacją, która wcale do prostych nie należy”.

„Ale poza tą technologiczną rewolucją kopernikańską wydarzyło się w tym czasie w świecie znacznie więcej. W 2014 roku na ukraińskim Krymie pojawiły się rosyjskie zielone ludziki, łamiąc po raz pierwszy od dekad porządek międzynarodowy w Europie. Potem mieliśmy wybory w Stanach Zjednoczonych, w których zwycięstwo odniósł Donald Trump, wybory w Brazylii, które wygrał Jair Bolsonaro. Przez Europę i różne kraje świata przetoczyły się – bądź wciąż się przetaczają – rządy populistów, pojawiła się idea „nieliberalnej demokracji”. Jak pisała francuska filozof prof. Chantal Delsol, mieliśmy do czynienia z „konserwatywną rewolucją” w Europie. Później była arabska wiosna, wojna w Syrii, a w Izraelu rządy Benjamina Netanjahu” – przypomina Michał KŁOSOWSKI.

Dodaje ponadto, że „nasiliły się zmagania amerykańsko-chińskie, powstał BRICS, czyli blok krajów jawnie rzucających wyzwanie hegemonii Zachodu. W końcu, strukturę demograficzną i społeczną Europy zmieniła masowa migracja na Stary Kontynent, głównie z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Środkowej, skutkując procesami, które znamy z historii: rozwarstwieniem społecznym na wielką skalę, fragmentaryzacją tkanki miejskiej największych europejskich metropolii czy – tak jak w Wielkiej Brytanii – przejmowaniem władzy w stolicy czy w kraju przez liderów o mniejszościowym pochodzeniu”.

„Burzliwa dekada to też zmiana sposobu zarządzania. W 2013 roku odeszła Margaret Thatcher, matka współczesnego konserwatyzmu, chwilę później odeszła Simone Veil, a następnie władzę oddała kanclerz Angela Merkel. W międzyczasie do władzy we Francji doszedł Emmanuel Macron, a we Włoszech Giorgia Meloni. W tym samym czasie w Rosji bez zmian rządzi Władimir Putin a w Chinach Xî Jinping. Zmieniło się także zarządzanie w Kościele – na tle skandali seksualnych odeszli niektórzy hierarchowie, ciężar świata przesunął się na Wschód, a w Kościele zaczęła się epoka synodu o synodalności, który wciąż wymaga dopełnienia i głębszego zrozumienia. Wymieniać można jeszcze długo, ale przyznać trzeba że przypadł Twój pontyfikat Ojcze Franciszku na przysłowiowe bardzo ciekawe czasy” – pisze Michał KŁOSOWSKI.

PAP/Sylwia Wysocka/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 kwietnia 2023