Prezydent Turcji wzywa świat islamu do zjednoczenia przeciwko Izraelowi

Prezydent Turcji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział przez telefon swojemu irańskiemu odpowiednikowi Ebrahimowi Raisiemu, że „świat islamu powinien się zjednoczyć przeciwko izraelskim atakom w Palestynie” – podały tureckie media, informuje „The Jerusalem Post”.

.Według raportu, obaj przywódcy rozmawiali także o incydentach w meczecie al-Aksa i stosunkach irańsko-tureckich. Turecki prezydent zwrócił również uwagę na znaczenie zachowania statusu obszarów świętych i podkreślił „rozsądne myślenie”, aby zapobiec dalszej eskalacji przemocy w Izraelu i na terytoriach palestyńskich, podają źródła.

Odpowiedź Izraela

.Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen powiedział tego samego dnia swojemu tureckiemu odpowiednikowi Mevlutowi Cavusoglu, że IDF odpowie na każdą próbę terroryzowania ludności cywilnej. Incydent miał miejsce podczas muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadanu oraz w przeddzień żydowskiej Paschy.

Prezydent Turcji potępia izraelską policję

Erdogan potępił działania izraelskiej policji w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie w środę, nazywając takie akty w meczecie „czerwoną linią” dla Turcji. „Potępiam te nikczemne czyny przeciwko jednej z pierwszych świątyń muzułmanów w imieniu mojego kraju i narodu i wzywam do jak najszybszego zaprzestania ataków” – powiedział.

Erdogan potępił też ambasadora USA w Turcji za spotkanie z kandydatem na prezydenta głównego sojuszu opozycyjnego na niecałe dwa miesiące przed wyborami w tym kraju.

Turecki „soft power” a seriale

.Na temat tego jak tureckie seriale zmieniają wizerunek Turcji na świecie, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Karolina Wanda OLSZOWSKA w tekście „Tureckie seriale telewizyjne pomysłem na zmianę wizerunku kraju„. Autorka zauważa w nim, iż Turcja jest jednym z największych producentów seriali w świecie islamu.

„Tureckie seriale telewizyjne początkowo wywoływały lekki uśmiech. Wspaniałe stulecie (Muhteşem Yüzyıl) było pierwszym, który odniósł duży sukces w Polsce. Wystawne i pełne intryg życie na osmańskim dworze za panowania Sulejmana Wspaniałego na tyle przypadło do gustu odbiorcom, że do polskiej telewizji trafiły kolejne tureckie tytuły. Początkowo te opery mydlane porównywano do popularnych wcześniej produkcji latynoamerykańskich. Generalnie konstrukcja fabuły była dość podobna: miłość, wiele intryg i przeszkód, a na końcu szczęśliwe zakończenie. Jednak z czasem można zauważyć dużo ambitniejsze filmy i seriale i ogromny wpływ, jaki wywarły one na odbiór Turcji w świecie”.

„Wszystko zaczęło się w 2006 roku, gdy pierwszy turecki serial został zakupiony przez spółkę z Arabii Saudyjskiej. Okazało się, że serial, wyświetlany m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, bardzo szybko zyskał popularność. Pociągnęło to za sobą kolejne zakupy, a tym samym wpłynęło na rozwój tego sektora. Pierwszymi odbiorcami tureckich produkcji były kraje arabskie, następnie bliskowschodnie i bałkańskie, a później zainteresowanie rozszerzyło się na kolejne kraje Europy i obu Ameryk”.

„Warto zwrócić uwagę na różnorodność tych seriali, w końcu to nie tylko opery mydlane – choć tutaj znaleźć można nawet kanały, które wyświetlają tylko tureckie seriale – ale również bardzo dobre (oczywiście subiektywnie) produkcje dostępne na znanych platformach. Nie jest jednak tak, że każda turecka produkcja zyskuje światową sławę, Turcy rocznie nagrywają ok. 75 różnych seriali, z czego znaczna część kończy się przed zakończeniem pierwszego sezonu. Nagrania prowadzone są z odcinka na odcinek i jeśli po kilku pierwszych okaże się, że serial nie trafił do serc widzów, to nagrania są wstrzymywane. Oczywiście jest to duże wyzwanie dla aktorów, gdyż nigdy nie mogą być pewni, jak długo będą mieć zatrudnienie”.

Historia relacji polsko-tureckich

.Na temat historii relacji polsko-tureckich na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Yücel OĞURLU w tekście „Pięć wieków „wiecznego pokoju”. Stosunki Turcja – Polska„.

„Relacje Turcja – Polska mają znacznie dłuższą historię, niż się powszechnie sądzi. Pierwsze relacje zostały nawiązane już w XIII wieku między Złotą Ordą a Królestwem Polskim. Pozostałością tego okresu są Tatarzy i Karaimi, którzy do dziś określają się jako ludy tureckie żyjące w Polsce i na Litwie.Podboje Imperium Osmańskiego w Europie od XIV wieku oczywiście spotykały się z odpowiedzią Królestwa Polskiego. Polacy wspomogli swoich sąsiadów, Węgrów, w bitwie pod Nikopolis w 1396 r., stoczonej przez Imperium Osmańskie przeciwko Europie. Było to zrozumiałe posunięcie Polski”.

.”Stosunki dyplomatyczne między Polakami a Turkami należą do najstarszych przykładów dyplomacji w Europie – zostały zapoczątkowane w 1414 roku. Według zapisków Jana Długosza, polskiego kronikarza tego okresu, polscy ambasadorowie Jakub Skarbek i Grzegorz Ormianin z Góry zostali przyjęci przez sułtana Mehmeda I w Bursie, która była wówczas stolicą państwa osmańskiego, i byli pierwszymi zachodnimi dyplomatami w osmańskim pałacu. Świadczy to o tym, że Imperium Osmańskie traktowało Polskę w sposób szczególny. Były też okresy negatywnych stosunków Królestwa Polskiego z Imperium Osmańskim, które doprowadziły nawet do wielkiej wojny, po której nastąpiła seria porozumień. Konflikty te zakończył układ zawarty w 1640 r.”.

The Jerusalem Post/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 kwietnia 2023
Fot. Twitter/Recep Tayyip Erdoğan