Prezydent Emmanuel Macron poleciał do USA

Prezydent Emmanuel Macron poleciał do USA

Prezydent Emmanuel Macron podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych będzie rozmawiał m.in. o protekcjonizmie gospodarczym. Jednym z celów podróży jest przekonanie prezydenta USA do cofnięcia ustawy Inflation Reduction Act.

.Gospodarz Pałacu Elizejskiego ma nadzieję przekonać prezydenta Joe Bidena do cofnięcia ustawy Inflation Reduction Act, która – w ocenie strony francuskiej – zagraża miejscom pracy i wzrostowi gospodarczemu w UE. To druga wizyta prezydenta Macrona w USA. Do pierwszej doszło w 2018 r. za prezydentury Donalda Trumpa. Macron będzie w Stanach Zjednoczonych do 3 grudnia.

Ustawa ta m.in. wyklucza modele producentów samochodów spoza USA z ulg podatkowych w tym kraju oraz oferuje masową pomoc dla branż przenoszących swoje łańcuchy dostaw do Stanów Zjednoczonych, co może potencjalnie spowodować obniżenie produkcji i zmniejszenie inwestycji w UE, zagrażając zatrudnieniu i wzrostowi gospodarczemu Wspólnoty – wyjaśnia otoczenie Macrona.

Na kwestie obrony interesów nie tylko pracowników francuskich, ale także europejskich, prezydent Emmanuel MACRON zwraca uwagę w tekście “Na rzecz europejskiego Odrodzenia” [LINK] opublikowanym na łamach “Wszystko co Najważniejsze”.

“Europa nie jest drugorzędnym mocarstwem. Cała Europa jest awangardą : zawsze potrafiła zdefiniować normy postępu. Dlatego powinna ona wnieść projekt,  raczej konwergencji niż konkurencji : Europa, gdzie zostało utworzone ubezpieczenie społeczne, powinna ustanowić dla każdego pracownika, ze Wschodu na Zachód i z Północy na Południe, osłonę społeczną gwarantującą mu takie samo wynagrodzenie w tym samym miejscu  pracy i europejskie wynagrodzenie minimalne, dostosowane do każdego kraju i omawiane zbiorowo każdego roku.”

Jesteśmy w  momencie decydującym dla naszego kontynentu ; momencie, w którym wspólnie, politycznie i kulturowo, musimy wymyśleć, formy naszej cywilizacji w zmieniającym się świecie. Jest to  czas europejskiego Odrodzenia. Dlatego też, odporny na pokusy zamknięcia się w sobie i pokusy podziałów, proponuję wspólną budowę tego  Odrodzenia wokół trzech ambicji : wolność, opieka i postęp. Model europejski opiera się na wolności człowieka, różnorodności opinii i tworzeniu. Naszą fundamentalną wolnością jest demokratyczna wolność wyboru naszych przywódców i to wtedy, podczas każdego głosowania, obce mocarstwa próbują wpływać na nasze głosy. Proponuję utworzenie Europejskiej Agencji Ochrony Demokracji, która zapewni każdemu Państwu członkowskiemu europejskich ekspertów dla ochrony procesu wyborczego przed cyberprzestępczością i manipulacjami.” – podkreśla prezydent Emmanuel MACRON.

Źródła w Pałacu Elizejskim informują, że w środę prezydent Francji uda się na cmentarz wojskowy w Arlington na przedmieściach Waszyngtonu, gdzie szef państwa złoży wieniec na grobie nieznanego żołnierza.

Zaplanowano również prywatną rozmowę Macrona z Bidenem, potkanie z wiceprezydent Kamalą Harris, kilkoma ministrami, w tym szefem amerykańskiej dyplomacji Anthonym Blinkenem, a także z wybranymi przedstawicielami Kongresu.

Francuscy negocjatorzy liczą na uzyskanie do 5 grudnia konkretnych gestów ze strony administracji Bidena w celu wyeliminowania lub przesunięcia w czasie wejścia w życie przepisów ustawy. W tym dniu zbiera się Rada ds. Handlu i Technologii (CTC) Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, organu mającego koordynować politykę handlową i przemysłową po obu stronach Atlantyku – wskazują źródła w Pałacu Elizejskim.

PAP/Katarzyna Stańko/Wszystko Co Najważniejsze/MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 listopada 2022