Po 1500 latach woda wróciła do Term Karakalli we Włoszech

Termy Karakalli

Po 1500 latach do rzymskich Term Karakalli wróciła woda. Nową atrakcją zabytku z III wieku jest sugestywna tafla wody z fontannami, zainstalowana w ogrodzie przed monumentalnymi ruinami budowli.

Termy Karakalli zrewitalizowane

.Podczas prezentacji nowoczesnego systemu wodnego w największych zachowanych pozostałościach antycznego kompleksu łaźni w Wiecznym Mieście podkreślono, że każdy zwiedzający to miejsce zastanawia się, jak wyglądało ono w czasach, gdy była tam woda.

Teraz jest to możliwe dzięki awangardowemu projektowi w ramach rewitalizacji term, odwiedzanych przez tysiące turystów oraz widzów licznych odbywających się tam koncertów.

Przed majestatycznymi ruinami pojawiło się lustro wody wraz z instalacją złożoną z nowoczesnych, podświetlanych fontann. Autorem projektu jest architekt z Górnej Adygi Hannes Peer.

„Projekt współczesnej architektury zharmonizowany jest z tą antyczną. Powrót wody jest konkretnym symbolem połączenia z czasami starożytnymi” – powiedziała Daniela Porro z urzędu nadzoru nad zabytkami. Jak zaznaczyła, powrót wody do tego zabytku po 15 wiekach uznano za konieczny, bo to ona była jego najważniejszym elementem.

Woda nie tam, gdzie była

Eksperci zaznaczyli przy tym, że niemożliwe było ponowne wprowadzenie wody tam, gdzie znajdowała się w czasach antycznych.

Przy tafli wody o wymiarach 42 na 32 metry zamontowano scenę, na której będą odbywać się spektakle i koncerty muzyki klasycznej.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Sylwia Wysocka/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 kwietnia 2024