Renata Kellnerova – kim jest najbogatsza kobieta Europy Środkowej?
Renata Kellnerova – wdowa po czeskim miliarderze i przedsiębiorcy Petrze Kellnerze, który zginął 27 marca 2021 r. w katastrofie helikoptera na Alasce. Od momentu śmierci swojego męża stoi na czele konglomeratu PPF Group, czyli wartej 44 miliardy euro spółki inwestycyjnej specjalizującej się w dziedzinie usług finansowych, medialnych, telekomunikacji, biotechnologii, nieruchomości oraz inżynierii mechanicznej. Jest najbogatszą kobietą w Czechach oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest założycielką oraz prezesem zarządu Fundacji Rodziny Kellnerów.
PPF Group – czeski konglomerat medialny
.Istniejąca od 1991 r. czeska spółka akcyjna PPF Group, której siedziba znajduje się w Amsterdamie, to jedna z największych firm istniejących w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej założycielem oraz właścicielem większości akcji był Petr Kellner, który zginął 27 marca 2021 r. w katastrofie śmigłowca na Alasce. Po śmierci czeskiego miliardera większość akcji przedsiębiorstwa została przejęta przez Renatę Kellnerovą oraz jej czwórkę dzieci. Konglomerat koncentrujący swą działalność w branży telekomunikacyjnej, mediów, usług finansowych oraz handlu elektronicznego może pochwalić się także w ostatnim czasie sukcesywną ekspansję na rynki sąsiadów Czech, a także dalszym rozrostem finansowego imperium.
Grupa PPF zatrudnia 61 tys. pracowników oraz prowadzi działalność w 25 krajach. Oprócz macierzystych Czech oraz sąsiednich krajów takich jak Polska, Słowacja, Austria, Niemcy, ta spółka akcyjna jest obecna także na Węgrzech, w Szwajcarii, Turcji, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii, Kazachstanie, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, na Ukrainie oraz w pozaeuropejskich państwach takich jak Indie, Filipiny, Chiny, Wietnam, Indonezja. Jak poinformowała pod koniec listopada 2024 r. PPF Group, przychody netto tej grupy w pierwszej połowie bieżącego roku wyniosły 634 mln euro. Wartość aktywów zaś na 30 czerwca 2024 r. to 44,1 mld euro.
W Europie Centralnej PPF jest znane przede wszystkim jako właściciel prywatnych stacji telewizyjnych działających w sześciu krajach regionu oraz jednej z największych firm telekomunikacyjnych w Czechach. Do portfolio telewizji stanowiących własność tego konglomeratu medialnego mogą wkrótce dołączyć kolejne aktywa z naszego regionu.
Kim jest Renata Kellnerova?
.Renata Kellnerova urodziła się 4 lipca 1967 roku. W 1995 r. wyszła za mąż za Petra Kellnera, już wówczas dynamicznego przedsiębiorcy rozwijającego spółkę PPF, której był też założycielem. Sama jednak zaczęła działać w jego grupie już wcześniej, gdyż jeszcze w 1993 r. została członkiem zarządu nowo utworzonej spółki akcyjnej PPF, jaką był Morawsko-Śląski Fundusz Inwestycyjny – był to jeden z dwóch funduszy utworzonych przez PPF w ramach drugiej fali prywatyzacji kuponowej, która polegała na tym, że w jej ramach obywatelom przekazywano udziały w wielkich przedsiębiorstwach, wyceniając je na podstawie sztucznie przeprowadzonej procedury aukcyjnej. Tym samym każdy czeski obywatel za niedużą opłatą otrzymywał kupon, który następnie był powierzany funduszom inwestycyjnym. W Czechach prywatyzacja kuponowa objęła 40 proc. czeskich przedsiębiorstw, które miały podlec procesowi denacjonalizacji. To właśnie za jej sprawą Petr Kellner mógł dorobić się majątku.
W małżeństwie Kellnerów urodziły się trzy córki, z których najstarsza, Anna Kellner, została znaną czeską zawodniczką olimpijską w dyscyplinie skoków przez przeszkody. Renata Kellnerova wychowuje także syna Petra Kellnera z poprzedniego związku z nieżyjącą pierwszą małżonką.
W grudniu 2002 roku wraz z mężem założyła Fundację Educa, w której pełniła funkcję prezesa zarządu. Celem tej fundacji było wspieranie nauki zdolnych dzieci i młodzieży pochodzących ze środowisk defaworyzowanych społecznie. Wspierała ono finansowo uczniów prywatnego ośmioletniego gimnazjum Open Gate w Babicach w środkowych Czechach. Po 9 latach istnienia w 2011 r. fundacja zakończyła działalność. W maju 2009 roku wraz z Petrem Kellnerem założyła Fundację Rodziny Kellnerów, która ostatecznie przejęła działalność i zadania Fundacji Educa. Oficjalnym celem przyświecającym Fundacji Rodziny Kellnerów jest podnoszenie poziomu edukacji w publicznych szkołach podstawowych w Czechach, co jest też realizowane w ramach programu „Pomagamy szkołom odnieść sukces”. W sumie na projekty proedukacyjne fundacja ta miała przeznaczyć 1,6 miliarda koron czeskich.
Renata Kellnerova – końcowy właściciel kapitału PPF Group
.W sierpniu 2013 roku Renata Kellnerova została prezesem zarządu nowo powstałej spółki akcyjnej Czech Equestrian Team a.s. (CET), która zajmuje się hodowlą i treningiem koni sportowych. Od 2018 r. spółka ta jest organizatorem odbywających się w Pradze zawodów w skokach jeździeckich „Prague Playoffs”, które stanowią część Global Champions League. W organizowanych przez CET wyścigach konnych przez przeszkody bierze udział jej najstarsza córka Anna Kellnerova.
Po śmierci męża w wyniku katastrofy helikoptera, która miała miejsce na początku 2021 r., została właścicielem kapitału PPF Group. Renata Kellnerova wraz z trzema córkami – Anną, Larą i Marią – odziedziczone udziały w firmie w 2023 roku włożyła do holdingu Amalar. Renata Kellnerova nabywając wraz z rodziną akcje w spółkach grupy stała się de facto 100 proc. właścicielką PPF Group.
Renata Kellner z majątkiem wynoszącym 18 miliardów dolarów zajmuje dziś 106. miejsce na światowej liście miliarderów magazynu „Forbes”. Konkurencyjny magazyn „Bloomberg” z kolei szacuje jej majątek na 15 miliardów dolarów, co umieszczałoby ją na 168 miejscu na liście najbogatszych ludzi świata. Miliarderka jest najbogatszą kobietą w Europie Środkowej i jedną z najbogatszych w Europie oraz na świecie.
PPF Group, za sprawą Fundacji PPF oraz Fundacji Rodziny Kellnerów, przekazała w sumie 100 mln koron czeskich na wsparcie dla osób w Czechach, które były poszkodowane przez powódź, która dotknęła Europę Środkową we wrześniu 2024 r. Każda z tych dwóch fundacji grupy PPF przekazała po 50 mln koron czeskich. Środki te zostały przekazane organizacjom non-profit aktywnie zaangażowanym w pomoc na dotkniętych obszarach i rozdysponowane we współpracy z rządem i regionalnymi instytucjami pomocowymi. Grupa przekazała także 2 mln euro na wsparcie dla regionów dotkniętych powodzią w Polsce, a także przeznaczyła kolejne 2 mln euro na wsparcie w tym samym celu na Słowacji – co razem daje 100 mln koron czeskich.
Przyszłość PPF Group – plany inwestycyjne w Europie Środkowej
.W ciągu trzech dekad istnienia PPF Group rozwinęło swą działalność biznesową głównie w Azji Północno-Wschodniej, w Federacji Rosyjskiej oraz na Bałkanach. Jednak wraz z wybuchem wojny na Ukrainie po 24 lutego 2022 r. firma zaczęła orientować się w dużo większym stopniu na Europę Środkową. Stąd też plany nowych zakupów i inwestycji w sąsiednich względem Czech krajów, w tym w Polsce. „Głównym celem naszej działalności w ciągu ostatnich trzech lat był ruch na zachód” – mówiła w rozmowie z mediami Renata Kellnerova.
Pod przewodnictwem Renaty Kellnerovej, grupa PPF zakończyła kilka dużych transakcji, w tym sprzedaż kontrolnego pakietu akcji w operacjach telekomunikacyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej za 2,15 miliarda euro na rzecz Emirates Telecommunications Group Co. z siedzibą w Abu Zabi. Dział finansów konsumenckich firmy, Home Credit Group BV, w 2022 roku zgodził się również na sprzedaż swoich firm na Filipinach i w Indonezji w transakcjach o łącznej wartości około 615 milionów dolarów.
.W rankingu przygotowywanym przez czeski serwis informacyjny „Seznam Zprávy” oraz międzynarodową firmę konsultingową Deloitte w ramach którego szacowane są wartości rynkowe największych czeskich przedsiębiorstw, kilka ze spółek mające najwyższe miejsca w tym rankingu – np. 02 (firma ta ma dominującą pozycję na czeskim rynku telefonii komórkowej), TV Nova, czy PPF Bank – są kontrolowane przez właśnie grupę PPF. Z aktywami o wartości 43 miliardów dolarów PPF stało się jednym z głównych zwycięzców postkomunistycznej transformacji Czech.
Oprac. Marcin Jarzębski