Rocznice Najważniejsze. 22 listopada

Rocznice Najważniejsze. 22 listopada. Zamach na Kennedy'ego

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 22 listopada? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 22 listopada

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 22 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1348 – Kazimierz III Wielki i Karol IV Luksemburski zawarli pokój w Namysłowie, kończący wojnę polsko-czeską trwającą od 1345 r. Monarchowie zawarli sojusz korzystny dla Królestwa Polskiego w kontekście rywalizacji na północy z zakonem krzyżackim.

1870 – Urodził się Adam Krasiński, polski hrabia, działacz oświatowy i społeczny, pisarz, poeta, redaktor miesięcznika „Biblioteka Warszawska”, pierwszy prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, członek Towarzystwa Tajnego Nauczania w Warszawie, inicjator rozbudowy Biblioteki Ordynacji Krasińskich, prezes rady nadzorczej Polskiej Macierzy Szkolnej.

1878 – Zmarł Ludwik Mierosławski, polski generał, teoretyk wojskowości, działacz polityczny, publicysta, pisarz, przywódca dwóch Powstań Wielkopolskich (1846, 1848) oraz pierwszy dyktator Powstania Styczniowego (1863). 

1890 – Urodził się Charles de Gaulle, francuski wojskowy, generał brygady, polityk, prezydent Francji w latach 1959-1969, mąż stanu, twórca francuskiej konstytucji, przywódca ruchu Wolnej Francji podczas II wojny światowej, czołowa postać europejskiej sceny politycznej XX w.

1918 – Na mocy dekretu Józefa Piłsudskiego w Polsce powołano urząd Tymczasowego Naczelnika Państwa.

1943 – Rozpoczęła się konferencja kairska z udziałem przedstawicieli USA, Wielkiej Brytanii oraz Chin: Frankilna D. Roosevelta, Winstona Churchilla oraz Czang Kaj-szeka. Podczas obrad opracowano koncepcję powojennego ładu na Dalekim Wschodzie i w rejonie Pacyfiku po wspólnym pokonaniu Japonii. Był to odpowiednik konferencji teherańskiej (28 listopada – 1 grudnia 1943), której ustalenia dotyczyły Europy.

1963 – W amerykańskim mieście Dallas miał miejsce zamach na Johna F. Kennedy’ego. Prezydent USA zginął na miejscu.

1963 – Zmarł C.S. Lewis, jeden z najpopularniejszych pisarzy brytyjskich XX w., filozof, autor m.in. cyklu „Opowieści z Narnii”.

1976 – Miała miejsce premiera filmu „Przepraszam, czy tu biją?” w reżyserii Marka Piwowskiego.

1995 – Miała miejsce premiera filmu „Toy Story”, który zapisał się w historii produkcji animowanych i zyskał status kultowego.

1996 – Polska formalnie przystąpiła do OECD, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

2001 – Prezydent Aleksander Kwaśniewski wydał postanowienie, na wniosek Rady Ministrów, o wysłaniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego do Afganistanu.

2005Angela Merkel oficjalnie rozpoczęła pełnić urząd kanclerza Niemiec jako pierwsza kobieta w historii.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 listopada 2024
Fot. Victor Hugo King.