

Bp Mirosław MILEWSKI
O potrzebie nowego ładu moralnego
Słyszymy o potrzebie budowania nowego ładu w Polsce. Czy stawiamy sobie jednak pytania, wokół czego ten nowy ład powinien być osnuty? Naszym powinno być pragnienie odkrycia i wcielenia w życie nowego ładu moralnego.

Alexandre MASSAUX
Polityka fiskalna krajów Europy Środkowo-Wschodniej powinna stanowić wzór dla Francji
Kluczowe stają się zachęty podatkowe i uproszczenie procedur administracyjnych. Polska powinna stanowić tu wzór dla Francji.

Prof. Łukasz HARDT
Polski Ład a polityka pieniężna
Ważnym składnikiem Polskiego Ładu jest program inwestycyjny o wartości do 770 mld złotych, który może w istotny sposób przyczynić się do modernizacji gospodarki. Z jednej strony w krótkim i średnim okresie będzie on zwiększał stopień ekspansji fiskalnej, a więc może stymulować inflację, ale z drugiej strony, choć już w długim okresie, może zwiększać wydajność produkcji, a tym samym oddziaływać potencjalnie dezinflacyjnie.

Henryk DOMAŃSKI
Klasa średnia i problem merytokracji
Czy zmiany wprowadzone przez Polski Ład osłabią aspiracje polskiego odpowiednika klasy średniej do awansu zawodowego i podnoszenia stopy życiowej? Mało prawdopodobne.

Mateusz MORAWIECKI
Polski Nowy Ład. W kierunku Polski prawdziwie solidarnej
Czas po pandemii Polska wykorzystuje do takiej przebudowy systemu gospodarczo-społecznego, aby był bardziej odporny na następne kryzysy, bardziej sprawiedliwy, pozwolił nam wejść na nowy poziom rozwoju.

Prof. Krystyna IGLICKA
Czy Nowy Ład pomoże polskiej demografii?
Podobnie jak program 500+ nie przyczynił się do pobudzenia polskiego potencjału demograficznego, tak i Nowy Ład nie daje na to nadziei. Wręcz przeciwnie – liczba urodzeń w Polsce w 2020 roku wyniosła 347,1 tys. i jest to najniższy wynik od II wojny światowej.

Maciej WITUCKI
Polski Ład, czyli jak wpaść w pułapkę średniego wzrostu
Polski Ład może stać się symbolem ostatecznego odwrotu od liberalnej gospodarki.

Agaton KOZIŃSKI
Próba definicji polskiej racji stanu
Polska do średniej dla krajów UE pokonała mniej więcej trzy czwarte drogi. Pozostał ostatni fragment. Nasza racja stanu ukryta jest w tym, by pokonać ją jak najszybciej.

Jacek SUTRYK
Nie możemy zaprzepaścić popandemicznego planu Marshalla
Krajowy Plan Odbudowy może odbudować w Polsce dużo więcej niż tylko gospodarkę.

Piotr ARAK
Pięć wyzwań dla Polski
Polska musi się rozwijać. Musimy budować nowe mosty, nowe drogi, przywracać połączenia kolejowe i oczekujemy co roku, że średnia pensja będzie rosła.

Piotr MASZCZYK
Nad czym dzisiaj zastanawiałby się Wokulski?
Polska regularnie notuje wyższe roczne tempo wzrostu PKB niż Niemcy. Jeśli ten trend się utrzyma, to w ciągu kilkunastu lat nasza gospodarka może osiągnąć poziom porównywalny z poziomem gospodarki niemieckiej.

Prof. Aleksander SURDEJ
Informatyzacja i energetyka - mądry rozwój Polski
W przypadku polityki społeczno-gospodarczej i związanych z nią wydatków publicznych prawdziwe jest powiedzenie: „pokaż, na co chcesz wydać pieniądze, a powiem ci, kim jesteś i jakiej chcesz Polski”.

Prof. Jerzy HAUSNER
Drogi rozwoju na nową dekadę
Jeśli nie zaakcentujemy wyzwań rozwojowych stojących przed Rzeczpospolitą, nadchodząca dekada wyznaczać będzie kres naszej państwowości.

Jan Filip STANIŁKO
Rok z COVID-19. Przeciwko czemu buntują się przedsiębiorcy?
Bunt przedsiębiorców w Polsce ograniczony jest do sektorów, których część będzie dotknięta trwałą zmianą strukturalną spowodowaną pandemią, podczas gdy reszta odrodzi się w sposób naturalny.

Jan J. ZYGMUNTOWSKI
Wejście Amazona to nasilenie konfliktu o przyszłość handlu. Stawką suwerenność Polski
Logo z uśmiechem jest wprost odwrotnością zadowolenia pracowników i pracownic Amazona – na całym świecie. Akcja „Make Amazon Pay” w ub.r. połączyła związki zawodowe całej planety przeciwko gigantowi w ogromnych akcjach strajkowych.

Aymeric BELAUD
Wolność gospodarcza przynosi krajom Europy Środkowej wysoki wzrost, pełne zatrudnienie, dobrze zarządzane państwo
Byłe kraje Europy Wschodniej, za czasów komunizmu zwane demokracjami ludowymi, są na drodze coraz większego wzrostu gospodarczego i coraz lepszych warunków życia. To prawdziwy boom. Jednym z najbardziej znamiennych przykładów są Czechy, które prześcignęły w zamożności obywateli takie państwa jak Hiszpania czy Włochy. Jaka jest ich recepta na sukces? Bardzo prosta: liberalizm gospodarczy.

Mateusz MORAWIECKI
Likwidacja rajów podatkowych to wymóg nowej umowy społecznej po Covid-19
Nie możemy pozwolić by koszty kryzysu zostały zapłacone przez słabszych i mniej zamożnych, w sytuacji, gdy według najnowszego raportu Tax Justice Network z 427 mld USD podatków traconych każdego roku na rzecz rajów podatkowych na świecie, 245 mld zostało bezpośrednio utraconych w wyniku nadużyć podatkowych przez korporacje międzynarodowe, a 182 miliardy USD w wyniku uchylania się od opodatkowania osób prywatnych.

Andrzej DUDA
Europa Środkowa - wspólnota aspiracji
Przeszliśmy drogę od regionu, który przez długi czas prawie nie istniał w świadomości głównych aktorów światowej sceny. Staliśmy się regionem, który jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów globu i aspiruje do kategorii cywilizacyjnych centrów.

Marek DIETL
Europa Środkowa z potencjałem silnego wzrostu
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest dziś jednym z liderów wzrostu odkrywanym przez inwestorów z całego świata, powinna odgrywać główną rolę w promowaniu i wspieraniu rozwoju naszego regionu.

Prof. Timo BAAS
Szybko przegonicie południe kontynentu
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu najbliższej dekady znacznie zwiększą dochód na głowę mieszkańca tego regionu i dogonią gospodarki południa Europy