Powstanie Nowy Centralny Okręg Przemysłowy. Szansa rozwoju Świętokrzyskiego
Agencja Rozwoju Przemysłu zaprezentowała koncepcję nowego COP-u. Nowy Centralny Okręg Przemysłowy ma obejmować obszar przedwojennego COP, a w jego skład wejdą trzy Specjalne Strefy Ekonomiczne: Euro-Park Mielec, Euro-Park Wisłosan i „Starachowice”.
Nowy Centralny Okręg Przemysłowy
.Jak poinformowała w środę w komunikacie Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), w skład Nowego Centralnego Okręgu Przemysłowego, który będzie obejmować praktycznie cały obszar przedwojennego COP, wejdą już funkcjonujące trzy Specjalne Strefy Ekonomiczne: Euro-Park Mielec, Euro-Park Wisłosan i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”. Koncepcję Nowego Centralnego Okręgu ARP zaprezentowała podczas pierwszego Świętokrzyskiego Forum Rozwoju.
Nawiązanie do tradycji II RP
.”Tworząc nowy COP chcemy nawiązać do tradycji II Rzeczypospolitej. Stawiamy na rozwój. Nie tylko gospodarczy, ale także społeczny. Zależy nam, żeby Polska rozwijała się równomiernie, również na terenach, które dotąd były pomijane w planach inwestycyjnych” – powiedział prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz, cytowany w komunikacie.
Rozwój Świętokrzyskiego
.Prezes ARP podkreślił, że spółka od lat wspiera biznes w regionie świętokrzyskim. „Dzięki pomocy ARP stabilność finansową odzyskały m.in. Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, obecnie wchodzące w skład Grupy Przemysłowej Industria, czy odlewnia Chemar” – zaznaczył. ARP ogłosiła również powstanie Kieleckiego Parku Przemysłowego. „Park powstał, aby wesprzeć lokalnych przedsiębiorców i zaproponować im kolejne obszary do rozwoju. Jeżeli ktoś będzie potrzebował wynajmu hali czy wybudowania własnej, w takim przypadku Agencja Rozwoju Przemysłu będzie mogła dostarczyć instrumenty finansowe na ten cel” – poinformował prezes ARP.
Kielecki Park Przemysłowy
.Wskazano, że w skład Kieleckiego Parku Przemysłowego wejdą nieruchomości o łącznej powierzchni 50 hektarów. „To uzbrojone tereny po dawnym browarze »Belgia«. Dla tego obszaru ustanowiony został Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Oprócz terenów inwestycyjnych dla przedsiębiorców zostanie udostępniona hala o powierzchni 22 tys. metrów kwadratowych oraz zaplecze biurowe o powierzchni ponad 2 tys. metrów kw.” – podała ARP. Jak podkreślono w komunikacie, „park przyciągnie dużych inwestorów do Kielc, co da szansę na zatrzymanie młodych ludzi w mieście”. Dodano, że powstanie parku przemysłowego przełoży się również na „konkretne profity” dla budżetu miasta w postaci wpływów w podatkach lokalnych.
Spektakularny wzrost polskiej gospodarki
.Na temat dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki w przeciągu ostatnich 3 dekad, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Aleksander SURDEJ w tekście “Gospodarka Polski – przez wzrost produktywności do trwałego dobrobytu“.
“Od 30 lat gospodarka Polski rozwija się w wysokim tempie, osiągającym przeciętnie rocznie 4–5 proc. Wprawdzie COVID-19 zatrzymał ten rozwój, ale tylko na 2020 rok, po którym Polska ponownie wróciła na ścieżkę szybkiego rozwoju”.
“Rezultaty tego rozwoju widoczne są w wyglądzie polskich miast i wsi, w wyposażeniu gospodarstw domowych, w kompetencjach pracowników, jakości miejsc pracy i w dochodach z pracy, których poziom przekroczył 80 proc. unijnego. Przez ponad dwie dekady wzrost płac realnych był niższy niż wzrost produktywności pracy. Stworzyło to polskim rządom pole dla hojniejszej polityki socjalnej i dla wzrostu redystrybucji, tak aby naturalnie pojawiające się w gospodarce rynkowej nierówności ekonomiczne nie skutkowały strajkami i protestami ulicznymi. Od 2016 roku rozwój gospodarczy stał się bardziej solidarny, bez uszczerbku dla gospodarczej dynamiki”.
Militarna inwazja Rosji na Ukrainę zdarzyła się w momencie, gdy rząd Polski rozpoczął działania i wprowadzał bodźce, które przynieść powinny jeszcze większy wzrost produktywności – bardziej zaawansowane produkty i usługi powstające w działających w Polsce firmach. To jedyna droga do zapewnienia trwałego dobrobytu. Wiemy już, że gospodarka Polski będzie się technologicznie unowocześniać w warunkach wysokich cen energii. Wzrost cen energii będzie na szczęście spowalniany dzięki przyspieszeniu inwestycji w odnawialne źródła energii – na Bałtyku powstają wielkie siłownie wiatrowe, a na dachach polskich domów masowo zagościły fotoogniwa”.
.”Zapewnienie czystej, stabilnej i wystarczająco obfitej energii nie jest w Polsce, z przyczyn przyrodniczych, możliwe bez energetyki jądrowej. Będzie to inwestycja publiczna; agencje polskiego rządu finalizują przygotowania umowy budowy elektrowni jądrowej i zostanie ona zawarta w najbliższych miesiącach. Realizacja tej inwestycji stworzy bodźce do rozwoju wielu polskim firmom, które staną się poddostawcami i wykonawcami wielu dóbr i usług niezbędnych w tak złożonym procesie inwestycyjnym” – pisze prof. Aleksander SURDEJ.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ