
Francuskie firmy muszą opuścić rynek rosyjski. Auchan, Leroy Merlin, Renault powinny przestać sponsorować rosyjską machinę wojenną – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI we francuskim parlamencie, 23 marca 2022 r.
Publikujemy pełny tekst przemówienia, które prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI wygłosił we francuskim parlamencie, przed Zgromadzeniu Narodowym Republiki Francuskiej:
.Szanowni Państwo senatorowie, parlamentarzyści z Paryża, narodzie francuski, spotkał mnie zaszczyt by przemawiać do was dzisiaj. Jestem pewien, że wiecie doskonale, co dzieje się w Ukrainie. Wiece, dlaczego do tego doszło i kto jest odpowiedzialny. I nawet Ci którzy chowają dzisiaj głowę w piasek i próbują znaleźć pieniądze w Rosji, do was również się zwracam. Ale zwracam się przede wszystkich do osób odważnych i szczerych. Chciałbym wam zadać pytanie – Jak zatrzymać tę wojnę? Jak przywrócić pokój w Ukrainie? Większość odpowiedzi na pytania znajduje się w waszych rękach; w naszych rękach.
9 marca bomby rosyjskie zostały zrzucone na szpital pediatryczny i szpital położniczy położony na południu Ukrainy, w mieście Mariupol. Wojska rosyjskie rozpoczęły oblężenie w średniowiecznym stylu. Zabijają ludzi w szpitalu położniczym, na który Rosjanie zrzucili bombę. Były tam kobiety, które miały zaraz rodzić. Większość z nich przeżyła. Jedna kobieta straciła stopę. Inna miała zmiażdżoną miednicę a jej dziecko zmarło przed urodzeniem. Staraliśmy się uratować kobietę. Prosiła lekarzy by pozwolić jej umrzeć, by jej nie pomagać. Nie widziała już powodów by dalej żyć.
W Ukrainie, w Europie, w 2022 roku setki milionów ludzi nie potrafiło sobie wyobrazić, by świat mógł ulec takiemu zniszczeniu. Dlatego proszę was o minutę ciszy ku pamięci tysięcy Ukraińców i Ukrainek, którzy zginęli w związku z inwazją Rosji na terytorium Ukrainy.
[minuta ciszy w Zgromadzeniu Narodowym]
Po tygodniach inwazji rosyjskiej Mariupol i inne ukraińskie miasta, na które napadł agresor przypominają ruiny Verdun ze zdjęć I wojny światowej.
Armia rosyjska nie rozróżnia między obiektami w które celuje. Niszczą wszystkie, zarówno budynki mieszkalne, jak i szkoły, szpitale, magazyny leków czy magazyny żywności. Palą wszystko. Nie biorą pod uwagę samej koncepcji zbrodni wojennych i wymogów konwencji prawa międzynarodowego.
Przynieśli terror na ziemię ukraińską i zdajecie sobie z tego wszyscy sprawę. Te informacje są dostępne. Wszystko wiadomo o kobietach gwałconych przez rosyjskich żołnierzy w strefach częściowo okupowanych. Słyszycie też o uchodźcach, których zabijają na drogach; o dziennikarzach, których umierają pod rosyjskimi kulami… Starsze osoby, które przetrwały holokaust i teraz muszą chować się przed uderzeniem Rosjan do schronów przeciwbombowych. To coś, czego Europa nie widziała od 80 lat. To dzieje się na terenie Ukrainy. Ludzie w rozpaczy, którzy błagają o to, by mogli umrzeć.
W 2019 roku, kiedy zostałem prezydentem negocjacje były prowadzone w formacie normandzkim z Rosją, które miały zakończyć wojnę w Donbasie na wschodnie Ukrainy. Cztery państwa uczestniczyły w formacie normandzkim: Ukraina, Rosja, Niemcy i Francja. Ale byli tam wszyscy, którzy reprezentowali świat. Niektórzy wspierali, niektórzy chcieli opóźniać lub zakłócać proces pokojowy. Ale wydawało się ważne, by świat był dalej obecny przy tym normandzkim stole.
Kiedy pojawiały się wyniki negocjacji; kiedy udawało nam się uwolnić jeńców, kiedy udawało nam się wynegocjować pewne decyzje w 2019 roku to był taki haust świeżego powietrza, światełko nadziei. Nadziei, że rozmowy z Rosją mogą pomóc i uda nam się przekonać słowami kierownictwo tego państwa do pokoju. Ale 24 lutego nastał dzień, który przekreślił te wysiłki. I nawet koncepcja dialogu została przekreślona; jak też i relacje Rosji z Europą. To wszystko zostało zbombardowane przez wojska rosyjskie, przez artylerię rosyjską i zmiażdżone rosyjskimi rakietami. Nie znaleźliśmy prawdy w gabinetach. Musimy znaleźć ją na polach bitwy.
Co nam pozostało? Jedność, determinacja, by bronić naszej wolności. Naszej wspólnej wolności dla Paryża, dla Kijowa, dla Warszawy, Madrytu, Rzymu, Brukseli czy Bratysławy. Niestety hausty świeżego powietrza nam nie pomogą. Musimy działać razem. Musimy naciskać, by Rosja zaczęła szukać drogi do pokoju.
Szanowni Państwo, 24 lutego naród ukraiński się zjednoczył. W tej chwili nie ma już prawicy i nie ma już lewicy. Nie patrzymy na to, kto jest u władzy, kto jest w koalicji a kto jest w opozycji, Myślimy o tym, by przywrócić pokój, by chronić nasz kraj. Jesteśmy wdzięczni Francji za to, że nam pomaga. Jesteśmy wdzięczni za wysiłki prezydenta Macrona, który wykazał się rzeczywistym przywódcą i jesteśmy w ciągłym kontakcie. Z nim koordynujemy nasze działania. I Ukraińcy widzą też, że Francja docenia prawdę i chce jej bronić. Rozumiecie doskonale, czym jest wolność, równość i braterstwo. Każde słowo jest tu dla was ważne. Ja to czuje i Ukraińcy też to czują.
Oczekujemy od Francji, od waszego przywództwa, przywrócenia jedności terytorialnej Ukrainy. Wspólnie możemy to zrobić. A ci, którzy wśród obecnych mają, wobec tego wątpliwości, mogę wam powiedzieć, że Wasz naród jest pewny. Jak wszystkie inne narody europejskie. Podczas francuskiej prezydencji w Unii Europejskiej zostanie powzięta dojrzała decyzja o przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej. Historyczna decyzja w historycznym czasie. Tak jak to zawsze było w historii francuskiego narodu.
Panie i Panowie, obywatele Francji! Jutro minie miesiąc, odkąd Ukraińcy walczą o swoje życie i wolność, kiedy nasza armia heroicznie stawia opór przeważającym siłom Rosji. Potrzebujemy pomocy, jeszcze więcej pomocy, więcej wsparcia. Aby wolność nie przegrała, musi być dobrze uzbrojona. Czołgi, broń przeciwczołgowa, samoloty wojskowe, siły powietrzne… możecie nam pomóc. Potrzebujemy tego.
Aby wolność nie przegrała, świat musi ją wspierać przy pomocy sankcji wobec agresora. Każdego tygodnia, nowy pakiet sankcji. Francuskie przedsiębiorstwa muszą opuścić rosyjski rynek. Renault, Auchan, Leroy Merlin i inne firmy powinny przestać sponsorować rosyjską machinę wojenną. Powinny przestać sponsorować zabójstwa dzieci i kobiet, gwałty. Wszyscy powinni sobie przypomnieć, że wartości są cenniejsze od zysków.
Musimy też zacząć myśleć o przyszłości, o tym jak będziemy żyć po wojnie. Potrzeba gwarancji, pewnych gwarancji, że bezpieczeństwo będzie niezachwiane i że wojny nie będą już możliwe w tym świecie. Tworzymy ten system gwarancji w ramach nowej struktury bezpieczeństwa, gdzie Francja będzie odgrywać rolę pierwszoplanową. Aby nikt nigdy nie musiał opłakiwać zmarłych, aby ludzie żyli swoim życiem. Abyśmy się żegnali z bliskimi nie pod uderzeniami bomb, nie w stanie wojny, ale wtedy, gdy nadejdzie godzina ich śmierci i z godnością. Ponieważ musimy żyć, aby być szanowani, abyśmy się żegnali tak, jak Francja pożegnała Belmondo: Ciao!
Dziękuję, Francjo!
Chwała Ukrainie!
Wołodymyr ZEŁENSKI
23.03.2022 r.