
Skamieniałości i artefakty odkopane w Kenii sugerują, że starożytni przodkowie człowieka używali kamiennych sztućców do jedzenia dużych zwierząt. O odkryciu czytamy w Nature.com.
Starożytni przodkowie człowieka
.W czasie wykopalisk archeologicznych na brzegu Jeziora Wiktorii w Kenii, badacze odkryli setki narzędzi i skamielin pochodzących sprzed 3 milionów lat. Kamienne narzędzia zostały znalezione obok zębów przodków człowieka, obok których znajdowały się też szczątki starożytnych stworzeń podobnych do hipopotamów. Odkrycie to, udowadnia, że wcześni Hominini – grupa naczelnych, która obejmuje Homo sapiens i jego krewnych – używali kamiennych narzędzi do spożywania dużych zwierząt.
Artefakty te są jednymi z najwcześniejszych dowodów na użycie przez przodków człowieka kamiennych narzędzi.
Technologia z epoki kamienia łupanego
.Luki w zapisie archeologicznym sprawiły, że naukowcom trudno było określić, w którym momencie historii przodkowie człowieka zaczęli używać narzędzi. Dzięki najnowszemu odkryciu badacze wiedzą już, że Hominini po raz pierwszy zaczęli się nimi posługiwać co najmniej 3,3 mln lat temu.
Innym znanym zestawem narzędzi kamiennych – zwanych narzędziami staroindyjskimi – nie pojawia się on jednak w zapisie archeologicznym przez kolejne 700 000 lat. Choć to właśnie ten typ narzędzi rozpowszechnił się w całej Afryce i Azji. Nie jest jednak pewne, to jak przez niemalże milion lat narzędzia ewoluowały.
Wykopaliska odkryły najstarsze artefakty kultury Olduvai
.Badacze rozpoczęli wykopaliska na stanowisku w 2015 roku. Początkowo odkopali 330 artefaktów, w tym 42 kamienne narzędzia, należące do kultury olduwajskiej, rozrzucone wokół kości przodka hipopotama. Niektóre z kości, jak również inne szczątki zwierząt na stanowisku, nosiły ślady cięcia przez kamienne narzędzia.
Dzięki datowaniu udało się określić pochodzenie szczątków na okres między 2,6 a 3 milionami lat. To czyni je najstarszymi artefaktami kultury Olduvai, jakie do tej pory odnaleziono. Odkrycie przesuwa również znany początek obróbki rzeźniczej dużych zwierząt przez homininy, o co najmniej 600 000 lat. Mikroanaliza niektórych narzędzi sugeruje, że część z nich była używana do rozbijania materiału roślinnego, prawdopodobnie twardych korzeni lub bulw.
„Badania sugerują, że kamienne narzędzia były kluczem, by przodkowie człowieka mogli pożywiać się niektórymi pokarmami. Wcześni hominini byłyli ograniczeni przez to, co mogli rozerwać rękami i zębami. Kamienne narzędzia pozwoliły im zdobywać większą ilość pożywienia” – mówi Thomas Plummer, paleontolog z Queens College, City University of New York.
Archaiczny typ człowiekowatych
.Kamienne narzędzia i zwierzęce kości nie były jedynymi szczątkami, które odkryli naukowcy. Badacze natknęli się również na ząb należący do starożytnego krewnego ludzi z rodzaju Parantropów. Jego obecność w pobliżu tusz hipopotamów może świadczyć o tym, że to właśnie ten archaiczny typ człowiekowatych, a nie człowiek współczesny, posługiwał się, jako pierwszy, kamiennymi narzędziami.
Nie jest zaskakujące, że inne linie homininów mogły wytwarzać narzędzia, biorąc pod uwagę, że niektóre z odkrytych do tej pory, poprzedzają pojawienie się człowieka współczesnego. Odkrycie jest przełomem, rzucającym światło na zachowanie wczesnych twórców narzędzi.
Oprac. Emil Gołoś