Rocznice Najważniejsze. 21 października

Rocznice Najważniejsze. 21 października

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 21 października? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 21 października

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 21 października? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1600 – Stoczono bitwę pod Sekigaharą, jedną z decydujących w dziejach Japonii, która umożliwiła ustanowienie szogunatu przez ród Tokugawa (okres Edo obowiązujący do 1868 r.).

1805 – W trakcie wojen napoleońskich doszło do bitwy morskiej pod Trafalgarem, w której połączone floty francuska i hiszpańska odniosły porażkę z flotą brytyjską. Od tego momentu aż do wybuchu I wojny światowej Wielka Brytania była hegemonem na morzach i oceanach świata. W starciu zginął jednak admirał Horatio Nelson, architekt zwycięstwa Wielkiej Brytanii, jeden z najwybitniejszych przywódców w historii floty brytyjskiej.

1833 – Urodził się Alfred Nobel, szwedzki chemik, inżynier, przedsiębiorca i wynalazca, fundator Nagrody Nobla.

1951 – Władysław Gomułka został I Sekretarzem KC PZPR.

1969 – Zmarł Wacław Sierpiński, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej, specjalista m.in. w zakresie teorii liczb, teorii mnogości i analizy matematycznej, członek tajnej komórki kryptoanalizy, która podczas wojny polsko-sowieckiej (1919-1921) złamała szyfry przeciwnika i walnie przyczyniła się do zwycięstwa m.in. w Bitwie Warszawskiej 1920 r. 

1980 – Zmarł Hans Asperger, austriacki lekarz psychiatra, prowadzący badania nad autyzmem. Od jego nazwiska pochodzi nazwa zespołu Aspergera.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 października 2024
Fot. Wikimedia / domena publiczna.