Rocznice Najważniejsze. 15 listopada
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 15 listopada?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 15 listopada
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 15 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1280 – Zmarł Albert Wielki, niemiecki duchowny katolicki, dominikanin, jeden z najwybitniejszych uczonych Kościoła parający się teologią, filozofią, a także naukami ścisłymi. Jako pierwszy wyodrębnił arsen w czystej postaci (pierwiastek), stworzył humanoidalną maszynę nazywaną pierwszym androidem, opisał zjawisko światłoczułości związków srebra. Doktor Kościoła oraz święty katolicki. Był nauczycielem św. Tomasza z Akwinu.
1630 – Zmarł Johannes Kepler, niemiecki astronom, astrolog i matematyk, jeden z najwybitniejszych naukowców europejskich ery nowożytnej.
1702 – We Wrocławiu zainaugurowano działalność Akademii Leopoldyńskiej, jezuickiej uczelni utworzonej przez cesarza Leopolda I Habsburga, będącej protoplastą dzisiejszego Uniwersytetu Wrocławskiego.
1877 – Urodził się Leopold Skulski, polski chemik, farmaceuta i polityk, premier RP w latach 1919-1920, minister spraw wewnętrznych w latach 1920-1921. W 1939 r. został pojmany przez NKWD. Jego dalsze losy nie są znane.
1896 – Urodził się Bolesław Bronisław Duch, generał dywizji Wojska Polskiego, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych (w 1980 r.), żołnierz Legionów Polskich podczas I wojny światowej, uczestnik wojny polsko-sowieckiej (1919-1921) oraz kampanii wrześniowej 1939 r., szef Polskiej Misji Wojskowej w Kanadzie od 1941 r., następnie od 1943 r. dowódca 3 Dywizji Strzelców Karpackich, będącej częścią 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Weteran kampanii włoskiej, w tym walk o Monte Cassino.
1920 – Powstało Wolne Miasto Gdańsk.
1985 – Na rozkaz gen. Czesława Kiszczaka, ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych, rozpoczęła się akcja „Hiacynt”, polegająca na inwigilacji oraz aresztowaniach przez MO polskich mężczyzn o orientacji homoseksualnej (1985-1987).
1988 – Palestyńska Rada Narodowa ogłosiła deklarację niepodległości państwa palestyńskiego.
2010 – W Polsce zaczął obowiązywać zakaz palenia tytoniu i wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych.
2012 – Xi Jinping został Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Chin.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka