„Jesteśmy tam, gdzie krzyż i Solidarność” - Karol NAWROCKI w Pensylwanii

prezes IPN Karol Nawrocki

Droga do wolności po 1945 r. kończy się tam, gdzie jest krzyż i „Solidarność”. My jesteśmy tam, gdzie jest krzyż i solidarność” – mówił prezes IPN Karol Nawrocki w Doylestown w Pensylwanii podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów „Walki o Niepodległość po 1944–45 roku i »Solidarności«”.

Prezes IPN Karol Nawrocki o bohaterach walki o niepodległość po 1945 r.

.Prezes IPN Karol Nawrocki, obok prezydenta Andrzeja Dudy, wziął udział w uroczystości poświęcenia pomnika zorganizowanej przez przedstawicieli Polonii w Stanach Zjednoczonych. Uroczystość odbyła się 22 września 2024 r. w narodowym sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania. Pomnik dedykowany bohaterom polskiej walki o niepodległość po 1945 r., szczególnie bohaterom „Solidarności” jest pierwszym tego rodzaju monumentem w Stanach Zjednoczonych. Stanął na terenie polonijnego cmentarza przy sanktuarium maryjnym zwanym „amerykańską Częstochową”.

Prezes IPN Karol Nawrocki przemawiał na zakończenie Mszy św. rozpoczynającej uroczystość. Odnosząc się do symboliki odsłanianego pomnika mówił:

„Te stopnie, te granitowe kamienie, symbolizujące drogę do wolności przypominają wprawdzie o datach i wydarzeniach, ale za tymi datami kryją się konkretni bohaterowie i konkretne ofiary. 

Wsród nich także ci najmłodsi, którzy są symbolem determinacji narodu polskiego do walki o niepodległość, ale są także symbolem niezmiennego okrucieństwa systemu komunistycznego po roku 1945. W roku 1946 zamordowana została Danuta Siedzikówna „Inka” – niespełna 18-letnia dziewczyna, która ginąc krzyczała „Niech żyje Polska!”. W roku 1956, gdy lud Poznania wołał o godność i niepodległość, komuniści zabili 13-letniego Romka Strzałkowskiego. „Twoja misja jest skończona Romku, nasza rozpoczęta” – napisał o nim poeta. Gdy w grudniu 1970 roku Polacy upominali się o wolność, godność, niepodległość na ulicach pomorskich miast i innych miejscach w Polsce, komuniści przeciwko protestującym robotnikom wysłali 27 tysięcy żołnierzy, 9 tysięcy milicjantów i 550 czołgów, mordując 45 osób, w tym 15-letniego Jerzego Skonieczkę. Mordercy z ostatniej dekady, ci z lat 80-tych, także nie próżnowali w eliminowaniu życia najmłodszych. W Gdańsku zginęli 19-letni Antoni Browarczyk i jeszcze młodszy Emil Barchański” – wyliczał prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Zdaniem Karola Nawrockiego ta droga życia bohaterów walki o polską wolność kończy się tam, gdzie znajduje się symbol krzyża i napis „Solidarność”.

„Tam, gdzie jest symbol krzyża i gdzie jest napis Solidarności – jesteśmy my. My – odpowiedzialni za narodową pamięć, odpowiedzialni za Polskę wolną i niepodległą po roku 1989, która rodziła się w takich bólach transformacji. Ten krzyż to symbol z jednej strony zabawienia, zmartwychwstania, zwycięstwa miłosierdzia i miłości nad systemem komunistycznym, ale też z drugiej strony – wielkie zobowiązanie. Solidarność zaś krzyczy do nas za św. Pawłem „Jeden drugiego brzemiona noście”. Musimy nosić więc też brzemiona tych, którzy byli przed nami, o których jesteśmy zobowiązani pamiętać” – powiedział prezes IPN Karol Nawrocki.

Polska droga do wolności pokazana w formie schodów

.Inicjatorem budowy pomnika poświęconego Bohaterom „Walki o Niepodległość po 1944–45 roku i »Solidarności«” jest Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego z przewodniczącym Tadeuszem Antoniakiem na czele. Autorem projektu oraz wykonawcą upamiętnienia jest Richard Kulinski. Instytut Pamięci Narodowej jest jednym z inwestorów strategicznych.

Zamysłem twórców pomnika Bohaterów „Walki o Niepodległość po 1944–45 roku i Solidarności” było przedstawienie polskiej drogi do wolności w formie schodów. Na poszczególnych stopniach umieszczono wyróżnione lata – ważne dla polskich zmagań o odzyskanie suwerenności i niepodległości po 1945 roku oraz dla polskiej tożsamości narodowej: 1945 – koniec II wojny światowej i początek komunistycznego zniewolenia, 1956 – Poznański Czerwiec: brutalnie stłumiony strajk robotników , 1966 – Millenium Chrztu Polski: początek narodowego przebudzenia, 1968 – Wydarzenia Marcowe, 1970 – masakra robotników na Wybrzeżu, 1976 – strajki w Radomiu i Ursusie oraz powstanie Komitetu Obrony Robotników oraz 1980–1981 powstanie „Solidarności”, Porozumienia Sierpniowe, wprowadzenie stanu wojennego i kolejne represje. Pomnik wieńczy krzyż oraz napis „Solidarność” – upamiętniając idee Sierpnia ’80, tryumf narodowej jedności i wytrwałości w walce o wolność.

.Na jednej z bocznych ścian pomnika umieszczono tablicę poświęconą błogosławionemu męczennikowi ks. Jerzemu Popiełuszce: W podzięce za posługę kapłańską, modlitwy za Ojczyznę w czasach zniewolenia komunistycznego oraz ewangeliczne nauczanie, jak zło dobrem zwyciężać. Na drugiej zostały wyryte słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane przez niego w polskim parlamencie 11 czerwca 1999 roku: „Solidarność” otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym. Zburzyła mur berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam nigdy tego zatrzeć w pamięci.

ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 września 2024