Polska elektrownia jądrowa może zostać zbudowana przez Francuzów

Polska elektrownia jądrowa może zostać zbudowana przez Francuzów

Francuski koncern, który złożył ofertę na budowę elektrowni jądrowej w Polsce, przekazał, że złożona oferta jest aktualna, a rozmowy firmy z rządem są ciągle prowadzone. Jak wskazał ambasador Francji, Polska elektrownia jądrowa może zostać wybudowana przez francuską firmę.

.Francuska oferta zakłada budowę elektrowni w oparciu o reaktory EPR. Jak wskazał Vakis Ramany, starszy wiceprezes koncernu Electricite de France (EDF), reaktory tego typu mają zastępować duże bloki węglowe. „Cały czas rozmawiamy z polskim rządem o aktualnej propozycji istniejącego i sprawdzonego reaktora EPR, o jej aspektach przemysłowych, finansowych” – powiedział Ramany.

Jak zaznaczył, EDF zbudowało już pierwsze reaktory EPR, buduje je obecnie w Europie i na pewno będzie budować w przyszłości, ponieważ plan rządu Francji zakłada powstanie serii nowych bloków jądrowych w oparciu o tę technologię. „Dla strony Polskiej jest to gwarancja, że Francja i EDF będą długoterminowo wspierać ten typ, to gwarancja długoletniej współpracy, nie tylko na poziomie technologii, ale także przemysłu. Francja ten sam typ reaktora będzie jeszcze długo eksploatować u siebie i kompetencje z nim związane nie znikną” – podkreślił Ramany.

Ambasador Francji w Warszawie Frederic Billet przekonywał w połowie stycznia, że „ostatnie kontakty z polskimi władzami potwierdziły, iż oferta jest rozpatrywana na najwyższym szczeblu, a EDF pozostaje w grze”. „To spójny pakiet i część długoterminowego partnerstwa strategicznego między naszymi krajami (…). Francuska oferta pozwoli Polsce być niezależną i suwerenną w produkcji energii elektrycznej” – podkreślał Billet.

Ramany przypomniał z kolei, że w Polsce jest cały szereg firm, które chcą pracować przy opartym na EPR programie jądrowym. „Mamy wiele umów o współpracy, około stu polskich firm zostało wstępnie zakwalifikowanych do pracy przy projektach jądrowych, a 35 firm z Polski pracuje już przy EPR-ach w innych krajach” – zaznaczył wiceprezes EDF.

Jak dodał, w ocenie francuskiego koncernu, potencjał polskiego przemysłu, jeśli chodzi o energetykę jądrową, jest dziś mocno niewykorzystany i dopiero program EPR pozwoli mu wykorzystać te zdolności. Dlatego jest tak wiele przedsiębiorstw, współpracujących z nami i dopiero zainteresowanych taką współpracą – podkreślił. „Nasz strategiczny cel to zbudować flotę EPR w Europie, która właśnie teraz potrzebuje źródeł energii gwarantujących bezpieczeństwo, i jednocześnie dekarbonizację. Proponujemy więc udział w wielkim europejskim projekcie, w całkowicie europejskiej technologii” – zadeklarował Ramany.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa będzie oparta na technologii Westinghouse

.Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy firma Westinghouse (USA) i elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Według deklaracji przedstawicieli rządu, kwestia wyboru technologii i partnera dla drugiej elektrowni w ramach PPEJ jest ciągle otwarta.

Jak wskazywała w październiku minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, plan zakłada rozpoczęcie budowy pierwszej z dwóch elektrowni jądrowych w 2026 r. i oddanie do użytku pierwszego z trzech reaktorów tej elektrowni w 2033 r., co pozwoli na zasilenie 4 mln gospodarstw domowych. 

Technologia, na której oparta ma być druga polska elektrownia jądrowa, ma zostać wybrana spośród ofert Korea Hydro & Nuclear Power Co (Korea Południowa), Electricite de France SA (EDF), możliwym też jest ponowne wybranie technologii firmy Westinghouse Electric Co (USA)

Polska planuje osiągnąć 6 do 9 gigawatów mocy jądrowej na początku lat 2040.

Dlaczego powinniśmy rozwijać energetykę jądrową?

„Ostatnio pojawiły się opracowania dotyczące zmian klimatycznych, jednoznacznie wskazujące na konieczność rozwoju energetyki jądrowej jako jedynego realnego środka mogącego zmianom tym zapobiec. Na początku roku [2018] raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) obiektywnie i w sposób wyważony wskazał na konieczność intensywnego rozwoju energetyki jądrowej. Najbardziej zaskakujący jest właśnie zaprezentowany raport sławnego IPCC, który spośród proponowanych scenariuszy ograniczenia wzrostu średniej temperatury jako najefektywniejszy wskazał scenariusz ze znaczącym rozwojem energetyki jądrowej. – pisał Józef SOBOLEWSKI na łamach Wszystko co Najważniejsze.

PAP/Wszystko co Najważniejsze/KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 stycznia 2023