Powstanie Warszawskie w Czechach. Artykuł Prezesa IPN publikuje czeski dziennik "Echo"

Powstanie Warszawskie w Czechach

„Němci zabili na 200 tisíc civilistů. Z Varšavy zbyly jen trosky” – pod takim tytułem ukazał się w poniedziałek 1 sierpnia w czeskim dzienniku „Echo24” artykuł prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Karola Nawrockiego w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Inaczej niż Paryż, polska stolica nie doczekała się prawdziwej pomocy. Nie udzieliła jej Armia Czerwona, choć w czasie powstania była w odległości kilkuset metrów – na drugim brzegu Wisły. Józef Stalin, który pięć lat wcześniej sprzymierzył się z Hitlerem, teraz znów skorzystał z okazji, by rękami Niemców zniszczyć polską elitę niepodległościową. W kluczowych tygodniach powstania nie pozwalał nawet, by alianckie samoloty startujące z Włoch z dostawami dla Warszawy mogły lądować na sowieckich lotniskach. Klęska powstania była Stalinowi na rękę – miała ułatwić mu złamanie dzielnego narodu i podporządkowanie sobie Polski” – pisze prezes Nawrocki.

„Może dlatego, że ten zryw był kwintesencją losów narodu, który – jak mówił papież Jan Paweł II – „w straszliwych zmaganiach drugiej wojny światowej nie szczędził ofiar, aby potwierdzić prawo do niepodległego bytu i stanowienia o sobie na własnej ojczystej ziemi. Powstanie Warszawskie było krańcowym tego wyrazem” – wyjaśnia szef Instytutu Pamięci Narodowej.

Bogato ilustrowany archiwaliami tekst przybliża czeskim czytelnikom losy powstania i wskazuje na jego znaczenie dla współczesnej Polski. Pełną wersję artykułu (w języku polskim) przeczytać można tu: LINK. Powstanie Warszawskie w Czechach – tekst w języku czeskim: [LINK].

To kolejna publikacja w ramach globalnego projektu #OpowiadamyPolskęŚwiatu w ramach którego miedzy innymi w dzienniku Echo24 opublikowany został specjalny międzyredakcyjny dodatek. Partnerem projektu jest Instytut Polski w Pradze. Wcześniej, także we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze, Instytut Nowych Mediów realizował edycje „Opowiadamy Polskę światu” dotyczące nie tylko kwestii historycznych, także teraźniejszości i przemian dokonujących się w Polsce i Europie Centralnej. Tygodnik Echo24 był także partnerem INM w realizacji dużego projektu z tekstami w nr 41 miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” i w 32-stronnicowym dodatku do tygodnika Echo24.

Wcześniejsze edycje „Opowiadamy Polskę światu” związane były między innymi z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70 czy urodzin św. Jana Pawła II. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. W rocznicę 17 września 1939 r. teksty z Polski dotarły do ponad 70 krajów. Kolejne edycje związane były też z osiągnięciami polskiej nauki, czy polską drogą rozwoju gospodarczego.

oprac. MK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 sierpnia 2022