Raport Światowego Forum Ekonomicznego – dezinformacja i ekstremalna pogoda największymi globalnymi zagrożeniami w 2024 r.

Największymi globalnymi zagrożeniami w 2024 roku będą dezinformacja i ekstremalna pogoda, uważają autorzy opublikowanego raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF).

Sztuczna inteligencja może posłużyć do manipulacji dużymi grupami ludzi

.Raport, który został opublikowany przed corocznym zgromadzeniem liderów światowej polityki i gospodarki w szwajcarskim kurorcie narciarskim Davos, opiera się na ankiecie przeprowadzonej wśród prawie 1500 ekspertów, liderów i decydentów. Badani zwrócili szczególną uwagę na rozwój narzędzi sztucznej inteligencji, zdolnych do samodzielnego tworzenia treści. Agencja AP podkreśliła, że związane z tym ryzyko wyłoniło się w czasie, gdy w kilkudziesięciu krajach przygotowywane są wybory.

Za pomocą narzędzi sztucznej inteligencji można tworzyć tzw. deepfakes – nagrania lub filmy, które łudząco przypominają rzeczywistość, choć składają się wyłącznie ze sztucznie wygenerowanych treści. Dzięki nim można „naprawdę wywierać skuteczny wpływ na duże grupy – podkreśliła specjalistka zarządzania ryzykiem Carolina Klint. Ta technologia spowoduje jeszcze większą polaryzację społeczeństwa – ponieważ ludziom trudniej jest weryfikować fakty – można też ją wykorzystać do podważania procesów wyborczych, co oznacza osłabienie demokracji – zaznaczyła Klint.

W 2024 roku zmiany klimatyczne będą

.”Wynikające z tego niepokoje mogą obejmować gwałtowne protesty i przestępstwa z nienawiści, a także konfrontacje społeczne i terroryzm” – stwierdza raport, opisujący zagrożenia w 2024.

W dłuższym, dziesięcioletnim horyzoncie czasu za najważniejsze globalne zagrożenia uznano ryzyka dla środowiska, łącznie z utratą różnorodności biologicznej i krytyczne zmiany klimatu.

Uczestniczący w badaniach eksperci przewidują również, że w następnej dekadzie wyłoni się wielobiegunowy lub sfragmentaryzowany porządek świata, „w którym średnie i wielkie mocarstwa będą rywalizować, ustalać i egzekwować regionalne zasady i normy” – czytamy w raporcie.

Tegoroczne forum w Davos rozpocznie się 15 stycznia.

Będziemy żyli w świecie, w którym będzie większa liczba robotów przemysłowych niż pracowników produkcyjnych

.Przyszłość i to, w jaki sposób technologia i zmiany klimatyczne zmienią naszą rzeczywistość to jedno z najciekawszych pytań, na które odpowiedzi szukają eksperci. Na łamach Wszystko co Najważniejsze pisze o tym Mauro GUILLÉN, socjolog, ekonomista i profesor w Wharton School na University of Pennsylvania.

Jak zaznacza, w minionych latach często słyszeliśmy zdanie, że Chiny staną się numerem jeden we wszystkim. Kolejna regularnie powtarzana fraza mówi o tym, że w niedalekiej przyszłości Stany Zjednoczone i Chiny będą walczyć o światową dominację. Oba twierdzenia zawierają pewną dozę prawdy, ale nie ukazują pełnego obrazu sytuacji.

„W 2014 roku świat obiegła zaskakująca informacja o sondzie kosmicznej, którą na orbicie wokół Marsa umieściły Indie. Był to pierwszy kraj, który dokonał tego w pierwszej próbie. Co czyni osiągnięcie Indii jeszcze bardziej niezwykłym, to fakt, że od początku ery kosmicznej mniej niż połowa misji zainicjowanych przez Stany Zjednoczone, Rosję i Europę zakończyła się sukcesem. Na domiar tego misja Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych przeszła do historii z budżetem wynoszącym zaledwie 74 miliony dolarów” – dodaje autor.

Jak zaznacza ekspert, świat zmienił się. Kiedyś świat charakteryzował się nie tylko skrupulatnym podziałem na gospodarki dobrze prosperujące i zacofane. Rodziło się mnóstwo dzieci, liczba pracowników przewyższała emerytów, a ludzie pragnęli mieć własne domy i samochody. Aby dobrze prosperować, przedsiębiorstwa nie musiały szukać możliwości produkowania swoich towarów gdzieś indziej niż w Europie czy w Stanach Zjednoczonych. Drukowany pieniądz był prawnym środkiem płatniczym w odniesieniu do wszystkich długów, publicznych i prywatnych.

„Zanim się zorientujemy, w większości krajów będzie więcej dziadków niż wnuków. Rynki klasy średniej w Azji będą łącznie większe niż w Stanach Zjednoczonych i Europie razem wziętych. Kobiety będą posiadać więcej majątku niż mężczyźni. Będziemy żyli w świecie, w którym będzie większa liczba robotów przemysłowych niż pracowników produkcyjnych, więcej komputerów niż ludzkich mózgów, więcej czujników niż ludzkich oczu i więcej walut niż krajów” – pisze Mauro GUILLÉN.

Jego zdaniem nikogo nie powinien dziwić dynamiczny rozwój Indii, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich przyrost naturalny. Autor przypomina, że Hindusi udowodnili, że są światowej klasy potęgą technologiczną i potrafią wykonywać zadania sprawnie i na czas. Misja na Marsa nie była przypadkiem. Tak naprawdę był to drugi raz, kiedy Indie wyprzedziły panujące supermocarstwa świata.

„Umieszczając sondę na orbicie Marsa, Hindusi pokazali, że także oni mają odpowiedni do tego sprzęt – jak to kiedyś ujął Tom Wolfe” – dodaje.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 stycznia 2024