Rocznice Najważniejsze. 12 stycznia

Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 12 stycznia? 

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 12 stycznia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 12 stycznia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 12 stycznia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1578 – Miała miejsce premiera „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego. 

1860 – Zmarł Jan Zygmunt Skrzynecki, generał w armii polskiej i belgijskiej, weteran wojen napoleońskich, jeden z naczelnych wodzów Powstania Listopadowego.

1942 – Zakończyła się trwająca od 4 stycznia likwidacja obozu Romów i Sinti (tzw. obóz cygański) funkcjonującego w ramach łódzkiego getta. Między 4 a 12 stycznia Niemcy wywieźli i zamordowali ok. 4,3 tys. więźniów obozu w miejscu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

1945 – Rozpoczęła się operacja styczniowa (operacja wiślano-odrzańska) Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego w ramach ofensywy przeciw III Rzeszy. W jej wyniku ziemie polskie okupowane przez Niemcy zostały „wyzwolone”, co w praktyce oznaczało zmianę okupacji niemieckiej na sowiecką.

1949 – Urodził się Andrzej Zaucha, wokalista i aktor, wykonawca utworów takich jak „Byłaś serca biciem”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Wymyśliłem ciebie” czy „Czarny Alibaba”. Zastrzelony 10 października 1991 r.

1953 – Papież Pius XII mianował kardynałem abp. Stefana Wyszyńskiego, ówczesnego metropolitę gnieźnieńskiego i warszawskiego oraz prymasa Polski. 

1976 – Zmarła Agatha Christie, brytyjska pisarka, autorka powieści kryminalnych i obyczajowych, twórczyni postaci Herkulesa Poirota i Panny Marple. 

2010 – Doszło do trzęsienia ziemi na Haiti o magnitudzie 7 w skali Richtera, które skutkowało olbrzymimi zniszczeniami i śmiercią nawet do 316 tys. osób. Liczba rannych oraz pozbawionych środków do życia lub dachu nad głową w wyniku kataklizmu szacowana jest na ok. 3 mln osób.

2020 – Zmarła Sabina Świątek, działaczka niepodległościowa i opozycyjna w okresie II wojny światowej i PRL, łączniczka w Oddziale „Babinicza” Konspiracyjnego Wojska Polskiego (1946-1947), współpracowniczka antykomunistycznej organizacji Liga Walki Patriotów Polskich (1951-1952), działaczka „Solidarności” w latach 80., dwukrotnie skazywana i więziona przez reżim komunistyczny (1947, 1952-1956), pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 stycznia 2025
Fot. Grzegorz Galazka / Zuma Press / Forum.