Rocznice Najważniejsze. 2 grudnia
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 2 grudnia?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 2 grudnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 2 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
- 1422 – Zmarł Mikołaj Trąba, arcybiskup gnieźnieński, przedstawiciel Królestwa Polskiego na soborze w Konstancji, pierwszy prymas Polski.
- 1762 – Urodził się Franciszek Ksawery Dmochowski, pijar, pisarz, publicysta, poeta i tłumacz, współorganizator i pierwszy sekretarz polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
- 1789 – Podczas obrad Sejmu Wielkiego ulicami Warszawy przemaszerowała tzw. czarna procesja na czele z prezydentem stolicy Janem Dekertem, będąca manifestacją przedstawicieli 141 miast królewskich, domagających się poprawy sytuacji prawnej mieszczan. Ostatecznie Sejm uchwalił prawo o miastach, które włączono do Konstytucji 3 maja. Szereg postulatów mieszczan został uwzględniony. Nie otrzymali oni jednak pełni praw publicznych.
- 1804 – Miała miejsce koronacja Napoleona Bonapartego na Cesarza Francuzów.
- 1805 – W rocznicę cesarskiej koronacji Napoleon zwyciężył pod Austerlitz z połączonymi siłami Rosji i Austrii (tzw. bitwa trzech cesarzy).
- 1823 – Prezydent USA James Monroe przedstawił kluczowe założenia państwowej strategii Stanów Zjednoczonych, które przeszły do historii jako doktryna Monroe. Zakładała ona, że USA nie będą angażować się w sprawy europejskie, ale jednocześnie zastrzegają, że żaden z amerykańskich kontynentów nie może od tej chwili stać się obiektem europejskiej kolonizacji, a wszelkie próby restauracji europejskich wpływów spotkają się z reakcją Amerykanów.
- 1844 – Zmarł Eustachy Sanguszko, polski generał, pamiętnikarz, poeta, weteran wojny polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 maja (1792 r.), Insurekcji Kościuszkowskiej oraz wojen napoleońskich. Jeden z pierwszych kawalerów Orderu Virtuti Militari.
- 1848 – Franciszek Józef został cesarzem Austrii. Panował aż do 1916 r.
- 1861 – Urodził się Franciszek Stefczyk, ekonomista, nauczyciel, przedstawiciel ruchu ludowego, działacz społeczny i spółdzielczy, inicjator zakładania spółdzielczych kas oszczędnościowo-pożyczkowych (Kasy Stefczyka).
- 1914 – W trakcie I wojny światowej rozpoczęła się bitwa pod Limanową między armią austro-węgierską a rosyjską. Brały w niej udział także oddziały polskie (po stronie państw centralnych).
- 1941 – Zmarł Edward Śmigły-Rydz, wojskowy i polityk, marszałek Polki, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych (GISZ), Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych w trakcie kampanii wrześniowej 1939 r.
- 1991 – Polska jako pierwsze państwo na świecie uznała niepodległość Ukrainy i nawiązała z nią stosunki dyplomatyczne. Stało się to dzień po przeprowadzeniu na Ukrainie referendum niepodległościowego.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka