Potrzebujemy powszechnej edukacji ekologicznej?

Potrzebujemy powszechnej edukacji ekologicznej?

Młodym ludziom należy pokazać, że są częścią czegoś ważnego – ekosystemu, o który muszą dbać. Dlatego też potrzebujemy powszechnej edukacji ekologicznej w szkołach. O tym, jak ją wdrażać opowiada Andrzej KASSENBERG, współzałożyciel i długoletni prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Jak zauważa Andrzej KASSENBERG, budowanie świadomości ekologicznej to bardzo powolny proces. Najskuteczniej zacząć od wpojenia młodym, że planeta jest naszym wspólnym domem. Dopiero po uświadomieniu tej kluczowej wartości możemy uczyć, w jaki sposób dbać o środowisko i systemy przyrodnicze. Jak twierdzi KASSENBERG, potrzebujemy powszechnej edukacji ekologicznej, która będzie jasno podkreślać, że jeśli zniszczymy Ziemię, wartości materialne będą nieznaczące.

„Edukacja powinna pokazywać młodym ludziom, że są częścią czegoś ważnego, o komusza dbać. Moim zdaniem jest to ważniejsze niż uczenie się na pamięć przeróżnych dat.”

Aktywista wskazuje, że dzieci i młodzież uczą się o działaniach na rzecz klimatu w mocno ograniczonym stopniu. Wspomina on swój udział w moderacji okrągłego stołu, który dotyczył edukacji klimatycznej (zorganizowany przez Europe Global Compact). W obradach brało udział kilkanaście specjalistów z różnych dziedzin. Wypracowali oni 33 rekomendacje, które kierunkowały zmiany w systemie edukacji tak, aby był on bardziej proekologiczny.

„To nie wyłącznie sprawa tego, jakie wdrożymy przedmioty szkolne. Można przecież uczyć języka obcego w oparciu o sprawy klimatu. Można rozwiązywać zadania z matematyki, fizyki czy chemii, które odnoszą się do spraw klimatu. To jest zmiana, która powinna zostać wdrożona w podstawie programowej.”

Andrzej KASSENBERG daje także wskazówki dla jednostek szkolnych, w jaki sposób mogą same wdrażać detalicznie proekologiczne rozwiązania. Mogło by być to m.in. zorganizowanie zbiorowej komunikacji dowożącej dzieci do szkół czy też możliwość wyboru wegetariańskiego obiadu na stołówce. Takie wsparcie może zaowocować odpowiedzialnym pokoleniem za 10-15 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 grudnia 2022