Prof. Piotr TRYJANOWSKI we „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Piotr TRYJANOWSKI

Dnia 9 lipca 1970 r. urodził się Piotr TRYJANOWSKI, profesor nauk biologicznych, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Redakcja przypomina z tej okazji wybrane teksty jest autorstwa, które ukazały się we „Wszystko co Najważniejsze”.

Drapieżniki, epidemie, tłum i systemy bankowe

.„Komfort życia, dobrostan i poczucie bezpieczeństwa zaczynają widocznie spadać. Podobnie jak zaufanie do elit, w tym również do nauki i naukowców. Myślenie krytyczne systematycznie wypierane jest przez trybalizm, połączony z kompletnym brakiem krytycyzmu i niebezpieczną huśtawką emocji” – pisze prof. Piotr TRYJANOWSKI w tekście „Drapieżniki, epidemie, tłum i systemy bankowe”.

„Szczególnie wtedy, choć wiadomo, że to niebywale trudne, należy zachować stoicki spokój, a na otaczającą złożoność spoglądać redukcjonistycznie. Najlepiej iteracyjnie, czyli badając klocek po klocku, fragment po fragmencie i ich wzajemne relacje. Metodą prób i błędów. Pozbywać się niepasujących elementów, korzystać z tych, co przeszły prosty sprawdzian w działaniu. Powoli, krok po kroku, wytrwale, bo to orka na ugorze. Trudno” – dodaje.

„Myślenie o świecie zakrawa na paradoks: wiedząc coraz więcej o złożoności, poszukujemy prostych, by nie rzec, wręcz prostackich rozwiązań. Polityka kija i marchewki ma się całkiem dobrze. Pozostaje zatem spokojnie przyglądać się sytuacji i takie podejście kontestować. Czekać na swoją kolej, a patrząc na dorobek Roberta Maya, możemy nawet zadeklarować: świat jest skomplikowany, ale spokojnie, staramy się to ogarnąć” – pisze prof. Piotr TRYJANOWSKI.

Metafory forecastingu. Zróżnicowanie łabędzi

.W tekście „Metafory forecastingu. Zróżnicowanie łabędzi” prof. Piotr TRYJANOWSKI zwraca uwagę, że „z racji kryzysów rynku finansowego czy też zmian klimatycznych i epidemii szczególne miejsca w forecastingu zyskały łabędzie, a zwłaszcza jeden ich przedstawiciel – łabędź czarny”.

Jak podkreśla, „w forecastingu, czasem nazywanym prognozowaniem, szczególnie długą tradycję ma odwoływanie się do metafor naturalnych związanych z ekosystemami, dynamiką życia i śmierci gatunków, ich selekcją i ewolucją. Jednakże ponieważ rzadko kiedy wśród ekonomistów, matematyków czy komputerowych geeków są osoby ze znajomością świata przyrody, toteż niespecjalnie zaskakuje to, że proponowane przez nich analogie i odwołania, choć chwytliwe i łatwe do zrozumienia, zawierają niewłaściwe porównania i interpretacje zwierzęcych zachowań”.

„Sięgnijmy do wiedzy ornitologicznej i ekologicznej, by przedstawić przykład czarnego łabędzia w nieco szerszym kontekście, wśród rodziny podobnych ptaków, wskazując, jak mylne mogą być proste metafory, a jednocześnie jak wiele można skorzystać z lepszej znajomości aspektów biologii. Powierzchowność bowiem, choć rodząca chwytliwe skojarzenia, może być ułudna. Warto sobie z tego zdawać sprawę” – pisze prof. Piotr TRYJANOWSKI. Kwestie te rozwija w tekście opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

Złap oddech na pastwisku. Terapeutyczne beczenie owiec

.We „Wszystko co Najważniejsze” ukazał się również fragment książki prof. Piotra TRYJANOWSKIEGO Złap oddech na pastwisku. Terapeutyczne beczenie owiec. Autor pisze m.in., że „ciszę należy rozumieć nie jako zupełny brak dźwięków, ale ich delikatność. Szum wiatru, spadające krople deszczu, kumkanie żab, beczenie owiec, no i ptasie kwilenie”.

„Wyłącznie otwarcie się na ciszę i kojące dźwięki natury to właściwy krok do odstresowania się i rzeczywistej psychologicznej rekonwalescencji” – dodaje.

„Nienachalne, niemalże niewyczuwalne, docierające do naszego mózgu bez potrzeby specjalnego nastawiania się czy treningu. To właśnie w ciszy podejmuje się najważniejsze życiowe decyzje. Odbiorca przede wszystkim musi się wyciszyć. Bywają jednak wyjątki. William Szekspir, pisał w Wieczorze Trzech Króli: »Jeśli muzyka jest pokarmem miłości, graj dalej«”.

WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lipca 2024