Polska na Forum Ekonomicznym Davos 2023

Polska na Forum Ekonomicznym Davos 2023

Podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum), które odbędzie się w dniach 16-20 stycznia 2023 r., kolejny raz swoje podwoje w szwajcarskim Davos otworzy Dom Polski (Polish House Davos), organizowany pod auspicjami Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

.Dom Polski w Davos promuje nasz kraj i gospodarkę podczas dorocznego spotkania najważniejszych globalnych liderów, które gromadzi blisko 3000 gości: od  głów państw, premierów i członków rządów oraz szefów międzynarodowych organizacji przez właścicieli i zarządzających największych globalnych firm po znanych naukowców, ekonomistów czy przedstawicieli sektora organizacji pozarządowych. Obecna, czwarta edycja przedsięwzięcia odbędzie się pod auspicjami Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który kilka lat temu zainspirował powstanie Domu Polskiego, a co roku aktywnie uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach Światowego Forum Ekonomicznego.

Dom Polski w Davos to przestrzeń spotkań i dyskusji, dających możliwość przedstawienia polskiego sukcesu gospodarczego i Polski jako atrakcyjnego, bezpiecznego miejsca do inwestycji, sprzyjających budowaniu wartościowych relacji biznesowych. Pozwala też zaakcentować na forum międzynarodowym te geopolityczne tematy, które dla naszego kraju są najważniejsze. W tym roku inicjatywie towarzyszy hasło „Poland. Bridge to freedom” („Polska. Most do wolności”), podkreślające rolę naszego kraju jako regionalnego lidera w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa, nasze wsparcie dla Ukrainy w jej walce o wolność (od pomocy humanitarnej i dyplomatycznej po rolę logistycznego hubu, niezbędnego dla podtrzymania zdolności obronnych Ukrainy), ale także umiejscowienie Polski, pozwalające jej pełnić rolę „bramy” do wspólnotowego rynku unijnego.

Polska na Forum Ekonomicznym Davos obecna dzięki największym polskim firmom

.Od 2022 roku Polska na Forum Ekonomicznym Davos obecna jest dzięki współpracy najważniejszych polskich spółek i instytucji finansowych. W 2023 r. Dom Polski w Davos to wspólny projekt Grupy PZU, Polskiego Banku Rozwoju BGK, Banku Pekao, PKO Banku Polskiego, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, KGHM, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz PGE.

Co roku gośćmi honorowymi Domu Polskiego w Davos są m.in. prezydent RP, premier, minister aktywów państwowychoraz inni członkowie polskiego rządu, czołowi politycy państw Trójmorza, szefowie dużych polskich i zagranicznych korporacji, uznani międzynarodowi ekonomiści i publicyści. Z każdą kolejną edycją Dom Polski budzi coraz większe zainteresowanie zagranicznych gości, ekspertów i mediów.

Polska w Davos

.”W wielu zagadnieniach, od których zależy nasz wspólny los w świecie XXI wieku, warto odwoływać się do polskich doświadczeń i osiągnięć” – pisał prezydent Andrzej Duda na łamach “Wszystko co Najważniejsze” i najbardziej znaczących światowych pism opinii w ramach projektu “Opowiadamy Polskę światu – na Forum Ekonomicznym w Davos” w 2019 r. [LINK].

“Jeśli chcą Państwo znaleźć dobrą ilustrację pojęcia rozkwitu, proszę spojrzeć na Polskę. W trudnych latach 1989–1991 polski PKB rósł każdego roku średnio około 4 proc., a rok 2020 będzie dwudziestym dziewiątym rokiem nieprzerwanego wzrostu gospodarczego. Dzięki temu na mieszkańca Polski przypada dziś prawie trzy razy większy PKB niż w 1991 roku.

Konkurencyjność naszej gospodarki przyczynia się do dynamicznego wzrostu eksportu. Jego wartość jest dziś 14 razy większa niż trzy dekady temu. Zwiększa się udział Polski w handlu światowym. Rosną aktywność zawodowa, zamożność i komfort życia literalnie wszystkich Polaków: wzrost dochodów w każdym decylu dochodowym był w Polsce wyższy niż średni wzrost gospodarczy najwyżej rozwiniętych krajów OECD. Do tego co czwarty obywatel Polski ma wyższe wykształcenie i żyje znacznie dłużej niż 30 lat temu. Polska staje się synonimem nowoczesności i inwestycyjnego rozmachu. Najwyższy budynek w Unii Europejskiej pnie się w górę nie gdzie indziej, tylko w Warszawie. Nieopodal naszej stolicy ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, jeden z największych tego rodzaju europejskich projektów, którego lotnisko będzie w stanie obsługiwać rocznie 45 mln pasażerów” – pisał Andrzej Duda.

Oprac. AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 stycznia 2023