Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego we Wrocławiu

Przegląd Kina Rumuńskiego

Po trzech latach przerwy wraca do Wrocławia Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego. Dla widzów wybrano filmy niemające polskiej dystrybucji, ale nagradzane na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Wenecji, i doceniane przez krytyków.

Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego

.We wtorek 28 listopada 2023 o 18.00 we Wrocławiu rozpocznie się Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego. Jak powiedział dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury Ovidiu Dajbog-Miron, będzie można obejrzeć „filmy, które nie mają polskiej dystrybucji, mimo że są nagradzane na międzynarodowych festiwalach i doceniane przez krytyków”.

„W tegorocznej selekcji znalazły się filmy zarówno reżyserów nowej fali, jak Radu Muntean czy Marian Cri?an, i debiuty, które otrzymały nagrody na festiwalach w Wenecji, Trieście i Göteborgu. Zapraszam również na zestaw krótkich metraży, który uzmysłowi nam, w jakim kierunku podąża rumuńska kinematografia” – powiedział Ovidiu Dajbog-Miron.

Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego – program

.Przez trzy dni widzowie będą mogli obejrzeć dziesięć filmów. We wtorkowy wieczór pokazany zostanie „Człowiek i pies” w reżyserii Ștefana Constantinescu i pięć filmów krótkometrażowych. W środę widzowie zobaczą „Berliner” Mariana Crişana i „Întregalde” Radu Munteana. Ostatnie dwa filmy zostaną pokazane w czwartek. Będą to „Ludzie czynu” Paula Negoescu i „Metronom”, którego reżyserem jest Alexandru Belc.

„Cieszę się, że Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego wraca do Wrocławia po trzech latach przerwy. W rzeczywistości nawet w tym okresie kino rumuńskie było ciągle obecne na Festiwalu Nowe Horyzonty” – powiedział Ovidiu Dajbog-Miron.

Bilety można kupić we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty i przez internet. Przy zakupie wejściówek na trzy lub więcej seansów jest zniżka.

Kultura Najważniejsza

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Michał Torz/WszystkocoNajważniejsze/AB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 listopada 2023