Rocznice Najważniejsze. 20 sierpnia
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 20 sierpnia?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 20 sierpnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 20 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1086: Urodził się Bolesław III Krzywousty, polski książę z dynastii Piastów, syn Władysława Hermana, zdobywca Pomorza, jeden z najwybitniejszych władców Polski w epoce średniowiecza.
1742: Urodził się Tadeusz Reytan, szlachcic, poseł m.in. na Sejm Rozbiorowy, który podczas obrad sprzeciwił się zawiązaniu konfederacji umożliwiającej zatwierdzenie przez szlachtę Rzeczpospolitej pierwszego rozbioru kraju. Do tej postaci nawiązywał Jan Matejko, tworząc obraz „Rejtan. Upadek Polski”.
1845: Urodził się Adam Chmielowski (św. Brat Albert), polski zakonnik, malarz, powstaniec styczniowy, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, święty Kościoła katolickiego.
1847: Urodził się Bolesław Prus (właśc. Aleksander Głowacki), pisarz i publicysta, jeden z najważniejszych polskich twórców literackich przełomu XIX i XX w., autor m.in. „Lalki”, „Faraona”, „Emancypantek”, „Placówki” oraz licznych nowel: „Katarynki”, „Antka”, „Kamizelki” czy „Z legend dawnego Egiptu”.
1890: Urodził się H.P. Lovecraft (Howard Phillips), amerykański pisarz, którego twórczość zdefiniowała literaturę grozy, twórca mitologii Cthulhu, jeden z najbardziej wpływowych autorów w historii współczesnej kultury popularnej, autor kultowych opowiadań, m.in. „Zew Cthulhu”, „Kolor z przestworzy”, „Widmo nad Innsmouth”, „Koszmar w Dunwich”, „W górach szaleństwa” i wielu innych.
1943: Niemcy zakończyli zbrodniczy proces likwidacji getta żydowskiego w Białymstoku.
1943: Zginął Tadeusz Zawadzki (ps. „Zośka”), polski harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej, komendant Grup Szturmowych Szarych Szeregów, jeden z bohaterów książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
1947: Zakończył się tzw. proces lekarzy – pierwszy z procesów norymberskich.
1975: Zmarł Adolf Dymsza (właśc. Adolf Bagiński), aktor komediowy uznawany za jednego z najwybitniejszych komików polskich i „króla polskiej komedii” w XX w.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka