Rocznice Najważniejsze. 27 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 27 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 27 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 27 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 27 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1629: Wojsko polskie pod dowództwem hetmana Stanisława Koniecpolskiego zwyciężyło Szwedów w bitwie pod Trzcianą.

1697: Podczas elekcji po śmierci Jana III Sobieskiego szlachta wybrała dwóch nowych królów: Franciszka Ludwika Burbona (książę Conti) oraz elektora saskiego Fryderyka Augusta I. Ostatecznie wyścig o Kraków wygrał ten drugi i koronował się na nowego króla Polski i wielkiego księcia litewskiego jako August II (zwany później Mocnym).

1863: Gen. Zygmunt Sierakowski, polski działacz niepodległościowy, dowódca powstania styczniowego na Żmudzi, został zamordowany przez Rosjan.

1898: Pochodzący z Nowej Szkocji Joshua Slocum zakończył w Newport (Rhode Island) samotny rejs dookoła świata, stając się tym samym pierwszym człowiekiem w historii, który tego dokonał. Podróż trwała ponad 3 lata, a Slocum pokonał w jej trakcie ok. 74 tys. kilometrów.

1905: Doszło do buntu załogi na rosyjskim pancerniku „Potiomkin”.

1917: Pierwsze oddziały amerykańskie przybyły do Europy celem dołączenia do I wojny światowej po stronie państw Ententy.

1920: W Warszawie powstał Polski Związek Towarzystw Kolarskich – obecny Polski Związek Kolarski.

1967: W Londynie uruchomiono pierwszy w Europie i drugi na świecie bankomat. Od 1960 r. jedno urządzenie tego typu działało w Nowym Jorku.

1986: Polska ponownie stała się członkiem Banku Światowego. Przestała nim być w 1950 r. po wycofaniu się z instytucji na skutek zaostrzającego się konfliktu między blokami zachodnim i wschodnim.

WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 czerwca 2024
Fot. Józef Brandt, „Bitwa pod Trzcianą”, domena publiczna.