Podziemia Wawelu pierwszy raz otwarte dla zwiedzających

Podziemia Wawelu po raz pierwszy zostaną otwarte dla zwiedzających. Od czwartku pod wschodnim skrzydłem pałacu królewskiego dostępna jest nowa trasa zwiedzania, opowiadająca o powstaniu jagiellońskiej rezydencji i dziejach jej konserwacji.

.„Wawel Podziemny. Lapidarium” to nowa wystawa stała, na której zwiedzający mogą przyjrzeć się z bliska architektonicznym detalom pałacowych piwnic oraz kamiennym rzeźbom odkrywanym podczas badań i zabezpieczanym w czasie prac konserwatorskich, zobaczyć dolną część wieży Jordanki i średniowieczną studnię, a także poznać historię konserwacji dziedzińca arkadowego.

Podziemia Wawelu

.„Chcemy, by nasi zwiedzający wyszli z tej wystawy wzbogaceni o doświadczenie historii, która w »Lapidarium« znajduje się na wyciągnięcie ręki. Za sprawą tej wystawy staramy się przybliżyć w atrakcyjny sposób dzieje powstawania rezydencji, warsztatów, jakie ją wznosiły, staramy się pomóc naszym gościom zrozumieć na czym polegają różnice w opracowaniu oryginalnego detalu, pokazujemy też różnorodne źródła inspiracji dla poszczególnych detali architektonicznych” – zwrócił uwagę dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej, cytowany w informacji prasowej.

Jak zaznaczył, obecny kształt pałacu to wynik pracy wielu pokoleń architektów i konserwatorów – z ich dążeniem do przywrócenia splendoru jagiellońskiej rezydencji. „Lapidarium, a więc miejsce przechowywania detali architektonicznych, pozwoli właśnie ten splendor unaocznić i wniknąć głębiej w tkankę zamku. Przed nami świat nieznany szerokiej publiczności, nigdy nieudostępniony, poza wąskim kręgiem specjalistów; architektów, archeologów, historyków sztuki” – dodał.

Wawelskie cegiełki

.Nowa ekspozycja ma być także hołdem dla tym, którzy przyczynili się do przetrwania Zamku Królewskiego – konserwatorów, archeologów i architektów z końca XIX wieku i początków dwudziestego stulecia, a także ofiarodawców na rzecz odnowy Wawelu. Kopie wawelskich cegiełek można zobaczyć, wchodząc na wzgórze od strony ulicy Kanoniczej, oryginały znajdują się „Lapidarium”, a o stojących za nimi osobach opowiadają pokazy multimedialne.

Jak zaznaczają przedstawiciele instytucji, podziemia będą jednak nie tylko przestrzenią wystawienniczą, ale również nowoczesnym magazynem studyjnym, udostępnianym zwiedzającym, w którym nadal pracować będą historycy, historycy sztuki i badacze dziejów architektury. W tym miejscu będą też działać edukatorzy, którzy zaaranżują nowoczesną przestrzeń edukacyjną.

„Wawel Podziemny. Lapidarium” to kolejna ekspozycja stała po Wawelu Zaginionym” i „Wawelu Odzyskanym”, mająca stanowić ich kontynuację i uzupełnienie. Wystawa jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

„Kultura Najważniejsza”

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Julia Kalęba/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 stycznia 2024
Fot.: wawel.krakow.pl